Santiago Atitlan Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Guatemala’nın bir şehri olan Santiago Atitlan, güçlü bir yerli kültürüne sahiptir. Tzutuhil Maya yaşam tarzına gururla bağlı bir halka sahip olan şehirde tarımsal faaliyetler yaygındır. Orta Amerika’nın en büyük yerli şehri olma niteliğine de sahip Santiago Atitlan, zanaat ve sanatın da öne çıktığı bir şehirdir. Çok sayıda ressam, heykeltıraş, nakışçı, müzisyen ve daha birçok sanatçı güçlü bir sanatsal geleneği yaşatmaktadır. 1,556 metre yükseklikte konumlanan şehirde, sosyal örgütlenme de oldukça gelişmiştir. 1990’daki savaşın sona ermesinden bu yana şehir sakinleri toplumsal olarak bilinç düzeylerini artırmışlardır.

Gölün çevresinde kurulmuş bir yerleşim olan Santiago Atitlan, uzun ve renkli bir tarihî geçmişe sahiptir. Gölün enerjisi, bölgedeki insan yerleşiminin başladığı zamandan bu yana ziyaretçileri cezbetmektedir. Bu yüzden birçok farklı kültürün izine Santiago Atitlan’da rastlamak mümkündür. Erken Klasik Dönem olan MS 300 - 700 yılları arası, terasların oluşmaya başladığı görülmektedir. Bölgenin mevcut sakinleri olan Tzutuhiller ve Kakçikeller nispeten yeni bir tarihte MS 1250’de bölgeye yerleşmeye başlamıştır. 1524 yılında konkistadorlar Guatemala’ya gelmişlerdir. O dönemde, kabileler arasında var olan düşman hisler, İspanyollara karşı birleşmelerini engelleyecek kadar güçlü olduğundan direnç gösterilememiştir. Yakın tarihe gelindiğinde, 1979’dan itibaren Orta Amerika’da vuku bulan siyasi sorunlar, Santiago’ya da hissedilmeye başlanmıştır. 2 Aralık 1990’da, Guatemala ordusu, silahsız 2 bin ile 4 bin arasında Tzutuhil Maya insanına ateş açmış ve şehir halkı bu katliamdan derin yaralar almıştır.
Santiago Atitlan’da, tekne yapımı da gelişmiş bir yerel endüstridir. Göl kıyısı boyunca dizilmiş kanolar bulunmaktadır. Şehri ziyaret etmek için ana pazarın kurulduğu cuma veya pazar günleri tavsiye edilmektedir. Taze meyvelerin ve sebzelerin sunulduğu bereketli yerel pazar şehirde uğranması gereken duraklar arasında sayılabilir.

Santiago Atitlan Nerededir?

Santiago Atitlan, Orta Amerika’da Kıstas bölgesinde yer alan Guatemala Cumhuriyeti’nin, Solola Departmanı’nında Atitlán Gölü'nde yer alan bir şehir ve belediyedir.

Santiago Atitlan’a Nasıl Gidilir?

Santiago Atitlan’a ülkenin başkenti Guatemala City’den renkli otobüslerle; San Lucas Tolimán ve civardaki noktalardan kamyonetler ile ve Panajachel veya San Pedro La Laguna’dan da sürat tekneleri ile ulaşmak mümkündür.

Santiago Atitlan’da Yapılacaklar

Atitlan Gölü’nde, Tzansiguan parkuru kuş gözlemciliği yapmak için eşsiz bir yerdir. Şanslı günlerde, 3 saat içinde 60 kuş türüne rastlamak mümkündür.

Yakınlardaki ve gölün etrafındaki birçok köyden gelen yerel kıyafetlerin sergilendiği Orta Amerika’nın en iyi yerel pazarlarından biri olan Solola Geleneksel Pazarı, Santiago Atitlan turunun vazgeçilmezleri arasında sayılabilir. Renklerin ve ticaretin büyüleyici atmosferine sahip olan pazar insanları izlemek ve fotoğraflamak için de eşsiz bir yerdir.

Antigua ve Atitlan Gölü arasında kalan, Kolomb öncesi bir Maya yerleşimi olan Iximche, rehber eşliğinde gezilebilmektedir. Tur sırasında görülen şehir meydanları, tapınaklar, saraylar ve oyun alanları oldukça ilgi uyandırıcıdır. Antik yerleşimde aynı zamanda, ülkenin dört bir yanında gelenlerin Maya ritüellerini gerçekleştirdikleri çok önemli bir yer de vardır.

Atitlan Gölü’nün kuzey kıyısında, küçük yerleşimler, kahve, avokado ve mısır tarlalarından ve çiftliklerde çalışan yerel çiftçilerin arasından geçen bir yürüyüş rotası takip edilebilmektedir. 2 - 3 saat arasında değişen yürüyüş deneyimi, ailece yapılabilecek rahat şartlara sahiptir.

Atitlan Gölü çevresinde kahvenin çekirdeğinden bardağa gelene kadarki sürecin öğrenilebileceği turlar da düzenlenmektedir. Turda, fındıklı, çikolatalı, şekerli gibi birçok türde gurme kahveyi tatma imkanı da bulunmaktadır.