Haifa Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Haifa.jpg

İsrail’in Akdeniz kıyısında yer alan Haifa, konumuyla Avrupa, Afrika ve Asya arasında bir köprü gibidir. Carmel dağının kuzey eteklerindeki yerleşiminde Haifa Körfezi de yer almaktadır. Carmel tepesindeki Bahai Bahçeleri’nden aşağıya denize doğru uzanan parkları, güzel mimarisi ve dar sokakları, Haifa’yı güzel kılan özelliklerden bazılarıdır.

Tarihi M.S. 3. yüzyıla dayanan Haifa, o dönemde Shikmona yakınlarında küçük bir kasabaydı. 7. yüzyıla kadar Bizans hakimiyetinde olan bölge, önce Persler arından da Araplar tarafından işgal edilmiştir. 1761 yılında ise Daher El-Omar, tüm şehri yıkıp yeniden farklı bir alana inşa etmiştir. El-Omar’ın ölümünden sonra şehir 1918 yılına kadar Osmanlı hakimiyetinde kalmıştır. Bu dönemde gelişmeye başlayan Haifa’nın asıl değişimi ve gelişimi Alman Protestan topluluğunun gelmesiyle yaşanmıştır. Haifa, 20. yüzyıl başında önemli bir endüstri ve liman kenti haline gelmiştir. Daha çok Müslüman Araplar, Hristiyan Araplar ve az sayıda Yahudi’nin yaşadığı şehirdeki Yahudi nüfusu artışı, Avrupa’dan gelen göçlerle artış göstermiştir. 1945 yılında kent nüfusunun yüzde 38’i Müslüman, yüzde 13’ü Hristiyan ve yüzde 47’si Yahudi idi. Şehir, günümüzde de tüm bu dinlere mensup insanlara ev sahipliği yapmaya devam etmektedir. Şehrin geçim kaynağı ise turizm dışında endüstriden sağlanmaktadır.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=SW0nnaoTHo8

Haifa ile İlgili

Haifa Nerededir?

İsrail’in Akdeniz kıyısında yer alan Haifa, konumuyla Avrupa, Afrika ve Asya arasında bir köprü gibidir. Carmel dağının kuzey eteklerindeki yerleşiminde Haifa Körfezi de yer almaktadır.

Haifa’ya Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Haifa’ya direkt uçuş bulunmamaktadır. Kente aktarmalı olarak uçmak mümkündür.

Haifa’ya Ne Zaman Gidilir?

Akdeniz ikliminin hakim olduğu Haifa’da yazlar sıcak ve kurak, kışlar ılık ve yağışlı geçmektedir. Yaz aylarında sıcaklıklar ortalama 26 dereceyken, kışın en düşük sıcaklık ortalama 3 derecedir. Kar yağışı fazla görülmez.

Haifa’da Nerede Kalmalı?

Özellikle temmuz ve ağustos aylarında dini ziyaret amaçlı çok turist çeken Haifa’ya gitmeden önce otel rezervasyonunuzu mutlaka yaptırmanız gerekmektedir. Şehirde 5 yıldızlı otellerden hostellere kadar farklı seçenekler bulmanız mümkün.

Haifa’da Gezilecek Yerler

Haifa, Akdeniz kıyısındaki muhteşem konumu, parkları, tarihi binaları ve heykelleri, geniş caddeleri ve yürüyüş yollarıyla gezginlerin uğrak noktası.

Haifa’da görülmesi gereken diğer yerler

Hecht Müzesi, Hayvanat Bahçesi, MadaTech, Eshkol Kulesi, Haifa Şehir Müzesi, Al-Jarina Camii.

Devamını Oku

 Haifa Şehir İçi Ulaşım

metronit.jpg

İsrail’deki diğer şehirlerden farklı olarak Haifa’daki otobüs hatları haftanın her günü ve günün her saati çalışmaktadır. Gece saatlerinde otobüs sayısı azalsa da, bu haliyle de ulaşımı oldukça kolaylaştırmaktadır. Eğer sürekli otobüs kullanacaksanız “Rav Card” almanız işinizi kolaylaştıracaktır. Carmelit metrosu da bulunan şehirde ana meydanlar arasında kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Haifa Mutfağı

1970’lerden bu yan füzyon mutfağının geliştiği Haifa ve İsrail’de yerel yemekler de ön planda olmaya devam etmektedir. En çok bilinen geleneksel yemeği, ülkemizde de tüketilen falafeldir. Ülkede pirinç ve kuskusla envai çeşit yemek hazırlanmaktadır. Bölgeye özgü bir makarna türü olan “Ptitim” farklı şekillerde hazırlanmaktadır. İsrail’in Akdeniz ve Kızıl Deniz’e kıyılarının olması, ülkedeki balık kültürünü de geliştirmiştir. Belirli restoranlarda tazebalıkbulmanızmümkündür. Diğer etler açısından da en çok tercih edilen tür tavuk etidir. Ardından da hindi gelmektedir. Eti daha çok ızgara yapmayı seven halk, evlerinde ayrıca “musakka” adı verilen et ve patlıcanla hazırlanan yemeği de tüketmektedirler.

Popüler restoranlar

Ma’ayan HaBira, HaMis’ada Shel Ima, Shahrazad, Douzan, Ein El-Wadi, Al-Diyar, Felafel HaZkenim.

Bahşiş

Bahşiş kültürünün yaygın olduğu İsrail’de, restorandaki hizmetten memnun kalırsanız yüzde15, ortalama bir hizmet aldıysanız yüzde 12, hizmeti çok da beğenmediyseniz yüzde 10 bahşiş bırakabilirsiniz.

Haifa’da Alışveriş

Haifa şehri dağlık ve yokuşlu olduğundan yaya kullanımı için çok ideal değildir. Bu sebeple alışveriş alanları da çoğalmamıştır. Ancak eski şehrin olduğu bölüm daha düz ve bu bölgede uygun fiyatlı ürünler bulabileceğiniz mağazalar ve tezgahlar mevcuttur. Paris Meydanı’ndaki bit pazarı da ilginizi çekebilir. Bunun dışında tabii ki Haifa’da da fazlasıyla alışveriş merkezi mevcut. Bunlar arasında en popülerleri şöyle: Kiryon, Horev Center, Kastra Center, Lev Hair, Kanyon Haifa ve Cinemall.

Haifa Gece Hayatı

Carmel bölgesindeki kafe barlar hem yerli hem de yabancı turistler tarafından çok tercih edilmektedir. Horev Center yakınındaki Greg ve Tut popüler kafeler, Frangelico ve Barbarossa ise en çok tercih edilen barlardır. Eğer kalabalıktan içeri giremezseniz, yakınlarındaki Brown, Maidler ya da Duke adlı barları da tercih edebilirsiniz.

Haifa Festivaller

Haifa Uluslararası Film Festivali (Eylül-Ekim)

Haifa Resmi Tatiller

Hamursuz Bayramı

Bağımsızlık Günü (12 Mayıs)

Jerusalem Günü (5 Haziran)

Hamsin yortusu

Yeni Yıl (3-4 Ekim)

Kefaret Günü (Yom Kippur)

Çardaklar Bayramı

Yom HaAliyah (8 Kasım)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Haifa İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 101

Yangın: 102

Polis: 100

Haifa Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Haifa’ya girmek için vize alması gerekmektedir.

Haifa Türkiye Dış Temsilcilikleri

TEL AVİV BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: 202, HAYARKON STREET, 63405 TEL AVIV - ISRAEL

Telefon: 00 972 3 524 11 01 00 972 3 524 12 01 00 972 3 524 13 01

Faks: 00 972 3 524 13 90 00 972 3 524 04 99

[email protected]

http://telaviv.be.mfa.gov.tr/

Görev Bölgesi: Tüm İsrail

Haifa Para Birimi

İsrail’e bağlı olan Haifa şehrinin para birimi İsrail Yeni Şekeli’dir. 1 TL yaklaşık 1,35 İsrail Yeni Şekeli’dir.

Haifa Resmi Dili

İsrail ülkesinde bulunan Haifa’nın resmi dili İbanice ve Arapça’dır. Bunlar dışında Haifa’da İngilizce, Rusça ve Habeşistan dili konuşulmaktadır.

Haifa Saat Farkı

Haifa (GMT +3) ile Türkiye (GMT +2) arasında saatfarkıbulunmamaktadır.

Haifa Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type H / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 13oC
  • Şub 13oC
  • Mar 16oC
  • Nis 18oC
  • May 21oC
  • Haz 24oC
  • Tem 26oC
  • Agu 27oC
  • Eyl 26oC
  • Eki 23oC
  • Kas 20oC
  • Ara 15oC

Kısa Kısa

Nüfus: 277,082 / Dil: İbranice ve Arapça / Para Birimi: İsrail Yeni Şekeli (ILS) / İklim: Akdeniz / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün