Google+

Arama formu

Parma’da Gezilecek Yerler

Parma şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri GARAGE36, Sant'Anna Studio Apartment, MANSARDA57. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Sunny Home, NH Parma, Park Hotel Pacchiosi gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Little Italy rooms, europe station rooms, Monolocale centro storico tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Parma aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Parma’da Gezilecek Yerler

Parma’da gezilecek diğer yerler: Teatro Farnese, Cittadella, Pons Lapidis veya "Roma Köprüsü" veya "Thoderik'in Köprüsü",Orto Botaico di Parma, Teatro Regio, Auditorium Niccolò Paganini, Arturo Toscanini Müzes, Museo Lombardi, Palazzo del Comüne (Belediye sarayı), Palazzo del Governatore (Valilik Sarayı, Piskopos Sarayı, Ospedale Vecchio (Eski Hastane)

Düklük Sarayı (1561)

Düklük Sarayı (1561)

Saray eskiden Sfroza sülalalesine ait bir şatonun mevkine mimar Jacopo Barozzi da Vignola tarafından Dük “Ottavio Farnese” için yapılmıştır. 17. ve 18. yüzyıllarda bu bina genişletilmiştir. Bu sarayın bir eki Palazzo Eucherio Sanvitale olup binada 16. yüzyılda Gianfrancesco d'Agrate tarafından yapıldığı tahmin edilen süsler ve ressam Parmigianino yapılmış bir fresko duvar tablosu bulunmaktadır. Bu sarayın etrafında Vignola tarafından planlanmış Düklük Parkı bulunmaktadır. Bu Park 1749da Fransız Stili Bahçe şekline dönüştürülmüştür.

San Giovanni Evangelista Manastır Kilisesi

San Giovanni Evangelista Manastır Kilisesi

Bina 10. yüzyılda katedralin apsisi arkasındainşa edilmiştir. Fakat 1498 ve 1510 yıllarında çıkan yangınlardan sonra yeniden yapılmıştır. Cephesi ve çan kulesi Simone Moschino tarafından geç Mannerist mimarı usulüne göre düzenlenmiştir. 1520-1522 yılları arasında kubbesine Correggio “Aziz Yohanna'nın Hayali” adlı bir freskoyu hazırlamıştır. Bu eserdeki figürler için kubbe altından bakılınca yaratılan perspektif iluziyonu ile bu eserin emsalsiz bir şaheser olduğu kabul edilmektedir. Bernardo Falconi sunak için bir kanatlı erkek bebek resmi çizmiştir. Ayrıca açık avlu etrafında üstü kemerli yürüyüş yerleri dikkate çekmektedir. Kitaplığında 15. ve 16. yüzyıldan kalma yazma ve basılı kitaplar bulunmaktadır.

San Francesco del Prato Kilisesi

San Francesco del Prato Kilisesi

Gotik Mimarı tarzında yapının inşası 13. yüzyıla denk gelmektedir. Kilise 19. yüzyılda Napolyon idaresinden 1990’lü yıllara kadar şehir hapishanesi olarak kullanılmıştır. Bundan sonra binanın cephesinde bulunan 16 pencere gün yüzüne çıkmıştır. 1461’de yapılan orijinal büyük vitray gül şeklindeki pencere ortaçağ geleneklerine göre 16 kısımdan oluşmaktadır. Conçezione Hitabet şapeli ressam Michelangelo Anselmi ve Francesco Rondan tarafından yapılan freskoları ihtiva etmektedir. Eskiden sunakta bulunan Girolamo Mazzola Bedoli’nin eseri resim günümüzde Parma Milli Galerisi'nde bulunmaktadır.

Santa Croce Kilisesi

Santa Croce Kilisesi

Yapımı 12. yüzyıl başlarına denk gelen kilise ilk yapıldığında Romanesk mimarı şekillerine uygundur. Fakat 1415 ve 1635-1666’da yapılan yenileştirmelerle şekli değiştirilmiş ve yeni St. Jozef şapeli, yeni kubbe, yeni rahipler dairesi ve yeni geniş ekleri ile Romanesk mimarî stili hemen hemen kaybolmuştur. Giovanni Maria Conti della Camera, Francesco Reti ve Antonio Lombardı tarafından yapılamış olan fresko duvar resimleri bu ekler yapıldıkları zaman hazırlanmıştır.