Google+

Arama formu

Guatemala City

Guatemala City 21 bölgeye ayrılmaktadır. Tarihi kısmı 1. Bölge’dir....
Devamı oku
Guatemala City yemeklerinde İspanyol ve Maya etkileri görebilirsiniz...
Devamı oku
Guatemala City’de yıl boyunca pek çok dans gösterisi ve konser...
Devamı oku
Ana meydanda, katedralin yanında kurulan büyük pazarda hediyelik eşya...
Devamı oku
Guatemala City Karnavalı (Ağustos) Ölü Uçurtma Festivali (Kasım)
Devamı oku
Guatemala Cumhuriyeti, Pasifik Okyanusu ile Karayip Denizi arasında,...
Devamı oku
Paskalya Yortusu İşçi Bayramı (1 Mayıs) Ordu Günü (30 Haziran)...
Devamı oku
Guatemala City, Orta Amerika’da bulunan Guatemala Cumhuriyeti’nin güney...
Devamı oku
Acil yardım: 128 Yangın: 122 ve 123 Polis: 110 ve 120
Devamı oku
Guatemala sınırları içerisinde yer alan Guatemala City şehrinin para...
Devamı oku
Guatemala sınırları içerisinde yer alan Guatemala City’nin resmi dili...
Devamı oku
Guatemala (GMT -6) ile Türkiye (GMT +3) arasında 9 saat zaman farkı...
Devamı oku
Guatemala Büyükelçiliği Görev Bölgesi Guatemala, El Salvador, Honduras...
Devamı oku
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Guatemala’ya girmek için vize...
Devamı oku
Guatemala’da tropik iklim hakimdir. Ancak deniz seviyesinden bir hayli...
Devamı oku
Guatemala City’de bulunan La Aurora Havalimanı’na Türkiye’den direkt...
Devamı oku
Guatemala City’de her bütçeye uygun pek çok otel bulmak mümkündür. 5...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 GTQ = 0.00
Priz Tipi Type A100-125V-15 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 17℃
Şub 18℃
Mar 20℃
Nis 21℃
May 21℃
Haz 20℃
Tem 20℃
Ağu 20℃
Eyl 19℃
Eki 19℃
Kas 18℃
Ara 17℃
Kısa Kısa...

Nüfus: 4,500,000 / Dil: İspanyolca / Para Birimi: Quetzal (GTQ) / İklim: Tropik İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün

Guatemala City Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Guatemala Cumhuriyeti, Pasifik Okyanusu ile Karayip Denizi arasında, kuzeyinde Belize ve Meksika Federal Devletleri, güneyinde ise Honduras Cumhuriyeti ve El Salvador bulunan bir Orta Amerika ülkesidir. Tropik iklim kuşağında yer aldığı için ülkenin büyük bir bölümü yağmur ormanlarıyla kaplıdır. Ülkenin adı Guatemala, Maya dilinde “Guauhtemallan” kelimesinden gelir ve “Ağaçlar ülkesi” veya “Ormanlar ülkesi” demektir. Guetamala City de ülkenin başkentidir ve 4,5 milyonluk nüfusuyla kalabalık bir şehirdir.

Guatemala City’de yerleşimin Neolitik döneme kadar dayandığı düşünülmektedir. MÖ 1500’lü yıllarda Orta Amerika’nın meşhur halkı Mayalar’ın şehre yerleştiği bilinmektedir. M.S. 1200’lü yıllara kadar Mayalar’ın şehre yerleşimi devam etmiştir. Mayalar’ın yerleşimleriyle ilgili arkeolojik alanların bir kısmı günümüzde çarpık kentleşme ve gecekondulaşma yüzünden ortaya çıkarılamamaktadır.

İspanyol kolonileri döneminde Guatemala City uzun bir süre boyunca küçük bir kasaba olarak kalmıştır. Daha sonra Antigua’da yaşanan şiddetli depremler nedeniyle 1775 yılında İspanya Kralı’nın emriyle Guatemala City ülkenin başkenti olmuştur.

Şehrin sakinleri tarafından kısaca “Guate” olarak adlandırılan şehir ülkenin en büyük müzelerine ve en hareketli hayatına sahiptir. Özellikle eski şehir kısmında bulunan bazı mahalleler tehlikeli olsa da yeni yapılan kısımlarda yapılacak çok fazla aktivite bulabilirsiniz. Bu hızla büyüyen ve gelişen şehirde özellikle pazar akşamları ana meydanda toplanan kalabalığın eğlencesi unutulmaz bir tecrübedir.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=xptffCAKsIE

Guatemala City’de Gezilecek Yerler

Ulusal Kültür Sarayı

Ulusal Kültür Sarayı

Guatemala bir İspanyol kolonisiyken Guatemala City başkent değildi. Bu nedenle şehre bir saray yapma ihtiyacı duyulmamıştı. Başkan Manuel Estrada Cabrera döneminde, 1900’lerin başında, şehre bir başkanlık konutu yapma ihtiyacı duyuldu ve sarayın inşaatı başladı. Ancak bu inşaat devam edemedi. Daha sonra Başkan Carlos Herrera döneminde bir saray yapıldı; fakat bu saray sağlam bir saray olarak görülmedi ve bir yangında kül oldu. Bu nedenle halk arasında saraya “Karton Saray” denildi.

Bugünkü Ulusal Kültür Sarayı, 1936-1943 yılları arasında Başkan General Jorge Ubico döneminde yapıldı. Sarayın inşasında hapishanedeki mahkumlar çalıştırıldı ve başkan da ülkeyi diktatör gibi yönettiği için bu saray halk tarafından sevilmedi. Günümüzde sadece müze olarak kullanılan saray, İspanyol Rönesansı’ndan neoklasik döneme farklı etkilerin görüldüğü sarayda koloni döneminden günümüze pek çok sanatçının eserleri sergileniyor.

Saraya girdiğinizde labirent gibi bir koridordan geçiyorsunuz. Bu koridorda freskler, parıltılı ahşap ve bakır eserler bulunuyor. Bu eserlerden en dikkat çekeni ünlü sanatçı Alberto Gálvez Suárez’in Guatemala tarihini anlattığı duvar resmidir. Ana merdivenlerden çıktıktan sonra karşılama salonunda bulunan 2 ton altın, bronz ve Bohemya kristalinden yapılan şamdan ışıltılı bir biçimde ziyaretçilerini karşılıyor. Batıdaki bahçede, yani Patio de la Paz’da, bulunan iki eli temsil eden anıta her gün askerler tarafından bir adet taze gül koyuluyor. Solmuş olan gülse ziyaretçiler arasından herhangi bir hanıma sunuluyor.

Rehber eşliğinde gezmenin daha iyi olduğu saraya giriş ücreti ise 40 Quetzal’dır.

Guatemala City Katedrali

Guatemala City Katedrali

1773 yılındaki Santa Maria depremleriyle çok büyük zarar gören başkent Antigua yerine yeni bir başkent seçilmesine karar verildi. Guatemala City’nin başkent olmasıyla Antigua’da bulunan başpiskoposlukla anlaşmazlıklar çıktı ve bu makamın Antigua’da kalması istendi. Uzun tartışmalar sonunda Guatemala City’e büyük bir katedral yapılmasına ve başpiskoposluğun buraya taşınmasına karar verildi. 1782’de yapımına başlanan Guatemala City Katedrali veya diğer adıyla Catedral Metropolitana 1815 yılında tamamlandı. 1917 ve 1976’daki büyük depremlerde hasar alsa da restorasyonu kısa sürede tamamlandı.

Guatemala City’nin en büyük katedrali olan Catedral Metropolitana, Parque Central’in karşısında bulunur. Katedralin kuleleri daha geç bir tarihte, 1867 yılında tamamlanmıştır. Ana çan için San José Kalesi’nden alınan bronz kullanılmıştır. 1871 yılında Vatikan tarafından kutsanan çan, o zamandan beri La Chepona ismiyle anılıyor.

Katedralin içi dağınık bir şekilde dekore edilmiş olsa da mihraplar oldukça şıktır. Kilisenin önünde bulunan 12 dikit 1960’dan 1996’daki barış anlaşmasına kadar geçen sürede silahlı güçler tarafından öldürülen ve kaçırılan insanların anısına dikilmiştir.

Ulusal Arkeoloji ve Etnoloji Müzesi

Ulusal Arkeoloji ve Etnoloji Müzesi

Ülkenin en önemli müzelerinden birisi olan Ulusal Arkeoloji ve Etnoloji Müzesi, 13. Bölge’de bulunuyor. Arkeoloji ve etnoloji müzesi kurma fikri ilk defa 1898 yılında dönemin hükümeti tarafından öne sürülmüş ve bununla ilgili çalışmalara başlanmıştır. Müzenin binasının yapımına ise Başkan Jorge Ubico döneminde başlanmıştır ve bugünkü bina 1998 yılında müze olarak hizmete açılmıştır. Müze, yüzlerce yıl boyunca Guatemala’da yaşamış olan Mayaların kültürünü yansıtan pek çok eseri sergiliyor ve bünyesinde yaklaşık 20.000 arkeolojik, 5.000 de etnolojik parçayı bulunduruyor. Müzede özellikle Maya eserleri bulunsa da Mezoamerika adı verilen Belize, Guatemala, El Salvador, Kosta Rika, Honduras ve Nikaragua ülkelerinin oluşturduğu bölgede, İspanyol işgalinden önce yaşamış toplumlara ait parçalar görmek de mümkündür.

Müzede genel olarak Mayaların kullandığı çanak-çömlekler, mücevherler, kıyafetler ve maskelerden oluşan koleksiyonlar sergilenir. Özellikle maske koleksiyonu ziyaretçiler tarafından çok ilgi görmektedir. Etnoloji kısmında ise Guatemala’da yaşamış halkların konuşmaları, dansları ve evleri canlandırılmaktadır. Maya uygarlığının antik çağlardan Yeni Çağ’a yaşadığı değişimleri ve gelişimleri görmek açısından çok yararlı bir müzedir.

Müzeye giriş ücreti 60 Quetzal’dir ve sergilerin bir kısmı sadece İspanyolca’dır.

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Guatemala City Nerededir?

Guatemala City, Orta Amerika’da bulunan Guatemala Cumhuriyeti’nin güney tarafında bulunur.

Guatemala City’e Ne Zaman Gidilir?

Guatemala’da tropik iklim hakimdir. Ancak deniz seviyesinden bir hayli yüksek olduğu için ülkenin deniz seviyesinde bulunan şehirlerine kıyasla daha az nemli ve daha az sıcaktır. En sıcak ayı nisandır. Yağmur sezonu mayıstan ekime kadar sürer ve kasımda başlayan kurak sezon nisana kadar sürer. Sıcaklıklar yıl boyunca ortalama gündüz 22- 28 °C, gece de 12-17 °C arasında değişir.

Guatemala City’e Nasıl Gidilir?

Guatemala City’de bulunan La Aurora Havalimanı’na Türkiye’den direkt uçuşlar yoktur. Şehre gitmek için aktarmalı uçuşları tercih etmeniz gerekmektedir.

Guatemala City şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Guatemala City’de Nerede Kalmalı?

Guatemala City’de her bütçeye uygun pek çok otel bulmak mümkündür. 5 yıldızlı otellerden pansiyonlara her türlü otel şehrin dört bir yanında dağılmıştır. Ancak 1. Bölge başta olmak üzere şehrin bazı bölümleri turistler için tehlikeli olabilmektedir. Dolayısıyla konaklama seçiminde bu bölgelerden uzak durmanız tavsiye edilir. Pek çok otel La Aurora adlı hayvanat bahçesi ve Plaza Espana çevresinde bulunur. Siz de tercihinizi bu bölgeden yana kullanırsanız şehri gezerken hiçbir zorluk yaşamazsınız.

Guatemala City İçi Ulaşım

TRANSMETRO.JPG

Guatemala City 21 bölgeye ayrılmaktadır. Tarihi kısmı 1. Bölge’dir. Şehir içi ulaşım otobüs ve taksiyle sağlanmaktadır. Taksilerin bazıları taksimetre kullanmaktadır, bazıları da pazarlık üzerinden çalışmaktadır. Şehirde Transmetro, Trans Urbano ve kırmızı otobüsler olmak üzere üç farklı toplu taşıma aracı vardır. Otobüsler rengarenk görüntüsüyle dikkat çeker ve şehir içi ulaşımda ağırlıklı olarak bu otobüsler kullanılmaktadır. Ancak otobüslerde zaman zaman hırsızlık ve çeşitli vakalar yaşanabilmektedir. Dolayısıyla turistlere şehirde gezerken taksi kullanmaları önerilir.

Guatemala City Mutfağı

RX-FNM_050111-TTAH-0082_s4x3.jpg.rend.sniipadlarge.jpeg

Guatemala City yemeklerinde İspanyol ve Maya etkileri görebilirsiniz. Bazı yemekler ve malzemeler Maya kültüründen miras kalmıştır. Guatemala City sakinleri ülkenin diğer kalanı gibi basit kahvaltılar ediyor. Kahvaltıda genelde ülkede yetişen muz, mango, avokado gibi tropik meyveler; yumurta, peynir, krem peynir ve fasulye tercih ediliyor.

Meksika yemeklerine benzer olarak Guatemala yemeklerinde de mısır, biftek, tavuk, pirinç, peynir, tortilla ve fasulye çok kullanılıyor. Chiles rellenos; pirinç, peynir, kırmızı et ve sebzelerle pişirilip domates sosu ve tortillayla servis edilen popüler yemeklerden birisidir. Guatemala City’de en çok görebileceğiniz yemeklerden birisi de tavuk pepiandır. Baharatlanmış bal kabağı ve susamlı sosla pişirilen bu tavuk Guatemala City’e gittiğinizde tatmanız gereken lezzetlerden birisidir. Ayrıca Guatemalalılar çorba içmeyi de çok sever. Acı biber ve kişnişle tatlandırılmış hindiden yapılan kak’ik çorbası pek çok kişinin damak tadına hitap edebilecek lezzetlerden birisidir. Avokado, mango, mısır gibi ürünlerden yapılan guacamole, baharatlı mango, elotes, gauchitos gibi atıştırmalıkları da sokaklardaki minik dükkanlarda bulabilirsiniz.

Şehrin dört bir yanında fast-food restoranları bulmak mümkündür; ancak yerel mutfağı denemek isterseniz pahalıdan ucuza pek çok restoran bulabilirsiniz. Genel olarak yemek fiyatları uygun olsa da nispeten pahalı restoranlı yeni gelişen mahallelerde bulabilirsiniz.

Popüler restoranlar

Kacao, Arbol de la Vida, Ambia, Tamarindos, Altuna, Pan American.

Bahşiş

Guatemala restoranlarında hesabın yüzde 5-10’u gibi bir tutarı bahşiş olarak bırakmak uygun olacaktır.

Guatemala City Gece Hayatı

nightlife-001.jpg

Guatemala City’de yıl boyunca pek çok dans gösterisi ve konser düzenleniyor. Şehrin farklı yerlerinde pek çok bar ve gece kulübü bulunuyor. Bu mekanlar başta Zona Viva olarak anılan 10. Bölge, 4. Bölge ve 14. Bölge’de bulunuyor. Akşamları bazı sokaklar tehlikeli olsa da bu bölgelerde ve eski şehirde bulunan Pasaje Rubio ve Pasaje Aycinena caddelerinde rahatlıkla eğlenebilirsiniz. Eski şehir kısmında bulunan yerler daha karakteristikken özellikle Edificio Paseo Plaza’da yoğunlaşan yeni yerler daha moderndir.

Guatemala City Festivaller

Guatemala City Karnavalı (Ağustos)

Ölü Uçurtma Festivali (Kasım)

Guatemala City’de Alışveriş

Ana meydanda, katedralin yanında kurulan büyük pazarda hediyelik eşya için aradığınız her şeyi bulabilirsiniz. Guatemala ve Maya temalı tişörtler, çömlekler, takılar, ahşap işler ve daha birçok el işi ürün bu pazarda mevcuttur. Ayrıca pazarda taze meyve-sebze seçeneği de çoktur. Tropik meyvelerin tadına bakmak için bu pazarı tercih edebilirsiniz. 1. ve 10. Bölge’de bulunan kitapevlerinden de Maya tarihini anlatan pek çok kitap alabilirsiniz.

Guatemala City Saat Farkı

Guatemala (GMT -6) ile Türkiye (GMT +3) arasında 9 saat zaman farkı vardır.

Guatemala City Para Birimi

Guatemala sınırları içerisinde yer alan Guatemala City şehrinin para birimi Quetzal’dir.

Guatemala City Resmi Dili

Guatemala sınırları içerisinde yer alan Guatemala City’nin resmi dili İspanyolca’dır.

Guatemala City Türkiye Dış Temsilciliği

Guatemala Büyükelçiliği

Görev Bölgesi Guatemala, El Salvador, Honduras, Belize

Adres Diagonal 6, 12-42 Zona 10, Edificio Design Center, Torre II, Oficina 406 Guatemala

Tel +502 2490 2068

Faks +502 233 72 972

e-Posta: embajada.guatemala@mfa.gov.tr

Guatemala City Resmi Tatiller

Paskalya Yortusu

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Ordu Günü (30 Haziran)

Bağımsızlık Günü (15 Eylül)

Devrim Günü (20 Ekim)

Azizler Günü (1 Kasım)

Noel Arifesi (24 Aralık)

Noel (25 Aralık)

Yeni Yıl Arifesi (31 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Guatemala City İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 128

Yangın: 122 ve 123

Polis: 110 ve 120

Guatemala City Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Guatemala’ya girmek için vize almasına gerek yoktur.

Guatemala Vizesi

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.

Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.