Google+

Uppsala’da Gezilecek Yerler

38511 Kas 2016Lokasyon Detay

Uppsala lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Hotel Villa Anna, Duvan Hotell, Grand Hotell Hörnan - Sweden Hotels. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Scandic Uppsala Nord, Hostel Fyristorg gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Viktoria Hotell & Konferens, Selmas Hytt och Salong, Private room otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Uppsala aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Uppsala’da Gezilecek Yerler

Benzersiz kültürel güzellikleri ve heyecan verici tarihi ile Uppsala küçük bir kasaba cazibesine cazibe katmıştır. Sanki büyük bir metropolmüşçesine sayısız restoran, alışveriş seçeneği ve eğlence opsiyonu barındıtan şehri Fyris Nehri ortadan ikiye böler. Tarihi merkez nehrin batısında, yönetimsrl, ticari ve yaşam alanalrının olduğu bölge ise doğusundadır. Gezip görülecek yerler çoğunlukla nehrin batı kısmında yer alan tarihi merkezdedir

Uppsala şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Stockholm Şehir Geçidi (60 €), RIB Hız Boat tarafından Stockholm Takımadaları 1 saatlik Tur (72.11 €), Stockholm: Viking Tour (124.89 €), Bohemian Stockholm: Södermalm Island Turu (23.52 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.

Uppsala Katedrali

011 Kas 2016Gezilecek Yerler

Uppsala Katedrali

Uppsala Katedrali, Uppsala Üniversitesi ile Fyris Nehrinin arasında yer alır. İskandinavya’daki en eski katedraldir. Uppsala Başpapazı burada yaşamaktadır. Yapının inşası 13.yy’a dayanır. 119 metre yüksekliğindedir ve kuzey ülkelerinde yer alan en ksek kilise olma özelliğini taşır.

-

Botanik Bahçesi

111 Kas 2016Gezilecek Yerler

Botanik Bahçesi

Uppsala Üniversitesi’ne ait olan botanik bahçeleri 1787 yılında kurulmuş ve kral 3. Gustav tarafından üniversiteye bağışlanmıştır. Pek çok bitki ve ağaç türünün özenle yetiştirildiği botanik bahçeleri hem bilimsel hem de turistik amaçlara hizmet etmektedir.

-

Başpapazın Sarayı

011 Kas 2016Gezilecek Yerler

Başpapazın Sarayı

Başpapazın Sarayı, tüm İsviçre’nin ruhani lideri olan Lutheran başpapazın yaşadığı yerdir. Mimarı Carl Hårleman olan saray 1744 yılında yapılmıştır. Saray Universite Bahçesi’ne bakmaktadır ve Uppsala Katedrali’ne çok yakındır. Eski tarihi merkezde yer alan saray nehrin batı yakasında bulunur.

-

Gamla Uppsala

011 Kas 2016Gezilecek Yerler

Gamla Uppsala

İsveç’in en önemli mezar anıtlarından biri olan bu bölgede 6. yüzyıldan 12. yüzyıla kadar uzanan geniş bir zaman dilimi içinde defnedilmiş 300 mezar vardır. Bunların arasında Vikingler öncesi döneme ait kralların mezarlarının da bulunduğu rivayet edilmektedir.

-

Uppsala’da görülmesi gereken diğer yerler

011 Kas 2016Gezilecek Yerler

Uppsala’da görülmesi gereken diğer yerler

Uppsala Slott, Domkyrka, Gustavianum Müzesi, Linnemuseet, Disagarden, Rune Stones.

-

Uppsala ile ilgili diğer içeriklere aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

-