Google+

Juba

Juba - : - / -
--℃
1 SDG=0.00
Type C250V2.5 A
 • Ocaweather-icon28℃
 • Şubweather-icon28℃
 • Marweather-icon30℃
 • Nisweather-icon28℃
 • Mayweather-icon27℃
 • Hazweather-icon26℃
 • Temweather-icon25℃
 • Ağuweather-icon25℃
 • Eylweather-icon25℃
 • Ekiweather-icon26℃
 • Kasweather-icon26℃
 • Araweather-icon27℃
Nüfus: 372,410 / Dil: İngilizce / Para Birimi: Güney Sudan Poundu (SSP) / İklim: Tropik / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 5 gün

aerial_juba_south_sudan.jpg

Güney Sudan Cumhuriyeti’nin güneyinde yer alan başkent Juba, Nil Nehri’nin iki ana kolundan biri olan Beyaz Nil Nehri çevresinde kurulmuştur. Savaşlar atlatması, şehrin gelişimini engellemiş olsa da, her şeye rağmen kendini modernleştirmeye çalışan bir yerdir. 2016’da ilk kez yapılan film festivali ya da gece hayatı için sürekli açılan mekânlar bunun göstergesi niteliğindedir.

Juba 1922 yılında, İngiliz ordusuna malzeme sağlayan Yunan tüccarlar tarafından küçük bir kasaba olarak kurulmuştur. Sayıları iki bin kişiyi geçmeyen tüccarların, şehirde şimdilerde hâlâ görülen bazı alanlarda etkisi mevcuttur. Juba pazarı, Yunan Konutları, Hai Jalaba banliyösü, Ivory Bankası’nın güzel taş binası ya da Paradise Hotel binası bunlardan bazılarıdır.

Güney Sudan’ın 2011 yılında bağımsızlığını ilan etmesiyle başkent olan Juba, halen gelişmeye devam etmektedir. Bağımsızlığın ardından pek çok banka ya da özel şirketin Juba’da şube ya da merkez açması, şehre Kuzey Sudan’dan göç getirirken ekonomik anlamda gelişime de yol açmıştır.

Tanıtım videosu:https://www.youtube.com/watch?v=ijtLbTiAiFM

Juba, Akdeniz kıyısındaki muhteşem konumu, parkları, tarihi binaları ve heykelleri, geniş caddeleri ve yürüyüş yollarıyla gezginlerin uğrak noktasıdır.

J.C.C. (Juba Christian Center / Juba Hristiyan Merkezi)

614 Eki 2016Gezilecek Yerler

J.C.C. (Juba Christian Center / Juba Hristiyan Merkezi)

Şehrin en popüler kilisesidir. Özellikle gençlerin buraya gitmesinin sebebi, capcanlı bir vaaz töreni ve korosu olmasıdır. Eğer koroyu yakından dinlemek istiyorsanız, erken gidip yer kapmanız gerekir. Yoksa dışarıda kalabilirsiniz.

-

Juba lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Oksa puhkemaja. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Booking.com aracılığıyla rezervasyon yapmak için tıklayın! gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Booking.com aracılığıyla rezervasyon yapmak için tıklayın! otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Juba aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Nil Nehri ve Köprü

514 Eki 2016Gezilecek Yerler

Nil Nehri ve Köprü

Juba şehri, Nil Nehri’nin iki ana kolundan biri olan Beyaz Nil Nehri çevresinde kuruludur. Tüm Güney Sudan’da Nil Nehri üzerinden geçen tek köprü olan Juba Köprüsü burada yer alır. 1972 yılında yapılan köprü, 252 metre uzunluğa sahiptir.

-

John Garang Mozolesi

2014 Eki 2016Gezilecek Yerler

John Garang Mozolesi

Güney Sudan’ın babası olarak kabul edilen, ekonominin kalkınmasıyla ilgilenen bir profesör olan Dr. John Garang de Mablor, 1983-2005 yılları arasında Sudan Halk Kurtuluş Ordusu’na öncülük etmiştir. Güney Sudan’ın kurulması için uğraşmıştır. Ancak barış anlaşmasından kısa bir süre sonra bir helikopter kazasından ölmüştür.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Güney Sudan’ın güneyinde yer alan başkent Juba, Nil Nehri’nin iki ana kolundan biri olan Beyaz Nil Nehri çevresinde kurulmuştur.

Geolocation

Juba’da nemli ve kuru bir tropikal iklim hâkimdir. Ekvatora yakın bir konuma sahip olduğundan yıl boyu yüksek sıcaklıklar görülür. Az da olsa, kasım-mart ayları arasında yağış görülür. Ancak bu dönem aynı zamanda en yüksek sıcaklıkların görüldüğü dönemdir. Sıcaklık şubat ayında 38 dereceye kadar çıkmaktadır.

Türkiye’den Hartum’a direkt uçmak mümkündür. Buradan sonra aktarma yapılabilir.

Henüz gelişmekte olan bir şehir olsa da Juba’da 5 yıldızlı SPA otellerinden hostellere kadar farklı seçenekler bulmanız mümkündür. Otellerin çoğu Beyaz Nil Nehri’ndeki plaj kısmında yer almaktadır.

Juba onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Juba Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Juba Otelleri

En Uygun Fiyatlı Juba Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Juba Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Juba Otelleri

img_1409.jpg

Henüz geliştirilmeye devam eden Juba şehri, üç bölgeye ayrılır: Juba Town, Bakanlıklar ve Nil. Her ne kadar bu bölgeler arasında yürüme mesafesi çok uzun olmasa da hava sıcaklığı buna elverişli değildir. Şehirde otobüs hattı mevcuttur. Gün içinde, “boda boda” isimli motorsiklet taksiler de çalışmaktadır. Ancak bu araçların kaza oranı çok yüksek olduğundan kullanmamanızı tavsiye ederiz. Juba’da en iyi ulaşım yöntemi araç kiralamak olacaktır.

Juba mutfağı, tüm ülkede olduğu gibi tarihte ilişkide oldukları kültürlerden etkilenmiştir. Örneğin Osmanlı’dan baharat, biber ve sarımsak yemeklerine dâhil olmuştur. Mısır, Yemen, Hint ve Etiyopya kültüründen etkiler de görülmektedir. Ana yemekleri daha çok ekmek ya da yulaf lapasıyla birlikte servis edilen yahni çeşitleridir. Bunlar arasında “mullah”, “waika”, “bussaara” ya da “miris” denenebilir. En güneyde ise balık yemekleri görülür.

Popüler restoranlar

Notos Lounge Bar & Grill, Spice’n Herbs, Da Vinci, Logali House, Home and Away, Kator, Darbar E Tandoor.

Bahşiş

Juba’da restorandaki hizmetten memnun kalırsanız hesabın yüzde 10-15’ini bahşiş olarak bırakabilirsiniz.

Her ne kadar Juba’da bazı şeyler gelişmemiş olsa da, bunu gece hayatı için söylemek mümkün değildir. Çünkü burada, insanlar gece dışarı çıkmayı sever. Ancak mekân anlamında çok modern beklentileriniz olmasın. Çünkü mekan sahipleri, tabiri caizse batakhaneleri, düşük bütçelerle restore ederek hayat vermeye çalışırlar. Eğer canlı müzik seviyorsanız Nile Comfort Hotel’de çarşambadan pazara kadar her akşam yerli gruplar çalmaktadır. Hareket isteyenlerse Logali House’un yakınındaki De’havana Lounge’u, açık hava bahçesi de olan Mask and Bistro’yu ya da burada yaşayan yabancıların vakit geçirdiği Club Signature’ı deneyebilir.

Juba Film Festivali (Temmuz)

Juba’da süpermarketlerin dışında pek çok açık pazar mevcuttur. “Konyo Konyo” bunlar arasında en çok bilineni ve büyük olanıdır. Bu pazarda inşaat malzemesinden kıyafete, sebze ve meyveden kozmetik ürünlerine kadar pek çok şeyi bulabilirsiniz. Bir diğer pazar ise “Jebel”dir. Şehrin biraz dışına doğru yeni kurulan bu açık pazar, diğerine göre daha düzenli tasarlanmıştır. Fiyatlar da daha düşüktür.

Juba (GMT +3) ile Türkiye (GMT +2) arasında zaman farkı yoktur.

Güney Sudan’a bağlı olan Juba şehrinin para birimi Güney Sudan Poundu’dur. 1 TL yaklaşık 0,13 Güney Sudan Poundu’dur.

Güney Sudan ülkesinde bulunan Juba’nın resmi dili İngilizce’dir. Bunlar dışında Juba’da Arapça, Bari, Dinka, Luo, Murle, Nuer ve Zande dilleri konuşulmaktadır.

JUBA BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: Embassy of the Republic of Turkey in Juba, Block 3K South, Plots No.880-881, Hai Matar, Juba/Republic of South Sudan

Telefon: + 249 955 72 18 17

embassy.juba@mfa.gov.tr

http://juba.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: GÜNEY SUDAN

Yeni Yıl (1 Ocak)

Barış Anlaşması Günü (9 Ocak)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Sudan Halk Kurtuluş Ordusu Günü (16 Mayıs)

Ramazan Bayramı

Kurban Bayramı

Bağımsızlık Günü (9 Temmuz)

Şehitler Günü (30 Temmuz)

Noel (25 Aralık)

Cumhuriyet Bayramı (28 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Acil yardım: 999

Yangın: 999

Polis: 999

Sudan’a gitmek için vize almanız gerekmektedir. Fakat vizesinde İsrail giriş çıkış kaşesi olanlar Sudan’a gitmek için vize alamazlar.

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri ise vizeye tabidir. Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 30 güne kadar ikamet süreli tek giriş vizelerini Hartum Uluslararası Havaalanı’nda bandrol tatbikiyle (105 ABD Doları) alabilirler.

Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri ise vizeye tabidir.

Diplomatik Pasaport hamilleri, Sudan'a yapacakları turizm amaçlı seyahatleri veya transit geçişlerinde, Sudan'da toplam ikamet süresi, ilk giriş tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde, 180 gün içerisinde 90 günü geçmemek kaydıyla vizeden muaftır.