Swindon Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Swindon neresi diye soracak olursanız Güney Batı İngiltere’de, Wilshire eyaletinde bulunan bir kasaba olduğunu söyleyebiliriz. Kasabanın İngiltere’nin başkenti olan Londra’ya uzaklığı 130 kilometredir. Kasaba’nın kuruluşu Saxonlarla başlamış ve 19. yüzyılda demir yolu aracılığıyla ticaretin gelişmesi sonucu küçük bir köyden 200 bin nüfuslu bir kasaba haline gelmiştir. Swindon kelimesi de bir Saxon kelimesi olan “swine dun (domuz tepesi)” nden gelmektedir.
Swindon’da ülkenin geri kalanında olduğu gibi konuşulan dil İngilizce ve kullanılan para birimi pound’tur (£). 1 £, 5,64 TL değerindedir.
 
*Kur bilgileri Mart 2018 tarihinde güncellenmiştir. 

Swindon’ın İklimi 

İngiltere’nin hemen hemen her yerinde olduğu gibi Swindon’da da ılıman okyanusal iklim şartları görülür. Kışın sıcaklıklar 0’ın altına düşmez, yazınsa çok bunaltıcı olmayan bulutlu ve sıcak havalar görülür. 

Swindon’a Nasıl Gidilir? 

Swindon da ne yazık ki bir havaalanı bulunmuyor. Bu yüzden Swindon’a gitmek için öncelikle ülkenin güneyinde bulunan havaalanlarından birine gitmelisiniz. Swindon’a en kolay ulaşabileceğiniz havaalanları: Hethrow Havaalanı, Bristol Havaalanı ve Southampton Havaalanı’dır. Bu üç havaalanından toplu taşıma ya da özel arabayla Swindon’a ulaşmak 1 saat ile 1 buçuk saat arası sürüyor. Ülkemizden İngiltere’ye direkt uçuş bulunan şehirler ise: Londra, Manchester ve Birmingham. 

Swindon’ da Ne Yapılır? 

Swindon’a gitmeniz için doğal güzelliklerden tutun kültürel etkinliklere birçok neden sayabiliriz. Öncelikle her yıl mayıs ayında düzenlenen “Edebiyat Festivali”nden bahsedelim. Bu etkinlik ilk olarak 1900’lü yıllarda yapılmaya başlanmış. Her yıl ünlü yazarlar ve konuşmacılar bu etkinliğe katılıyor ve edebiyatseverlerle buluşuyor.

Bir diğer festivalse her yıl mart ayında düzenlenen ve 10 gün süren film festivali. Bu festivalde de 10 gün boyunca bağımsız filmler izleyicileriyle buluşuyor. Katılım ücreti ise yalnızca 5 £. Ayrıca her yıl ağustos ayında bir müzik festivali düzenleniyor. Bu festivalde de yerli ve yabancı birçok grup ve şarkıcı sahne alıyor. 

Swindon’da Gezilecek Yerler 

Swindon da ziyaret edebileceğiniz 4 büyük müze bulunuyor. Bunlar Steam: The Great Western Railway Museum, Museum of Computing, Swindon Museum ve Wroughten Science Museum. Steam ziyaretçilerine İngiltere’nin bugün gelişmiş bir ülke olmasının belki de en önemli nedeni olan tren yollarının nasıl inşa edildiğini anlatıyor. Museum of Computing’de antika bilgisayarlar ve oyun konsolları sergileniyor ve teknolojinin tarih içindeki değişimi gözler önüne seriliyor. Swindon Museum’da ise bölgenin tarihi, kültürünü inceleme ve arkeolojik kalıntıları görme şansını yakalıyoruz. Son olarak Wroughten Science Museum ziyaretçilerine ülkede yapılan bilimsel çalışmalar gibi konularda bilgi veriyor.

Sanat meraklıları için de Swindon’da bir adet sanat galerisi bulunuyor. Bu galeride de çoğunlukla 20. yüzyıla ait olmak üzere İngiliz ressamların eserleri sergileniyor.

Ayrıca The English Heritage Archive yani İngiliz Miras Arşivi de Swinton’da görmeniz gereken yerlerden. Eğer İngiliz kültürüne ilginiz varsa bu arşivleri de ziyaret edebilir tarihî belgeleri inceleyebilirsiniz.

Swindon’ın yaklaşık 13 kilometre kuzey batısında bulunan Cotswold Water Park ise bölgenin doğal güzelliklerinden bir tanesi. Burası tüm Birleşik Krallık’taki en büyük su parkı olarak biliniyor. Burada 150’den fazla göl görmek mümkün. Siz de bir gününüzü bu su parkına ayırarak huzur dolu bir gün geçirebilirsiniz.

Swindon’da bulunan Holy Rood ise buraya gittiğinizde görülmesi gereken kiliselerden bir tanesi. Bu kilise 1885 yılına kadar bölgede bulunan tek kiliseymiş. 1885 yılında St. Mark’s Kilisesi’ nin yapılmasıyla bu unvanı kaybetmiş. O günlerden beri Swindon’da onlarca kilise yapılmış. 

Swindon’da Ne Yenir? 

İngiltere mutfağının en ünlü yemeği ve yerel halk tarafından en çok tüketilen yemeği fish and chips adını verdikleri patates kızartmasıyla servis edilen balık. Ayrıca İngilizler arasından en popüler içeceklerden biri olan english breakfast tea de Türkiye’de içilen çaylardan aroması ve yapılış şekliyle ayrılıyor. Swindon ziyaretinizde hemen her köşede bulabileceğiniz bu tatları denemek güzel bir deneyim olabilir. Bölgede ayrıca bolca dünya mutfağından yemekler servis eden restoran da bulmak mümkün.