Guatemala City Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Guatemala Cumhuriyeti, Pasifik Okyanusu ile Karayip Denizi arasında, kuzeyinde Belize ve Meksika Federal Devletleri, güneyinde ise Honduras Cumhuriyeti ve El Salvador bulunan bir Orta Amerika ülkesidir. Tropik iklim kuşağında yer aldığı için ülkenin büyük bir bölümü yağmur ormanlarıyla kaplıdır. Ülkenin adı Guatemala, Maya dilinde “Guauhtemallan” kelimesinden gelir ve “Ağaçlar ülkesi” veya “Ormanlar ülkesi” demektir. Guetamala City de ülkenin başkentidir ve 4,5 milyonluk nüfusuyla kalabalık bir şehirdir.

Guatemala City’de yerleşimin Neolitik döneme kadar dayandığı düşünülmektedir. MÖ 1500’lü yıllarda Orta Amerika’nın meşhur halkı Mayalar’ın şehre yerleştiği bilinmektedir. M.S. 1200’lü yıllara kadar Mayalar’ın şehre yerleşimi devam etmiştir. Mayalar’ın yerleşimleriyle ilgili arkeolojik alanların bir kısmı günümüzde çarpık kentleşme ve gecekondulaşma yüzünden ortaya çıkarılamamaktadır.

İspanyol kolonileri döneminde Guatemala City uzun bir süre boyunca küçük bir kasaba olarak kalmıştır. Daha sonra Antigua’da yaşanan şiddetli depremler nedeniyle 1775 yılında İspanya Kralı’nın emriyle Guatemala City ülkenin başkenti olmuştur.

Şehrin sakinleri tarafından kısaca “Guate” olarak adlandırılan şehir ülkenin en büyük müzelerine ve en hareketli hayatına sahiptir. Özellikle eski şehir kısmında bulunan bazı mahalleler tehlikeli olsa da yeni yapılan kısımlarda yapılacak çok fazla aktivite bulabilirsiniz. Bu hızla büyüyen ve gelişen şehirde özellikle pazar akşamları ana meydanda toplanan kalabalığın eğlencesi unutulmaz bir tecrübedir.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=xptffCAKsIE

Guatemala City ile İlgili

Guatemala City Nerededir?

Guatemala City, Orta Amerika’da bulunan Guatemala Cumhuriyeti’nin güney tarafında bulunur.

Guatemala City’e Nasıl Gidilir?

Guatemala City’de bulunan La Aurora Havalimanı’na Türkiye’den direkt uçuşlar yoktur. Şehre gitmek için aktarmalı uçuşları tercih etmeniz gerekmektedir.

Guatemala City’e Ne Zaman Gidilir?

Guatemala’da tropik iklim hakimdir. Ancak deniz seviyesinden bir hayli yüksek olduğu için ülkenin deniz seviyesinde bulunan şehirlerine kıyasla daha az nemli ve daha az sıcaktır. En sıcak ayı nisandır. Yağmur sezonu mayıstan ekime kadar sürer ve kasımda başlayan kurak sezon nisana kadar sürer. Sıcaklıklar yıl boyunca ortalama gündüz 22- 28 °C, gece de 12-17 °C arasında değişir.

Guatemala City’de Nerede Kalmalı?

Guatemala City’de her bütçeye uygun pek çok otel bulmak mümkündür. 5 yıldızlı otellerden pansiyonlara her türlü otel şehrin dört bir yanında dağılmıştır. Ancak 1. Bölge başta olmak üzere şehrin bazı bölümleri turistler için tehlikeli olabilmektedir. Dolayısıyla konaklama seçiminde bu bölgelerden uzak durmanız tavsiye edilir. Pek çok otel La Aurora adlı hayvanat bahçesi ve Plaza Espana çevresinde bulunur. Siz de tercihinizi bu bölgeden yana kullanırsanız şehri gezerken hiçbir zorluk yaşamazsınız.

Guatemala City İçi Ulaşım

TRANSMETRO.JPG

Guatemala City 21 bölgeye ayrılmaktadır. Tarihi kısmı 1. Bölge’dir. Şehir içi ulaşım otobüs ve taksiyle sağlanmaktadır. Taksilerin bazıları taksimetre kullanmaktadır, bazıları da pazarlık üzerinden çalışmaktadır. Şehirde Transmetro, Trans Urbano ve kırmızı otobüsler olmak üzere üç farklı toplu taşıma aracı vardır. Otobüsler rengarenk görüntüsüyle dikkat çeker ve şehir içi ulaşımda ağırlıklı olarak bu otobüsler kullanılmaktadır. Ancak otobüslerde zaman zaman hırsızlık ve çeşitli vakalar yaşanabilmektedir. Dolayısıyla turistlere şehirde gezerken taksi kullanmaları önerilir.

Guatemala City Mutfağı

RX-FNM_050111-TTAH-0082_s4x3.jpg.rend.sniipadlarge.jpeg

Guatemala City yemeklerinde İspanyol ve Maya etkileri görebilirsiniz. Bazı yemekler ve malzemeler Maya kültüründen miras kalmıştır. Guatemala City sakinleri ülkenin diğer kalanı gibi basit kahvaltılar ediyor. Kahvaltıda genelde ülkede yetişen muz, mango, avokado gibi tropik meyveler; yumurta, peynir, krem peynir ve fasulye tercih ediliyor.

Meksika yemeklerine benzer olarak Guatemala yemeklerinde de mısır, biftek, tavuk, pirinç, peynir, tortilla ve fasulye çok kullanılıyor. Chiles rellenos; pirinç, peynir, kırmızı et ve sebzelerle pişirilip domates sosu ve tortillayla servis edilen popüler yemeklerden birisidir. Guatemala City’de en çok görebileceğiniz yemeklerden birisi de tavuk pepiandır. Baharatlanmış bal kabağı ve susamlı sosla pişirilen bu tavuk Guatemala City’e gittiğinizde tatmanız gereken lezzetlerden birisidir. Ayrıca Guatemalalılar çorba içmeyi de çok sever. Acı biber ve kişnişle tatlandırılmış hindiden yapılan kak’ik çorbası pek çok kişinin damak tadına hitap edebilecek lezzetlerden birisidir. Avokado, mango, mısır gibi ürünlerden yapılan guacamole, baharatlı mango, elotes, gauchitos gibi atıştırmalıkları da sokaklardaki minik dükkanlarda bulabilirsiniz.

Şehrin dört bir yanında fast-food restoranları bulmak mümkündür; ancak yerel mutfağı denemek isterseniz pahalıdan ucuza pek çok restoran bulabilirsiniz. Genel olarak yemek fiyatları uygun olsa da nispeten pahalı restoranlı yeni gelişen mahallelerde bulabilirsiniz.

Popüler restoranlar

Kacao, Arbol de la Vida, Ambia, Tamarindos, Altuna, Pan American.

Bahşiş

Guatemala restoranlarında hesabın yüzde 5-10’u gibi bir tutarı bahşiş olarak bırakmak uygun olacaktır.

Guatemala City’de Alışveriş

Ana meydanda, katedralin yanında kurulan büyük pazarda hediyelik eşya için aradığınız her şeyi bulabilirsiniz. Guatemala ve Maya temalı tişörtler, çömlekler, takılar, ahşap işler ve daha birçok el işi ürün bu pazarda mevcuttur. Ayrıca pazarda taze meyve-sebze seçeneği de çoktur. Tropik meyvelerin tadına bakmak için bu pazarı tercih edebilirsiniz. 1. ve 10. Bölge’de bulunan kitapevlerinden de Maya tarihini anlatan pek çok kitap alabilirsiniz.

Guatemala City Gece Hayatı

nightlife-001.jpg

Guatemala City’de yıl boyunca pek çok dans gösterisi ve konser düzenleniyor. Şehrin farklı yerlerinde pek çok bar ve gece kulübü bulunuyor. Bu mekanlar başta Zona Viva olarak anılan 10. Bölge, 4. Bölge ve 14. Bölge’de bulunuyor. Akşamları bazı sokaklar tehlikeli olsa da bu bölgelerde ve eski şehirde bulunan Pasaje Rubio ve Pasaje Aycinena caddelerinde rahatlıkla eğlenebilirsiniz. Eski şehir kısmında bulunan yerler daha karakteristikken özellikle Edificio Paseo Plaza’da yoğunlaşan yeni yerler daha moderndir.

Guatemala City Festivaller

Guatemala City Karnavalı (Ağustos)

Ölü Uçurtma Festivali (Kasım)

Guatemala City Resmi Tatiller

Paskalya Yortusu

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Ordu Günü (30 Haziran)

Bağımsızlık Günü (15 Eylül)

Devrim Günü (20 Ekim)

Azizler Günü (1 Kasım)

Noel Arifesi (24 Aralık)

Noel (25 Aralık)

Yeni Yıl Arifesi (31 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Guatemala City İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 128

Yangın: 122 ve 123

Polis: 110 ve 120

Guatemala City Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Guatemala’ya girmek için vize almasına gerek yoktur.

Guatemala City Türkiye Dış Temsilciliği

Guatemala Büyükelçiliği

Görev Bölgesi Guatemala, El Salvador, Honduras, Belize

Adres Diagonal 6, 12-42 Zona 10, Edificio Design Center, Torre II, Oficina 406 Guatemala

Tel +502 2490 2068

Faks +502 233 72 972

e-Posta: [email protected]

Guatemala City Para Birimi

Guatemala sınırları içerisinde yer alan Guatemala City şehrinin para birimi Quetzal’dir.

Guatemala City Resmi Dili

Guatemala sınırları içerisinde yer alan Guatemala City’nin resmi dili İspanyolca’dır.

Guatemala City Saat Farkı

Guatemala (GMT -6) ile Türkiye (GMT +3) arasında 9 saat zaman farkı vardır.

Guatemala City Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type A / 100-125V / 15 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 17oC
  • Şub 18oC
  • Mar 20oC
  • Nis 21oC
  • May 21oC
  • Haz 20oC
  • Tem 20oC
  • Agu 20oC
  • Eyl 19oC
  • Eki 19oC
  • Kas 18oC
  • Ara 17oC

Kısa Kısa

Nüfus: 4,500,000 / Dil: İspanyolca / Para Birimi: Quetzal (GTQ) / İklim: Tropik İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün