Cassis Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Cassis Hakkında Bilinmesi Gerekenler 

Fransa’nın ikinci büyük şehri Marsilya’nın yaklaşık 30 km. güneyinde yer alan Cassis, “Mavi Kıyı” anlamına gelen ve Fransa’nın gözde kıyı şeridi Côte d'Azur’un en özgün sahil kasabalarından birisidir. Dingin ve kaliteli bir deniz seyahatinin hakkını verecek bir balıkçı kasabası olan Cassis’te Akdeniz’in hem turkuaz sularını hem de inanılmaz yeşil tonlarını yaşayacaksınız. İhtişamlı gece hayatı ve pahalı zevkleri ile ünlü birçok Akdeniz kıyı kasabasının aksine Cassis, sakinliği ve bakir manzaralarıyla dikkatleri çeken oldukça küçük ve şirin bir balıkçı kasabası. Eğer Marsilya’dan Cassis’e geçtiyseniz, şehir kaosundan maviyle yeşilin görsel şovlarına bir geçiş yapmışsınız demektir.  

 

Cassis’te Görülecek Yerler 

Cassis kasabasının tarihi merkezinde vakit geçirmekten ve bilinmedik köşelerini keşfe çıkmaktan çok büyük zevk alacaksınız. Hele ki yerel lezzetleri tatmayı seven biriyseniz, ünlü Cassis şarabı eşliğinde deneyeceğiniz yerel mezelerin keşfi size kalıyor. Harika plajlarıyla, birbirinden şirin ve sürprizlerle dolu arnavut kaldırımlı dar sokaklarıyla, kaliteli ve şık butik restoranlarıyla, sokak müzisyenleriyle, balıkçı tekneleriyle dolu liman manzarasıyla, deniz feneriyle ve ünlü Cassis Kalesi ile Casis kasabası, sizlere aradığınızdan da fazlasını verecektir.  
Ama Cassis’e kadar gelip de ziyaret etmeyi asla atlamamanız gereken çok önemli bir yer var: Doğa harikası Calanque’lar ile bezeli Calanque Milli Parkı. Cassis ile Marsilya arasında bulunan 20 kilometrelik bir kıyı şeridinde konuşlanmış bu milli parkta, 20’den fazla calanque yapılanması bulunuyor. 8500 hektarlık arazisi ve 43500 hektarlık sudan oluşan bölümünde bir adet yer altı kanyonu, sayısız adacık ve türleri koruma altındaki yüzlerce canlı yer alıyor.  


 

Calanque Nedir? 

Bu muhteşem coğrafi oluşum, aslında İskandinavya bölgesindeki fiyort oluşumlarının Akdeniz’deki bir başka versiyonu gibi. Coğrafi olarak açıklamak gerekirse, kireçtaşından oluşan bir dizi kalker kaya uçurumlarının denizi yararak ardında koylar oluşturması diyebiliriz. Fransızcaya Korsika dilinden geçen (calanche) ve “giriş”,”koy”, “körfez” anlamlarına gelen Calanque oluşumları doğanın sunduğu olağanüstü bir güzellik olarak karşımıza çıkıyor.

 

Fransa’nın onuncu milli parkı olarak 2012 yılında milli parklar listesine giren ve böylelikle koruma altına alınan bu yeryüzünün cennet köşesinde, araç trafiğinin yaratacağı çevre kirliliğinden tutun da gürültü kirliliğine kadar bölgeye gelebilecek herhangi bir zararın önlenmesi açısından sıkı bir denetim var. Bu yüzden de Calanque Milli Parkı’nı ziyaret edebilmek için çeşitli gereklerin yerine getirilmesi gerekiyor. Öncelikle bir rezervasyon yapmanız şart. Çünkü milli parka giriş yapacak günlük ziyaretçi sayısı belli ve kesinlikle bunun aşımına izin verilmiyor. Zira parkın korunması her şeyden önce geliyor. Milli park sınırları içinde yapılabilecek etkinliklerden bazıları doğa yürüyüşü, tırmanış, kayak, dalış, yelken ve bisiklet. Calanque Milli Parkı sınırları dahilinde sigara içmek, balık avlamak, ateş yapmak ve kamp kurmak ise tamamen yasak. Milli parkın korunması adına katı kurallar çerçevesindeki bu yasakları çiğnemenin maliyeti oldukça yüksek olabilir.  
  Calanque’ları denizden görmek istiyorsanız Cassis’ten kalkan tekneleri kullanabilirsiniz. Ama eğer bir doğa yürüyüşü tutkunuysanız, sizlere sunduğu sayısız patika yollarıyla Calanque Milli Parkı’ndaki geniş biyoçeşitliliğe yakından tanık olup, Akdeniz’in turkuaz renkteki kristal sularında yüzme şansına erişebilirsiniz. Daha ekstrem sporları tercih ediyorsanız yine milli parkın size sunduğu birbirinden güzel tırmanış rotalarını değerlendirebilirsiniz. Calanque Milli Parkı’nı spor aktiviteleriyle tanımak isteyenlerin dikkat etmesi gereken önemli bir nokta bulunmakta: İklim koşulları. Bölgede neredeyse tropikal iklim denebilecek kadar sıcak havalar hâkim olduğundan, eğer mevsimlerden yaz ise, seçeceğiniz yürüyüş rotasını, yanınıza aldığınız su miktarını ve yürüyüşe çıktığınız saatleri çok iyi ayarlamalısınız.  

 

Cassis Nerededir?  

Cassis, Fransa’nın Côte d'Azur bölgesinde bulunuyor. Bu şirin kasaba, bölgenin en büyük şehri olan Marsilya’nın ise 30 km. güneyinde yer almaktadır.  
 

Cassis’e Nasıl Gidilir? 

Cassis’e gitmenin en kolay yolu Marsilya’dan geçiş yapmaktır. Özel aracınız varsa Marsilya’dan çıktıktan sonra A50 yolunu izleyerek kısa sürede Cassis’e rahatça ulaşabilirsiniz.  
Eğer toplu taşıma araçlarından yararlanmak istiyorsanız da Cassis’e ulaşmakta hiç zorluk çekmeyeceksiniz. Marsilya’dan Gare SNCF otobüs terminalinden kalkan otobüsleri tercih edebilirsiniz. Fakat eğer yolculuk esnasında güzel bir kahve eşliğinde muhteşem manzaralar izlemek isterseniz Marsilya St. Charles tren istasyonundan her 20 dk.’da bir kalkan ve aktarmasız bir şekilde Cassis’e kadar giden tren hizmetinden de yararlanabilirsiniz.