Google+

DOĞAL LİMAN ŞEHRİ HAİFA

49512 Şub 2018Gezi Notu
MCG.BloggerMCG.BloggerGezgin12 Şub 20184950 Yorum

Kudüs gezimin bittiği noktada Kudüs Otogarı’ndaydım. Haifa için otogarda hazırlık yapıyordum. Kısa bir fiyat kontrolünden sonra Kudüs - Haifa arası otobüs bilet fiyatının 38 şekel olduğunu ve bu bileti 3 - 4 farklı Haifa otobüsü için kullanabileceğimi öğrendim. Bu otobüsler arasındaki tek fark süre idi. Ben doğal olarak en kısa sürede yani 1,5 saatte gidebileceğim otobüsü seçip yola koyuldum. Yaklaşık 3 - 4 kişinin olduğu neredeyse boş otobüsteki rahat yolculuktan sonra Haifa Otogarı’na ulaşmıştım. Haifa Otogarı’nda yaklaşık 1 hafta kadar kullanabileceğim otobüs kartını yalnızca 10 şekele otomattan aldım. Bir hafta boyunca bu kartı istediğiniz kadar kullanabiliyorsunuz ama yalnızca kendiniz için kullanabilirsiniz, arkadaşınız için kullanamazsınız. Ayrıca Haifa Otogarı’ndan 1 numaralı otobüse binerek çok rahat bir şekilde hemen hemen Haifa'daki her yere gidebiliyorsunuz çünkü bu otobüs sahil şeridinden Haifa'nın etrafında dolaşıyor.

1 numaralı otobüse binerek hiç vakit kaybetmeden, saat 20.00 sıralarında Haifa'daki hostelime geçtim ve biraz hostelimde takıldıktan sonra ertesi güne daha enerjik başlayabilmek için uyudum çünkü bu şehri tanıyabilmek için sadece bir günüm vardı.

Ertesi gün sabah 09.00'da uyandım ve yine İsrail'deki her günüm gibi mecburen humus ile güne başladım çünkü hostellerin kahvaltılarının olmazsa olmazı humus. Daha sonra internetten Haifa'da gidebileceğim yerleri araştırarak zaman kaybetmeden en kısa sürede en verimli olabilecek şekilde gezimi planladım ve hostel çalışanlarından da kısa bilgi alarak ilk rotam olan Bahai Gardens'a (Bahai Bahçeleri) doğru yola çıktım.
 
Bahailik inancının merkezi kabul edilen Kermil Dağı'ndaki altın kubbeli bu tapınak Haifa'nın en önemli simgesi. Bu tapınak Kermil Dağı'nın tam ortasında yer alıyor ve dağın eteğinden zirvesine kadar, ortasında altın kubbeli Bahai Tapınağı kalacak şekilde çok iyi düzenlenmiş Bahai Bahçeleri yer alıyor. Eğer Bahai Bahçeleri’ndeki Hz. Bab'ın makamını ziyaret etmek istiyorsanız, altın kubbeli Hz. Bab'ın makamı sabah 09.00'dan öğlen 12.00'ye kadar ziyarete açık ve içeride fotoğraf çekmek yasak. Arkanızı limanlara vererek Bahai Bahçeleri’ne baktığınızda ilk olarak muazzam büyüklükteki bu bahçeler insana huzur veriyor. Eğer Bahai Bahçeleri’ne çıkıp şehre bakıyorsanız bu sefer ise bütün Haifa ayaklarınızın altında kalıyor. İsrail seyahatim boyunca bu toprakların her bir köşesinden dinî yapılar fışkırıyor hatta yeni öğrenme fırsatı bulduğum dinler ile karşı karşıya kalıyordum. Bahai Bahçeleri hakkında biraz bilgi vereyim. Bahailik inancı ilk olarak 19. yüzyılda İran'da ortaya çıkıyor ve Bahai Bahçeleri bu dinin yönetim merkezi olarak kabul ediliyor. Bahailik inancı diğer büyük dinleri kabul ediyor ve Bahai Bahçeleri’ne girebileceğiniz 9 ayrı kapı da bu 9 dinin varlığını temsil ediyor. Yaklaşık 5 milyon inananı bulunan bu din tek tanrılı ve diğer büyük dinler ile çok fazla benzer noktası bulunuyor. Bahai Bahçesi'nden Haifa'nın görünümü ise aşağıdaki gibi.

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

Haifa

Bahai Bahçesi'nin içeriden görünümü ise muhteşem.

Haifa-1

Dağa ine çıka yorgun düşüp acıkıyoruz artık ve gördüğümüz ilk Arap restoranına orada tanıştığım Amerikalı bir kız ile oturuyoruz. İsrail'de dışarıda yiyebileceğiniz en ucuz yemek olan meşhur falafeli bir kere de orada tattık. Ucuz ve gayet lezzetli olan falafeli eğer İsrail'e ya da başka Arap ülkelerine giderseniz mutlaka yemenizi tavsiye ederim.
 
Bu arada Amerikalı kız ile konuşurken çok ilginç bir şey öğrendim, kızın babası Yahudi’ydi ve bana dediğine göre dünyanın neresinde olursan ol eğer Yahudi’ysen telefon açıyorsun ve eve (yani İsrail'e) dönmek istiyorum diyorsun sonrasında sana tüm masraflarını kendilerinin karşıladığı bir bilet alıyorlar. Kızla uçak bileti fiyatlarından konuşurken kendisinin bedavaya İsrail'e geldiğini söyledi ve hatta yanlış hatırlamıyorsam dönüş için bile ücret ödememişti.

Haifa şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Downs Corner Apartment, Eshkol Housing Haifa, Haifa Luxury Boutique Apartments. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Villa Carmel Boutique Hotel, Sea Plaza Residence gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Dan Carmel Haifa, Bay Club - an Atlas Boutique Hotel, German Colony Guest House tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Haifa aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Yemeğimizi yedikten sonra Amerikalı kızı tren garına bırakarak tekrar tek başıma ikinci durağım olan Stella Maris Manastırı’na gittim. Öncelikle bu manastıra gidebilmeniz için 2 alternatifiniz bulunuyor. Birincisi eğer yürüyüş seviyorsanız patika yoldan uzun bir tırmanışın ardından Stella Maris Manastırı'na ulaşabilirsiniz. İkincisi ise benim de kullandığım yol olan teleferik. Teleferikle ulaşımı daha iyi anlatabilmek için aşağıdaki haritada gösterdim.

Haifa-2


Yurtdışı seyahatlerinde beklenmedik sağlık sorunlarının ve aksaklıkların bütçenizi sarsmaması için mutlaka bir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası yaptırmanız gerekir.

Zaten birçok ülke vize işlemleri sırasında bu sigortayı zorunlu olarak talep etmektedir. www.axasigorta.com.tr ‘ye girerek sadece birkaç dakika içinde üstelik 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla sigortanızı online olarak alabilirsiniz. İyi yolculuklar… Detaylar için tıklayın.


HaHagana / Yo'av durağında inerek kısa bir yürüyüşün ardından teleferiğe (Yeşil ile gösterdiğim yer) ulaşabilirsiniz. Teleferik sizi Stella Maris Manastırı’nın (Kırmızı ile işaretlediğim yer) tam karşısında indirecektir.

Ben de kısa bir teleferik yolculuğunun ardından Stella Maris Manastırı'na ulaştım. Bu arada yanlış hatırlamıyorsam gidiş dönüş teleferik ücreti 30 şekeldi. Aynı zamanda teleferik yolculuğundan önce Elijah's Cave'i de ziyaret edebilirsiniz. Stella Maris Manastırı'na ulaştıktan sonra açık söylemek gerekir ise benim için tam bir hayal kırıklığıydı. Manastır Haçlı Seferi’ne giden Fransız bir asker tarafından 12. yüzyılda yapılmış ama manastırın neredeyse her tarafı turistik geziye kapalıydı. Yalnızca girişindeki küçük kilisesine girebiliyordunuz. Stella Maris Kilisesi’nin içi şu şekilde.

Haifa-3

Kilisede 2 dakika gibi kısa bir süre durduktan sonra dışarıya çıktım ve hayal kırıklığımı o güzel Haifa manzarası ile gidermeye çalıştım. Yarım saatlik bir manzara aramdan sonra tekrardan aynı şekilde teleferik ile aşağıya indim ve güneşin batışı eşliğinde Haifa'da sahil şeridinden yürüyerek tren garına doğru gittim. Tren garından Tel-Aviv için tren bileti aldım ve o günün akşamında Tel-Aviv'de beni neyin bekleyeceğinin heyecanı ile trenimi beklemeye başladım.

NOT: Arkadaşlar eğer yardımcı olmamı istediğiniz bir konu olur ise bana yorumlardan ya da https://www.facebook.com/cihadbeko sayfamdan ulaşabilirsiniz.

Facebook: https://www.facebook.com/cihadbeko
Site: https://mcg35.blogspot.com.tr/

Haifa şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Caeserea, İsrail Segway Tour Rehberli 2 saatlik (70.32 €), Tel Aviv'ten Petra Tam Gün Tarih Turu (372.26 €), Masada & Ölü Deniz Küçük Grup Gezisi (102.58 €), Jaffa'nın 1 Günlük Segway Turu (41.36 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.
-
Yorum göndermek için Giriş Yapın veya Üye Olun

Yorumlar(0)

Yorumlar