Google+

Haifa

Haifa - : - / -
--℃
1 ILS=0.00
Type H250V16 A
 • Ocaweather-icon13℃
 • Şubweather-icon13℃
 • Marweather-icon16℃
 • Nisweather-icon18℃
 • Mayweather-icon21℃
 • Hazweather-icon24℃
 • Temweather-icon26℃
 • Ağuweather-icon27℃
 • Eylweather-icon26℃
 • Ekiweather-icon23℃
 • Kasweather-icon20℃
 • Araweather-icon15℃
Nüfus: 277,082 / Dil: İbranice ve Arapça / Para Birimi: İsrail Yeni Şekeli (ILS) / İklim: Akdeniz / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

Haifa.jpg

İsrail’in Akdeniz kıyısında yer alan Haifa, konumuyla Avrupa, Afrika ve Asya arasında bir köprü gibidir. Carmel dağının kuzey eteklerindeki yerleşiminde Haifa Körfezi de yer almaktadır. Carmel tepesindeki Bahai Bahçeleri’nden aşağıya denize doğru uzanan parkları, güzel mimarisi ve dar sokakları, Haifa’yı güzel kılan özelliklerden bazılarıdır.

Tarihi M.S. 3. yüzyıla dayanan Haifa, o dönemde Shikmona yakınlarında küçük bir kasabaydı. 7. yüzyıla kadar Bizans hakimiyetinde olan bölge, önce Persler arından da Araplar tarafından işgal edilmiştir. 1761 yılında ise Daher El-Omar, tüm şehri yıkıp yeniden farklı bir alana inşa etmiştir. El-Omar’ın ölümünden sonra şehir 1918 yılına kadar Osmanlı hakimiyetinde kalmıştır. Bu dönemde gelişmeye başlayan Haifa’nın asıl değişimi ve gelişimi Alman Protestan topluluğunun gelmesiyle yaşanmıştır. Haifa, 20. yüzyıl başında önemli bir endüstri ve liman kenti haline gelmiştir. Daha çok Müslüman Araplar, Hristiyan Araplar ve az sayıda Yahudi’nin yaşadığı şehirdeki Yahudi nüfusu artışı, Avrupa’dan gelen göçlerle artış göstermiştir. 1945 yılında kent nüfusunun yüzde 38’i Müslüman, yüzde 13’ü Hristiyan ve yüzde 47’si Yahudi idi. Şehir, günümüzde de tüm bu dinlere mensup insanlara ev sahipliği yapmaya devam etmektedir. Şehrin geçim kaynağı ise turizm dışında endüstriden sağlanmaktadır.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=SW0nnaoTHo8

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışı seyahatinizde yaşayabileceğiniz aksaklıklara karşı yurtdışı seyahat sigortası yapmanız tavsiye edilir. Pek çok ülkenin vize işlemleri sırasında talep ettiği seyahat sigortasını online olarak dakikalar içerisinde, 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla Axa Sigorta’dan alabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Haifa, Akdeniz kıyısındaki muhteşem konumu, parkları, tarihi binaları ve heykelleri, geniş caddeleri ve yürüyüş yollarıyla gezginlerin uğrak noktası.

Haifa’da görülmesi gereken diğer yerler

Hecht Müzesi, Hayvanat Bahçesi, MadaTech, Eshkol Kulesi, Haifa Şehir Müzesi, Al-Jarina Camii.

Bahai Bahçesi ve Tapınağı

1214 Eki 2016Gezilecek Yerler

Bahai Bahçesi ve Tapınağı

Haifa’da yerli ve yabancı turistin en çok ilgisini çeken yer Bahai Bahçesi ve Tapınağı’dır, desek yanlış olmaz. Adını, tek tanrılı bir din olan Bahailik’ten alan bu turistik alan, aynı zamanda Bahai Dünya Merkezi’ni de içinde barındırmaktadır. Tapınağın içerisinde, 1844 yılında kendisini “Bab” (Tanrı’ya açılan kapı) olarak tanıtan ve Bahailik’i yayan Mirza Al Mohammed’in mezarı bulunmaktadır. Günümüzde ise tapınağın, mezarın ve bahçelerin bulunduğu alan UNESCO tarafından Dünya Mirası Sit Alanı olarak korunmaktadır.

-

Haifa lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Downs Corner Apartment, Eshkol Housing Haifa, Haifa Luxury Boutique Apartments. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Happy Dreams Apartment, Templers Boutique Hotel gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Edlyn Apartment, Crowne Plaza Haifa, Bait Vegan otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Haifa aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Stella Maris Carmelite Manastırı

214 Eki 2016Gezilecek Yerler

Stella Maris Carmelite Manastırı

1836 yılında inşa edilen manastırın duvarlarında Isaiah ve Ezekiel peygamberlerinin yaşamlarına dair resimler görülmektedir. Manastırın girişinde küçük bir müze de yer almaktadır. Manastıra, şehrin içinden kalkan teleferikle ulaşmak mümkündür.

-
Haifa şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Nazareth ve Galilee Private Özelleştirilebilir Turu (85.46 €), Caeserea, İsrail Segway Tour Rehberli 2 saatlik (73.38 €), Tel Aviv'den Kudüs ve Bethlehem Tam Gün Turu (100.14 €), Bethlehem veya Ölü Deniz Seçeneği ile Kudüs Tam Gün Turu (85.46 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.

Plajlar

514 Eki 2016Gezilecek Yerler

Plajlar

Akdeniz kıyısında yer alan Haifa’da iki plaj mevcuttur. Bunlar arasında en çok tercih edilen, BatGalim Plajı’dır. Özellikle su sporlarıyla ilgilenenler burayı tercih etmektedir. Deniz tatili yapıp, güneşlenmeyi sevenlerse Hof HaCarmel Plajı’nı tercih etmektedir. Her ikisinde de ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz kafe, şezlong, tuvalet gibi hizmetler mevcuttur.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

İsrail’in Akdeniz kıyısında yer alan Haifa, konumuyla Avrupa, Afrika ve Asya arasında bir köprü gibidir. Carmel dağının kuzey eteklerindeki yerleşiminde Haifa Körfezi de yer almaktadır.

Geolocation

Akdeniz ikliminin hakim olduğu Haifa’da yazlar sıcak ve kurak, kışlar ılık ve yağışlı geçmektedir. Yaz aylarında sıcaklıklar ortalama 26 dereceyken, kışın en düşük sıcaklık ortalama 3 derecedir. Kar yağışı fazla görülmez.

Türkiye’den Haifa’ya direkt uçuş bulunmamaktadır. Kente aktarmalı olarak uçmak mümkündür.

Özellikle temmuz ve ağustos aylarında dini ziyaret amaçlı çok turist çeken Haifa’ya gitmeden önce otel rezervasyonunuzu mutlaka yaptırmanız gerekmektedir. Şehirde 5 yıldızlı otellerden hostellere kadar farklı seçenekler bulmanız mümkün.

metronit.jpg

İsrail’deki diğer şehirlerden farklı olarak Haifa’daki otobüs hatları haftanın her günü ve günün her saati çalışmaktadır. Gece saatlerinde otobüs sayısı azalsa da, bu haliyle de ulaşımı oldukça kolaylaştırmaktadır. Eğer sürekli otobüs kullanacaksanız “Rav Card” almanız işinizi kolaylaştıracaktır. Carmelit metrosu da bulunan şehirde ana meydanlar arasında kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

1970’lerden bu yan füzyon mutfağının geliştiği Haifa ve İsrail’de yerel yemekler de ön planda olmaya devam etmektedir. En çok bilinen geleneksel yemeği, ülkemizde de tüketilen falafeldir. Ülkede pirinç ve kuskusla envai çeşit yemek hazırlanmaktadır. Bölgeye özgü bir makarna türü olan “Ptitim” farklı şekillerde hazırlanmaktadır. İsrail’in Akdeniz ve Kızıl Deniz’e kıyılarının olması, ülkedeki balık kültürünü de geliştirmiştir. Belirli restoranlarda taze balık bulmanız mümkündür. Diğer etler açısından da en çok tercih edilen tür tavuk etidir. Ardından da hindi gelmektedir. Eti daha çok ızgara yapmayı seven halk, evlerinde ayrıca “musakka” adı verilen et ve patlıcanla hazırlanan yemeği de tüketmektedirler.

Popüler restoranlar

Ma’ayan HaBira, HaMis’ada Shel Ima, Shahrazad, Douzan, Ein El-Wadi, Al-Diyar, Felafel HaZkenim.

Bahşiş

Bahşiş kültürünün yaygın olduğu İsrail’de, restorandaki hizmetten memnun kalırsanız yüzde 15, ortalama bir hizmet aldıysanız yüzde 12, hizmeti çok da beğenmediyseniz yüzde 10 bahşiş bırakabilirsiniz.

Carmel bölgesindeki kafe barlar hem yerli hem de yabancı turistler tarafından çok tercih edilmektedir. Horev Center yakınındaki Greg ve Tut popüler kafeler, Frangelico ve Barbarossa ise en çok tercih edilen barlardır. Eğer kalabalıktan içeri giremezseniz, yakınlarındaki Brown, Maidler ya da Duke adlı barları da tercih edebilirsiniz.

Haifa Uluslararası Film Festivali (Eylül-Ekim)

Haifa şehri dağlık ve yokuşlu olduğundan yaya kullanımı için çok ideal değildir. Bu sebeple alışveriş alanları da çoğalmamıştır. Ancak eski şehrin olduğu bölüm daha düz ve bu bölgede uygun fiyatlı ürünler bulabileceğiniz mağazalar ve tezgahlar mevcuttur. Paris Meydanı’ndaki bit pazarı da ilginizi çekebilir. Bunun dışında tabii ki Haifa’da da fazlasıyla alışveriş merkezi mevcut. Bunlar arasında en popülerleri şöyle: Kiryon, Horev Center, Kastra Center, Lev Hair, Kanyon Haifa ve Cinemall.

Haifa (GMT +3) ile Türkiye (GMT +2) arasında saat farkı bulunmamaktadır.

İsrail’e bağlı olan Haifa şehrinin para birimi İsrail Yeni Şekeli’dir. 1 TL yaklaşık 1,35 İsrail Yeni Şekeli’dir.

İsrail ülkesinde bulunan Haifa’nın resmi dili İbanice ve Arapça’dır. Bunlar dışında Haifa’da İngilizce, Rusça ve Habeşistan dili konuşulmaktadır.

TEL AVİV BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: 202, HAYARKON STREET, 63405 TEL AVIV - ISRAEL

Telefon: 00 972 3 524 11 01 00 972 3 524 12 01 00 972 3 524 13 01

Faks: 00 972 3 524 13 90 00 972 3 524 04 99

embassy.telaviv@mfa.gov.tr

http://telaviv.be.mfa.gov.tr/

Görev Bölgesi: Tüm İsrail

Hamursuz Bayramı

Bağımsızlık Günü (12 Mayıs)

Jerusalem Günü (5 Haziran)

Hamsin yortusu

Yeni Yıl (3-4 Ekim)

Kefaret Günü (Yom Kippur)

Çardaklar Bayramı

Yom HaAliyah (8 Kasım)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Acil yardım: 101

Yangın: 102

Polis: 100

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Haifa’ya girmek için vize alması gerekmektedir.