Google+

Arama formu

Uppsala’da Gezilecek Yerler

Uppsala’da Gezilecek Yerler

Uppsala şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Boet, Exclusive City Center 19th Century Apartment, Hotel Villa Anna. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Hotell Kvarntorget, Apartments Uppsala - Portalgatan, Vandrarhem Uppsala - Portalgatan gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Uppsala City Hostel, Vandrarhem Uppsala Centralstation, Hotell Kvarntorget tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Uppsala aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Benzersiz kültürel güzellikleri ve heyecan verici tarihi ile Uppsala küçük bir kasaba cazibesine cazibe katmıştır. Sanki büyük bir metropolmüşçesine sayısız restoran, alışveriş seçeneği ve eğlence opsiyonu barındıtan şehri Fyris Nehri ortadan ikiye böler. Tarihi merkez nehrin batısında, yönetimsrl, ticari ve yaşam alanalrının olduğu bölge ise doğusundadır. Gezip görülecek yerler çoğunlukla nehrin batı kısmında yer alan tarihi merkezdedir

Uppsala Turları

Uppsala Katedrali

Uppsala Katedrali

Uppsala Katedrali, Uppsala Üniversitesi ile Fyris Nehrinin arasında yer alır. İskandinavya’daki en eski katedraldir. Uppsala Başpapazı burada yaşamaktadır. Yapının inşası 13.yy’a dayanır. 119 metre yüksekliğindedir ve kuzey ülkelerinde yer alan en ksek kilise olma özelliğini taşır.

Botanik Bahçesi

Botanik Bahçesi

Uppsala Üniversitesi’ne ait olan botanik bahçeleri 1787 yılında kurulmuş ve kral 3. Gustav tarafından üniversiteye bağışlanmıştır. Pek çok bitki ve ağaç türünün özenle yetiştirildiği botanik bahçeleri hem bilimsel hem de turistik amaçlara hizmet etmektedir.

Başpapazın Sarayı

Başpapazın Sarayı

Başpapazın Sarayı, tüm İsviçre’nin ruhani lideri olan Lutheran başpapazın yaşadığı yerdir. Mimarı Carl Hårleman olan saray 1744 yılında yapılmıştır. Saray Universite Bahçesi’ne bakmaktadır ve Uppsala Katedrali’ne çok yakındır. Eski tarihi merkezde yer alan saray nehrin batı yakasında bulunur.

Gamla Uppsala

Gamla Uppsala

İsveç’in en önemli mezar anıtlarından biri olan bu bölgede 6. yüzyıldan 12. yüzyıla kadar uzanan geniş bir zaman dilimi içinde defnedilmiş 300 mezar vardır. Bunların arasında Vikingler öncesi döneme ait kralların mezarlarının da bulunduğu rivayet edilmektedir.

Uppsala’da görülmesi gereken diğer yerler

Uppsala’da görülmesi gereken diğer yerler

Uppsala Slott, Domkyrka, Gustavianum Müzesi, Linnemuseet, Disagarden, Rune Stones.