Juba Hakkında Bilinmesi Gerekenler

aerial_juba_south_sudan.jpg

Güney Sudan Cumhuriyeti’nin güneyinde yer alan başkent Juba, Nil Nehri’nin iki ana kolundan biri olan Beyaz Nil Nehri çevresinde kurulmuştur. Savaşlar atlatması, şehrin gelişimini engellemiş olsa da, her şeye rağmen kendini modernleştirmeye çalışan bir yerdir. 2016’da ilk kez yapılan film festivali ya da gece hayatı için sürekli açılan mekânlar bunun göstergesi niteliğindedir.

Juba 1922 yılında, İngiliz ordusuna malzeme sağlayan Yunan tüccarlar tarafından küçük bir kasaba olarak kurulmuştur. Sayıları iki bin kişiyi geçmeyen tüccarların, şehirde şimdilerde hâlâ görülen bazı alanlarda etkisi mevcuttur. Juba pazarı, Yunan Konutları, Hai Jalaba banliyösü, Ivory Bankası’nın güzel taş binası ya da Paradise Hotel binası bunlardan bazılarıdır.

Güney Sudan’ın 2011 yılında bağımsızlığını ilan etmesiyle başkent olan Juba, halen gelişmeye devam etmektedir. Bağımsızlığın ardından pek çok banka ya da özel şirketin Juba’da şube ya da merkez açması, şehre Kuzey Sudan’dan göç getirirken ekonomik anlamda gelişime de yol açmıştır.

Tanıtım videosu:https://www.youtube.com/watch?v=ijtLbTiAiFM

Juba ile İlgili

Juba Nerededir?

Güney Sudan’ın güneyinde yer alan başkent Juba, Nil Nehri’nin iki ana kolundan biri olan Beyaz Nil Nehri çevresinde kurulmuştur.

Juba’ya Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Hartum’a direkt uçmak mümkündür. Buradan sonra aktarma yapılabilir.

Juba’ya Ne Zaman Gidilir?

Juba’da nemli ve kuru bir tropikal iklim hâkimdir. Ekvatora yakın bir konuma sahip olduğundan yıl boyu yüksek sıcaklıklar görülür. Az da olsa, kasım-mart ayları arasında yağış görülür. Ancak bu dönem aynı zamanda en yüksek sıcaklıkların görüldüğü dönemdir. Sıcaklık şubat ayında 38 dereceye kadar çıkmaktadır.

Juba’da Nerede Kalmalı?

Henüz gelişmekte olan bir şehir olsa da Juba’da 5 yıldızlı SPA otellerinden hostellere kadar farklı seçenekler bulmanız mümkündür. Otellerin çoğu Beyaz Nil Nehri’ndeki plaj kısmında yer almaktadır.

 Juba Şehir İçi Ulaşım

img_1409.jpg

Henüz geliştirilmeye devam eden Juba şehri, üç bölgeye ayrılır: Juba Town, Bakanlıklar ve Nil. Her ne kadar bu bölgeler arasında yürüme mesafesi çok uzun olmasa da hava sıcaklığı buna elverişli değildir. Şehirde otobüs hattı mevcuttur. Gün içinde, “boda boda” isimli motorsiklet taksiler de çalışmaktadır. Ancak bu araçların kaza oranı çok yüksek olduğundan kullanmamanızı tavsiye ederiz. Juba’da en iyi ulaşım yöntemi araç kiralamak olacaktır.

Juba Mutfağı

Juba mutfağı, tüm ülkede olduğu gibi tarihte ilişkide oldukları kültürlerden etkilenmiştir. Örneğin Osmanlı’dan baharat, biber ve sarımsak yemeklerine dâhil olmuştur. Mısır, Yemen, Hint ve Etiyopya kültüründen etkiler de görülmektedir. Ana yemekleri daha çok ekmek ya da yulaf lapasıyla birlikte servis edilen yahni çeşitleridir. Bunlar arasında “mullah”, “waika”, “bussaara” ya da “miris” denenebilir. En güneyde ise balık yemekleri görülür.

Popüler restoranlar

Notos Lounge Bar & Grill, Spice’n Herbs, Da Vinci, Logali House, Home and Away, Kator, Darbar E Tandoor.

Bahşiş

Juba’da restorandaki hizmetten memnun kalırsanız hesabın yüzde 10-15’ini bahşiş olarak bırakabilirsiniz.

Juba’da Alışveriş

Juba’da süpermarketlerin dışında pek çok açık pazar mevcuttur. “Konyo Konyo” bunlar arasında en çok bilineni ve büyük olanıdır. Bu pazarda inşaat malzemesinden kıyafete, sebze ve meyveden kozmetik ürünlerine kadar pek çok şeyi bulabilirsiniz. Bir diğer pazar ise “Jebel”dir. Şehrin biraz dışına doğru yeni kurulan bu açık pazar, diğerine göre daha düzenli tasarlanmıştır. Fiyatlar da daha düşüktür.

Juba Gece Hayatı

Her ne kadar Juba’da bazı şeyler gelişmemiş olsa da, bunu gece hayatı için söylemek mümkün değildir. Çünkü burada, insanlar gece dışarı çıkmayı sever. Ancak mekân anlamında çok modern beklentileriniz olmasın. Çünkü mekan sahipleri, tabiri caizse batakhaneleri, düşük bütçelerle restore ederek hayat vermeye çalışırlar. Eğer canlı müzik seviyorsanız Nile Comfort Hotel’de çarşambadan pazara kadar her akşam yerli gruplar çalmaktadır. Hareket isteyenlerse Logali House’un yakınındaki De’havana Lounge’u, açık hava bahçesi de olan Mask and Bistro’yu ya da burada yaşayan yabancıların vakit geçirdiği Club Signature’ı deneyebilir.

Juba Festivaller

Juba Film Festivali (Temmuz)

Juba Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Barış Anlaşması Günü (9 Ocak)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Sudan Halk Kurtuluş Ordusu Günü (16 Mayıs)

Ramazan Bayramı

Kurban Bayramı

Bağımsızlık Günü (9 Temmuz)

Şehitler Günü (30 Temmuz)

Noel (25 Aralık)

Cumhuriyet Bayramı (28 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Juba İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 999

Yangın: 999

Polis: 999

Juba Vize İşlemleri

Sudan’a gitmek için vize almanız gerekmektedir. Fakat vizesinde İsrail giriş çıkış kaşesi olanlar Sudan’a gitmek için vize alamazlar.

Türkiye Juba Dış Temsilcilikleri

JUBA BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: Embassy of the Republic of Turkey in Juba, Block 3K South, Plots No.880-881, Hai Matar, Juba/Republic of South Sudan

Telefon: + 249 955 72 18 17

[email protected]

http://juba.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: GÜNEY SUDAN

Juba Para Birimi

Güney Sudan’a bağlı olan Juba şehrinin para birimi Güney Sudan Poundu’dur. 1 TL yaklaşık 0,13 Güney Sudan Poundu’dur.

Juba Resmi Dili

Güney Sudan ülkesinde bulunan Juba’nın resmi dili İngilizce’dir. Bunlar dışında Juba’da Arapça, Bari, Dinka, Luo, Murle, Nuer ve Zande dilleri konuşulmaktadır.

Juba Saat Farkı

Juba (GMT +3) ile Türkiye (GMT +2) arasında zaman farkı yoktur.

Juba Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type E / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 28oC
  • Şub 28oC
  • Mar 30oC
  • Nis 28oC
  • May 27oC
  • Haz 26oC
  • Tem 25oC
  • Agu 25oC
  • Eyl 25oC
  • Eki 26oC
  • Kas 26oC
  • Ara 27oC

Kısa Kısa

Nüfus: 372,410 / Dil: İngilizce / Para Birimi: Güney Sudan Poundu (SSP) / İklim: Tropik / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 5 gün