Google+

Arama formu

NAHAL ME'AROT DOĞA REZERVİ, HAİFA

Haifa'dan bu kez rotamızı güneye doğru çevirmiştik. Haifa gerçekten bölgede teknolojinin en gelişmiş olduğu kentlerden birisi. Yol üstünde birçok teknoloji üssü ile karşılaştık. Yarım saat kadar gitmiştik ki, Atlit'de UNESCO Tentative List'de olan 1218'de Haçlılar tarafından deniz kıyısında yapılan Château Pèlerin'in kalıntıları ile karşılaştık. Kale 1837'de depremde yıkılmış. Şu an İsrail Ordusu'nun deniz komandolarının eğitim merkezi olduğu için içeriye sivillerin girmesi yasak. Biz de buradan Haifa'nın uzaktan manzarasına bakıp yolumuza devam ettik.

Haifa

Haifa-1

Haifa-2

Asıl durağımız olan Nahal Me'arot'a yaklaşık bir on dakika sonra ulaştık. Nahal Me'arot, yani diğer adıyla El-Mughara Vadisi Mağaraları UNESCO korumasına alınmış. Karmel Dağları'nın batı eteklerinde bulunan bu rezervde 4 adet mağara bulunmakta; Tabun, Nehir, Deve ve Genç Keçi Mağaraları.

Nedir burayı önemli kılan derseniz; burası insan evriminin kronolojik sırasını anlayabilmemiz için dünya üzerinde çok önemli bir nokta. Dünya üzerinde şu ana kadar bulanabilmiş en uzun tarih öncesi kültürel sekanslardan birini sunuyor bize. Burası, 90 yıllık kazılar sonucunda tam 500.000 yıl öncesi Aşağı Paleolitik çağa ait Aşölyen (Acheulean) kültürden, yani armut şeklinde taştan yapılma el baltalarını kullanan insanlardan, 250.000 ile 45.000 yıl öncesi Orta Paleolitik çağda yaşanan Musteryen (Mousterian) kültürden, yani çakmak taşlarından, Epipaleolitik çağa ait 15.000-11.500 yıl öncesine dayanan Nautifan kültürüne ve sonrasında avcılıktan tarıma geçiş dönemine ait buluntuları bir arada barındırarak insan evriminin yaklaşık 500.000 yıllık bir dönemine tanıklık ediyor.

Haifa-3

Haifa şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Downs Corner Apartment, Eshkol Housing Haifa, Haifa Luxury Boutique Apartments. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Puah Street Studios, Friedman Apartments in Haifa gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Pevzner Guest House 1956 in Haifa Center, Guy's Apartments, Villa Carmel Boutique Hotel tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Haifa aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Haifa-4

Haifa-5

Haifa-6

Haifa-7

Haifa-8

Haifa-9

Bir yukardaki resimde de farklı dönemleri bir arada görebiliyorsunuz. Mağaralar, çocukların dahi anlayabileceği şekilde tabelalar ve maketler ile donatılmış. En son mağaraya girdiğinizde ise yaklaşık 10 dakikalık bol ışık efektli interaktif bir eğitim videosu var. Biz gittiğimizde burası neredeyse lunapark gibiydi. Herkes çocuklarını alıp gelmiş, bir de Yahudilerin çok çocuklarının olduğunu düşünürseniz durumu daha iyi anlarsınız. Bir ülkenin bilime verdiği değer muhtemelen çocuklarına verdikleri bilim eğitimi ile doğru orantılı. Ortamda yetişkinden daha çok çocuk vardı. 

Haifa-10

Haifa-11

Haifa-12

Özetle, sadece beşeri bilimlerle uğraşan bizlerin değil, her insanın mutlaka görüp öğrenmesi gereken şeyleri öğretiyor bize burası. Burada öğrenmenin keyfine vardıktan sonra bir sonraki durağımız için yola koyulduk...
 

Etiketler


Yazar Hakkında

Can SARICA

1986 yılı 2 Mayıs'da bir Cuma sabahı İstanbul'da doğdum. 7 yıl boyunca gerçekten çok sevdiğim, mükemmel insanlarla tanıştığım İstanbul Köy Hizmetleri Anadolu Lisesi'nde okudum. İnsanların "Muahaha siz orada pamuk mu yetiştirmeyi öğreniyorsunuz" şeklindeki soğuk espirilerine hiç aldırış etmedim. Sonra Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'ne girdim. Hatta...