Las Palmas Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Resmî adıyla Las Palmas de Gran Canaria, Kanarya Adaları’nın bir şehridir. Santa Cruz de Tenerife ile birlikte başkent olan Las Palmas, İspanya’daki özerk topluluk olan Kanarya Adaları’nın en kalabalık şehridir. Şehrin nüfusu 2010’daki sayımlara göre 383.308’dir. Şehir aynı zamanda İspanya’nın en kalabalık 5. şehri ve Avrupa kıtası dışındaki en kalabalık Avrupa Birliği şehri olma özelliğine sahiptir. Oldukça sıcak iklim şartları yaşayan Las Palmas’ın iklimi, Amerika'dan Syracuse Üniversitesi'ndeki iklim bilimi araştırmaları direktörü Thomas Whitmore tarafından yapılan araştırmalara göre “dünyanın en iyi iklimi” ilan edilmiştir. Ortalama sıcaklık yılda 21,2 derecedir.

Las Palmas, 1478 yılında kurulmuştur. Kanarya Adaları resmî olarak tanınmadan önce, 17. yüzyıla kadar fiili başkent olarak kabul edilmiştir. Şehirde devlete ait kurumlardan; Kanarya Adaları Bakanlığı ve Kanarya Adalet Bakanlığı bulunmaktadır. Kanarya Adalarının yargı ve ticaret başkenti olmasının yanı sıra hükümetin yürütme kolunun büyük bir bölümüne de ev sahipliği yapmaktadır.

Las Palmas, tarihi 15. yüzyıla dayanan, köklü bir şehirdir. 24 Haziran 1478 tarihinde Real de Las Palmas adıyla Juan Rejón tarafından kurulan şehir, 1492’de Christopher Colombus’un bir süre vakit geçirdiği yer olmuştur.

Las Palmas’ın limanı (Puerto de la Luz), Süveyş Krizi sırasında Süveyş Kanalı’nın kapanmasından fayda sağlamıştır. Bu durum, birçok iş insanının şehre yerleşmesine sebep olmuştur.

Las Palmas şehir merkezi, Vegueta ve Triana mahalleleri, tarihî açıdan öneme sahip, şehrin dikkat çeken bölgeleridir. Dar sokaklar, tarihî atmosfer ve göz alıcı mimari Las Palmas’ı görmeye değer bir şehir kılmaktadır.   

Las Palmas Nerededir?

Las Palmas, İspanya’ya bağlı Kanarya Adaları Özerk Bölgesi’nin bir şehridir. Gran Canaria Adası’nın kuzeydoğusunda yer almaktadır. Afrika kıtasının kuzeybatısında Fas’a yaklaşık 150 kilometre mesafede, Atlantik Okyanusu üzerindedir. 

Las Palmas’a Nasıl Gidilir?

Gran Canaria Uluslararası Havalimanı; Madrid, Barselona ve Bilbao’dan seferlerin bulunduğu bir merkezdir. Buradan, başta Avrupa olmak üzere Kuzey Afrika ve birçok noktaya uçuş bulunmaktadır. Havalimanından şehre ulaşmak içinse her 30 dakikada bir hareket eden otobüsler tercih edilebilir.

Las Palmas de Gran Canaria Limanı, stratejik açıdan önemli bir konumda bulunduğundan dolayı çok fazla geminin uğrak noktasıdır. Buraya, Afrika, Amerika ve Avrupa’dan birçok sefer düzenlenmektedir. İş ve turizm sektörü açısından halen öneme sahip olan liman, günümüzün en önemli limanları arasında sayılmaktadır.

Şehirde iki adet otobüs durağı bulunmaktadır. Birçok şehirlerarası otobüs seferi, güzergâhında Las Palmas’a yer vermektedir. 

Las Palmas’ta Görülecek Yerler

Tarihi semt Vegueta’da yer alan Museo Canario (Kanarya Müzesi), 16 odasında, Kanarya’nın arkeolojik kalıntılarını sergileyen bir müzedir. Müzede aynı zamanda, arşivi 1785 yılına kadar dayanan, Kanarya Adaları ile ilgili 60.000 ciltlik bir kütüphane de hizmet vermektedir.

Santa Ana Katedrali’nin arkasında yer alan Casa Museo de Colón (Kolon Evi Müzesi), Kanarya Adaları tarihine ve Adaların Amerika Birleşik Devletleri ile olan ilişkilerine yoğunlaşmış bir kurumdur. Müzede, 13 adet fuar salonu, kütüphane, özel çalışma merkezi ve geçici faaliyetler için ayrılmış bölümler bulunmaktadır. Müze, birkaç evden meydana gelmektedir. Bu evlerden biri, Christopher Colombus’un 1492’de Amerika’ya ilk ziyareti sırasında bulunmuş olduğu evlerdendir. Müze; “Keşif öncesi Amerika”, “Kolomb ve yolculukları”, “Yeni Dünya ile deneme için stratejik üs olarak Kanarya”, “Palmas kentinin tarihi ve doğuşu” ve “16. yüzyıldan 20. yüzyılın başına resim” olmak üzere beş bölüme sahiptir. 

The Atlantic Center of Modern Art (CAAM) (Atlantik Modern Sanat Merkezi), 1989’da açılmış, Afrika, Amerika ve Avrupa’ya yayılmış Kanarya Adaları’ndaki sanat ve kültürün tarihine odaklanan bir kurumdur. Burada, tarihî avangart kültürden, son dönem modasına kadar çeşitli yelpazede konulara sahip eser mevcuttur. Bu bağlamlarda kalıcı ve geçici sergiler düzenlenmektedir. Calle Los Balcones de Vegueta'da yer almaktadır ve binanın cephesi, 18. yüzyıldan kalma orijinal halini muhafaza etmektedir.

Şehrin ruhani merkezi olan Santa Ana Katedrali, İspanya’nın fethinden kısa süre sonra yapımına başlanmış dinî bir yapıdır. 15. yüzyılın başlarında başlayan inşaat, ancak 350 yıl sonra tamamlanabilmiştir. Neo-klasik bir dış cepheye sahip olan yapı, Gotik tarzdaki iç mekânla zıtlık oluşturmaktadır. Katedralde, 18. yüzyılda yaşamış, Kanarya Adaları’nın en saygın sanatçılarından Juan de Miranda'nın birkaç tablosunu görmek mümkündür. Katedrale girişi bilet ile sağlanmaktadır. Bilet aynı zamanda Kutsal Sanat Müzesi’ne de giriş imkânı sunmaktadır. Bu müzede ise yüzlerce yıllık el yazmaları, ahşap heykeller ve dinî süs eşyaları görülebilir.