Tibidabo, Barselona’nın Collserola bölgesinde yer alan bir tepedir. 512 metre yükseklikte bulunan tepede lunapark, kilise ve telekomünikasyon kulesi bulunur. Tipidabo, şehrin panoramik manzarasını izleyebileceğiniz bir yerdir.

Tepede bulunan Temple of The Sacred Heart of Jesus yani İsa’nın Kutsal Kalbi Kilisesi turistler tarafından en ilgi gören yerdir. 1902 yılında mimar Enric Sagnier i Villavecchia tarafından neo-gotik tarzda tasarlanan kiliseyi, mimarın oğlu Josep Maria Sagnier i Vidal 1961 yılında bitirmiştir. Günümüzde Barselona’nın neredeyse her noktasından görünen görkemli kilisenin yapımı 59 yıl sürmüştür. Kilisenin tepesinde heykeltraş Josep Miret’in eseri altın-bronz kaplamalı İsa heykeli vardır. Ayrıca İsa heykelinin bulunduğu kata çıkabilir ve Barselona’nın manzarasını kuş bakışı seyredebilirsiniz.

Buranın isminin de yine Hz. İsa ile ilişkilendirilen hoş bir hikayesi vardır. “Tibi dabo” aslında Latince “sana sunuyorum” anlamına gelmektedir. Rivayete göre şeytan Hz. İsa’yı bu tepeye çıkarış ve onu kendi tarafına çekmek için bu olağanüstü manzarayı işaret ederek “sana sunuyorum” demiş. 

Eğlenmeyi seviyorsanız 100 yılı aşkın bir süredir hizmet sunan tepedeki Tibidabo Amusement Park yani lunaparkta keyifli vakitler geçirebilirsiniz. Hem yetişkinlere hem de çocuklara hitap eden lunaparkta nostaljik atlı karıncadan heyecanı sevenlere uygun olan roller coastera kadar birçok alet vardır. Woody Allen’ın ünlü filmi Vicky Christina Barcelona’nın bazı sahneleri bu tarihi lunaparkta çekilmiştir.

Bir hatırlatma, Tibidabo’ya sadece gündüz saatlerinde çıkabilirsiniz, akşamları tepe ziyarete kapalı.

Ziyaret Bilgileri: İsa’nın Kutsal Kalbi Kilisesi’ni tüm yıl boyunca 11.00-21.00 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz. Heykelin bulunduğu bölüme çıkmak isterseniz ücret ödemeniz gerekmektedir. Lunapark giriş ücreti ise çocuklar için 10.30 €uro, yetişkinler için ise 28.50 Euro’dur.

Adres: Pl. del Tibidabo, 3-4

Yol Tarifi: Tibidabo’ya metro, otobüs ve füniküler trenle ulaşabilirsiniz. Metro ile gidecekseniz L7 hattını kullanabilir, Tibidabo durağında indikten sonra feniküler ile ya da yürüyerek tepeye varabilirsiniz. İsterseniz Plaça de Catalunya’dan kalkan Tibi Bus ile de tepeye kolaylıkla gidebilirsiniz.

Yakın Yerler: Torre Bellesguard Antoni Gaudi, CosmoCaixa, Temple of the Sacred Heart of Jesus