Roussillon Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 

Fransa’nın güneyinde, Vaucluse dağlarının eteklerinde yer alan Roussillon köyü Fransa’nın en etkileyici köylerinden biridir. Kiremit rengi evlerin yemyeşil ağaçlarla buluştuğu Roussillon görülmeye değer Provence köyleri arasındadır.

Yaklaşık 1200 kişinin yaşadığı köy koyu sarı pigmentlerin zengin birikimleriyle ünlüdür. 18. yüzyılın sonlarından 1930’lu yıllara kadar büyük taş ocaklarından maden çıkartılan köyde şu an madencilik tamamen yasaklanmıştır. 1980’li yıllardan itibaren köyün ekonomisinde madenciliğin yerini turizm almaya başlamıştır. Turizmin yanı sıra tarımcılık da köy halkı için en önemli geçim kaynakları arasındadır. Kiraz, şeftali, kavun gibi meyvelerin yetiştiği Roussillon’da şarapçılık da yapılmaktadır.

Dünyanın en büyük okr yataklarından birinin kalbinde yer alan köy muhteşem kırmızı kayalıkları ile ünlüdür. Kahverengi, kırmızı ve sarı tonları Roussillon ile adeta özdeşleşmiştir. Jean Cocteau, Carzou, Buffet, Ambrogiani gibi pek çok sanatçıya ilham kaynağı olan Roussillon’da ünlü yazar Samuel Becket da bir süreliğine yaşamıştır. Watt eserini burada yazan Beckett ünlü tiyatro oyunu Godot’u Beklerken’de de Roussillon’dan bahsetmektedir. 15’i aşkın sanat galerisi ile resim tutkunları için de özel bir yere sahip olan Roussillon ziyaretçilerine unutulmaz bir seyahat deneyimi sunuyor.

Roussillon Nerede?


Güney Fransa’nın Provence bölgesinde yer alan Roussillon Luberon ile Vaucluse Platosu arasına kurulmuştur. Kartpostal niteliğinde görüntülere sahip olan köy Avignon’a 50 kilometre, Aix en Provence’a ise 53 kilometre uzaklıktadır.

Roussillon’a Nasıl Gidilir?


Provence bölgesindeki köyleri ziyaret etmeyi düşünüyorsanız Roussillon’u da listenize mutlaka eklemenizi tavsiye ederiz. Köye en yakın havalimanı Marsilya’da yer alan Marsilya Provence Uluslararası Havalimanı’dır. Yaklaşık 85 kilometre uzaklıkta bulunan havalimanından araç kiralayarak 1 saatlik keyifli bir yolculuk sonrası Roussillon’a ulaşabilirsiniz. Nice Havalimanı’nın ise 250 kilometre uzaklıkta olduğunu hatırlatmak isteriz. Köye en yakın tren istasyonu Avignon’dadır. Hem Avignon hem Aix en Provence’tan Roussillon’a bir saatte ulaşım sağlayabilirsiniz.

Roussillon’a Ne Zaman Gidilir?


Provence’ın en güzel köylerinden biri olan Roussillon tipik Akdeniz iklim özelliklerine sahiptir. Yazları sıcak, kışları serin ve yağışlı geçen Roussillon’u ziyaret etmek için en ideal dönem yaz aylarıdır. Seyahatinizi lavanta tarlalarının canlandığı Haziran ve Temmuz aylarında planlarsanız harika manzaralara şahit olabilirsiniz. İlkbahar ve sonbahar aylarında fazlasıyla sakin olan köy kalabalıktan uzak seyahat etmeyi sevenler için idealdir.

Roussillon Gezilecek Yerler

Tarihi bir köy olmamasına rağmen mimarisi ile sizi alıp yüzyıllar öncesine götüren Roussillon adeta bir ressamın tablosundan fırlamışçasına görüntüler sunar. Birbirinden renkli sokaklarda dolaşırken adım başı fotoğraf çekme isteği duyacağınıza emin olabilirsiniz. Sanat galerileri, butikler ve restoranlarla çevrili köyde Place du Pasquier ve Place de l’Abbe-Avon listenize ekleyebileceğiniz yerler arasındadır. 11. yüzyılda inşa edilen Aziz Michael Kilisesi köyün en önemli dini yapısıdır. Sadece dışarısını görmekle kalmayıp kilisenin içerisini de gezmenizi tavsiye ederiz. 18. yüzyıldan kalma evlerle dolu Place de la Mairie köyün cazibe noktalarındandır. Luberon’un ünlü sanat köylerinden biri olan Roussillon’da elliden fazla sanatçıyı temsil eden 15’e yakın sanat galerisi bulunmaktadır.

Aşı boyası Roussillon çevresindeki kayalıklardan oluşan ve kumlu toprakta bulunan doğal bir pigmenttir. Demir oksitler kumları sarıdan kahverengi tonlarına kadar renklendirir. Yıllar boyunca madenciliğin önemli bir geçim kaynağı olduğu Roussillon’daki maden ocakları günümüzde turistik noktalardan biridir. İki farklı yürüyüş parkurunun bulunduğu kırmızı tepelerde 30 ve 60 dakikalık yürüyüşlere katılabilirsiniz. 110 milyon yıl öncesine uzanan jeolojik alan ziyaretçilere farklı bir deneyim sunmaktadır. Giriş ücretinin kişi başı 2.5 euro olduğu kırmızı tepeler yaz aylarında 9.00-19.30 saatleri arasında ziyarete açıktır. Roussillon birbirinden güzel Provence köylerine oldukça yakındır. Gordes’e 8 kilometre, Apt’a 11 kilometre, Joucas’a 6 kilometre, Goult’a 5 kilometre mesafede olan Roussillon geziniz sonrasında civar köylere de uğrayabilirsiniz. Seyahatiniz haziran-temmuz aylarına denk geliyorsa lavanta bahçelerini gezebilir, eşsiz fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz.