Avignon Şehir İçi Ulaşım

avignon-1521535_960_720.jpg

Avignon, küçük bir şehirdir ve bu nedenle de diğer büyük kentlerde bulunan metro, tramvay, troleybüs ağları gibi geniş bir ulaşım yelpazesine sahip değildir. Kentin her yeri yürüyerek keşfetmeye uygun uzaklıklardadır. Avignon’da öne çıkan ilk ulaşım aracı bisiklet ve elektrikli bisikletlerdir. Bisikletlerle kentin her noktasına rahatça seyahat etmeniz mümkündür. Bisiklet kiralama ücretleri günlük 12 euro civarından başlamaktadır. Eğer tercihinizi elektrikli bisikletten kullanmak isterseniz, bunun için de 30 euro’luk bir ücret ödemeniz gerekir. Eğer motosiklet ehliyetiniz varsa 55 euro’dan başlayan fiyatlarla bu seçeneği değerlendirebilirsiniz.

Kentte ayrıca TCRA isimli halk otobüsleri bulunmaktadır. Bunlarla kent içinde birçok lokasyona ve havalimanına ulaşmanız mümkündür. Otobüslerde tek bilet 1,40 euro, 10 bilet 12,50 euro, 1 günlük sınırsız bilet ise 3,50 euro’dur.

Avignon’u gezmek için araçlı bir diğer yöntem “Turist treni” adı verilen araçtır. Arka arkaya dizilmiş mini vagonlardan oluşan araçla kentin tüm tarihî ve turistik bölgelerini gezebilir, bol bol fotoğraf çekebilirsiniz. Şehrin içinde 45 dakika süren bir yolculuk yapan ve ücretsiz internet erişimi de bulunan Turist Treni’ni kullanmak için bilete 9 euro ödemeniz gerekmektedir. Bu tarz bir tur için diğer alternatif ise birçok şehirde de bulunan üstü açık tur otobüsleridir. Bilet fiyatı bir kişi için 16 euro olan bu otobüslerde kesintisiz gezinti 1 saat sürmektedir. Ancak biletiniz bütün gün geçerli olduğu için istediğiniz durakta inebilir ve o noktadaki gezintinizi tamamladıktan sonra arkadan gelen başka bir otobüse binebilirsiniz.

Avignon’da taksiler de yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Eğer kentin havalimanından şehre ulaşmak isterseniz, gündüz 25 euro, gece ise 32 euro ücret ödemeniz gerekmektedir.