Jinja

Jinja Hakkında Bilinmesi Gerekenler 

Jinja şehir 1948 yılında planlanmaya başlanmıştır. Bu planlama Ernst May tarafından yapılmış ve uygulanmıştır. Planlanan bir şehir olduğu için düzenli bir şehirdir.

Jinja nerededir diye soracak olursanız, Nil Nehri'nin kıyısında bulunduğunu söyleyebiliriz. Burası Uganda'nın bir nehir kıyısı şehridir. Uganda'nın doğusunda Busoga bölgesinde bulunmaktadır. Uganda'nın başkenti Kampala'ya 1 saat uzaklıktadır. Jinja nüfusunun çoğu Bantu kökenindendir. Ayrıca burada Lusoga yerel dili konuşulmaktadır. Nil Nehri kıyısında olduğu için nehir sporları, rafting ve kano gibi sporlar burada meşhurdur. 

Jinja Görülmesi Gereken Yerler 

Nil Nehri kıyısında bulunan Jinja’da gezmeniz gereken yerlerden birkaçını yazımızda bulabilirsiniz.

Coronation Park (Source of The Nile): Dünyanın en uzun ve en önemli nehrinin kaynağını burada görmeniz mümkündür. Park ve bahçeler bulunmaktadır. Bu parkın içinde Ghandi'ye adanmış bir anıt da bulunmaktadır. Bu anıt Ghandi'nin küllerinin burada serbest bırakılmasını simgelemektedir. Nil Nehri'nin çıkış şelalesi Rippon Şelalesi olarak da adlandırılmaktadır ve Coronation Park'ta bulunmaktadır.
 
Jinja Market: Jinja Market’te aranılan her şey bulunabilir. Oyuncaklar, el yapımı biblolar, sokak yiyecekleri hatta ciğer bile bu pazarda bulabileceğiniz şeyler arasındadır. Jinja Market, Jinja merkezde bulunmaktadır. Jinja'ya gidenlerin kesinlikle bu markete uğraması önerilmektedir çünkü burası Jinja halkının yerel yaşantısını temsil etmektedir. Siz de buraya giderek alışveriş yapabilir ve yerel halkın yaşayışına tanık olabilirsiniz. 

Jinja İklimi 

Jinja, tropikal iklimin baş gösterdiği bir şehirdir. Genellikle yılın belirli yılları sürekli yağışlarla geçmektedir. Kuru sezonu çok azdır. Genellikle yağışlı ve nemli ikilime sahiptir. Hava sıcaklıkları bu şehirde minimum 22 derece, maksimum ise 28 derece olmaktadır. 

Jinja'da Yapılması Gerekenler

Jinja bir sahil şehri olmasından dolayı öncelikle burada su sporlarını yapmanızı öneririz. Detaylı önerilerimizi ise aşağıda bulabilirsiniz.

Nil Nehri'nde Kayak

Nil Nehri'nde kayak firmaları vardır ve bu deneyim bu bölgeye gelindiğinde kesinlikle yapılmalıdır. Bu kayak firmaları hem size kayağı öğretmekle hem de sizi eğlendirmekle görevlidir. İyi bir eğitim almak ve spora devam etmek için burada genellikle güzel firmalar bulunmaktadır. Dünyanın en uzun nehrinde kayak yapmak çok güzel bir deneyim olmaktadır ve tavsiye edilmektedir.
 
ATV Macerası

Nil Nehri'nin yanında ATV safarileri organize edilmektedir. Bu safaride hem Nil Nehri'nin manzarası hem de safari macerasıyla harika deneyimler yaşanmaktadır. Dilerseniz siz de bu deneyimde ATV kiralayıp oluşturdukları rotada dolaşabilirsiniz. 1 saatlik ve 2 saatlik olmak üzere ATVler kiralanabilmektedir. Rehberli olarak da ATV turu yapılabilmektedir. 16 yaşından küçüklere ATV kiralanmamaktadır, yanlarında velisinin olması gerekmektedir. Genellikle 1 saati 45 dolar civarına kiralanabilmektedir. 

Jinja'da Nerelerde Yemek Yenilir?

Jinja’ya geldiğinizde Uganda yemeklerinin tadına bakabilmeniz için seçtiğimiz restoranları aşağıda bulabilirsiniz.
 
All Friends Grill & Bar Restaurant

Jackson Ave Caddesi’nde bulunan restoran, Jinja'nın en ünlü restoranıdır. Özellikle Hindistan cevizli tavuğu çok tercih edilmektedir ve önerilmektedir. Açık alanda çimlerin üzerinde yemek yiyip bir şeyler içip keyifli vakit geçirilmektedir. Siz de bu müthiş tavuğun tadına bakmak isterseniz gideceğiniz yer All Friends Grill & Bar Restaurant olmalıdır.
 
La Casa Jinja

Burası Jinja'nın güzel restoranlarından biridir. Genellikle doğum günü organizasyonları, partiler burada düzenlenmektedir. Açık alanı yeterince büyük ve organizasyonlar için uygun olmaktadır. Yemekleri çok beğenilmektedir. Wilson Awe Caddesi’nde bulunmaktadır. Ev yapımı makarnaları ve ev yapımı pizzaları çok lezzetlidir.
 
The Keep Restaurant

Daha romantik bir mekân aranırsa Jinja’da burayı tercih etmenizi önerebiliriz. Genellikle romantik yemekler, ciddi toplantılar için uygun olmaktadır. Yemek ile fiyat oranı gayet başarılıdır. Kahvesi de çok lezzetlidir.
 
Ling Ling Chinese Restaurant

Jinja'daki Çin restoranı olan Ling Ling Restaurant, Nalufenya Caddesi’nde bulunmaktadır. Tatlı ekşi tavuk, baharatlı keçi eti gibi bazı yemekler çok tercih edilmektedir. Çocuk oyun alanı da bulunmaktadır.
 
Bon Gourmet

Rippon Caddesi’nde bulunan Bon Gourmet, lüks yemek isteyenler için çok uygundur. Sunumu çok iyidir ve yemek öncesi sıcak havlu ve sarımsaklı ekmek ikram edilmektedir.
 
Source of The Nile Otel

Jinja'nın otellerinden olan Source of The Nile Otel, aynı zamanda Jinja’nın lüks restoranlarından bini de içinde bulundurur. Bu restoran çok güzel ve oldukça ünlüdür.
 
Brisk Recreation Hotel Triangle

Jinja’da kahvaltı için bir yer önerecek olursak Brisk Recreation Hotel’den bahsedebiliriz. Yemekleri ortalamadır fakat kahvaltısı çok çeşitlidir. Birçok yerde kahvaltısı önerilmektedir. Aynı zamanda açık havuzu da olan otele dışarıdan da insanlar kabul edilmektedir ve havuz başı kokteylleri de tavsiye edilmektedir. Genel olarak halka hitap eder ve Jinja'ya gelen turistler için de önerilen yerlerdendir.

Jinja ile İlgili

Jinja Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 23oC
  • Şub 23oC
  • Mar 22oC
  • Nis 22oC
  • May 22oC
  • Haz 21oC
  • Tem 21oC
  • Agu 21oC
  • Eyl 22oC
  • Eki 22oC
  • Kas 22oC
  • Ara 23oC

Kısa Kısa