Yoyonun silah olarak kullanıldığı ülke hangisidir?

Yoyo, bildiğiniz gibi bir dingil ile birleştirilmiş iki diskten ve dingilin etrafına sarılan ipten oluşan, enteresan, eğlenceli bir oyuncaktır ve ipin bir ucundan tutularak, oyuncağın yukarı aşağı hareket edecek şekilde sallanmasıyla oynanır.

Yoyonun ilk olarak Çin'de kullanıldığına inanılmaktadır. Ancak yoyo hakkındaki ilk tarihsel bilgi M.Ö. 500 yıllarına ait Yunan metinlerinde görülmüştür. Bu eski oyuncak, ağaç kabuğu ve metalden yapılmış bir diskten oluşmuştur. Bu zamanda yapılmış ve şu an Yunanistan'daki Atina Millî Müzesi'nde bulunan çömlek vazoda, Yunan Gençliği'nin yoyoyla oynarak eğlenmesi tasvir edilmiştir. Eski zamandan kalma Mısır tapınaklarının üzerindeki resimlerde de Mısırlıların yoyoyu resmettiği bilinmektedir.

Ancak yoyonun Filipinler’de aslen bir av silahı olarak kullanıldığını biliyor muydunuz? Yine tarihî kayıtlar göstermektedir ki 16. yüzyılda Filipinli avcılar, vahşi hayvanları, ağaçtan yaptıkları bir cisimle uzun bir ipi avlarının altlarına atmak suretiyle yakalamışlardır. Bu silahtaki ip yukarı çekilir ve av ipin içerisinde çabalayarak döner. Bu pratik silahın günümüz yoyosuna ilham verdigi söylenmektedir. Fakat bunun tamamen hayal ürünü bir fikir olduğu göz önüne tutulmalıdır. Kullanmayı bilmeyenin elinde de bir silaha dönüşebiliyor nitekim.

 

Etiketler