Kartalkaya’ya Nasıl Gidilir?

beyaz-orman-kartalkaya-2.jpg

Kartalkaya Kayak merkezi Bolu iline 38 km, Ankara-İstanbul karayoluna ise 28 km uzaklıktadır. Hem karayolu, hem Ankara üzerinden havayolu ile ulaşım mümkündür. İstanbul’dan kendi aracınızla gidecekseniz, Tem Otoyolu üzerinden Bolu- Batı gişelerinden çıkacaksınız. Gişelerden çıktıktan sonra D-100 karayolunda Bolu'dan Ankara istikametine 12 kilometre ilerleyip Kartalkaya tabelasından dönmeli ve 28 kilometre daha ilerlemelisiniz. Ankara’dan kendi aracıyla gidecek olanlar ise Tem Otoyolu üzerinden Bolu- Dağı gişelerinden çıktıktan sonra D-100 karayolunda 2 km ilerleyip Kartalkaya sapağından dönecekler. Bu yolculuk sırasında, yol üzerindeki doğa harikası Sarıalan Yaylası ve Saraycık Gölü’nde mola vermeyi ihmal etmeyin.

İstanbul ve Ankara gibi büyükşehirlere yakın konumdaki Kartalkaya’ya otobüsle gidecekseniz, Bolu şehir merkezine ulaştıktan sonra, şehir içi ulaşımı kullanarak Kartalkaya’ya çıkabilirsiniz. Bolu şehir merkezinden Kartalkaya'ya halk otobüsleri çalışmaktadır. 28 kilometrelik yol güzergâhı biraz virajlı ve dik olsa da, eşsiz bir doğa manzarası sunmaktadır.

Havayolunu tercih edecek olanlar, önce uçakla Ankara Esenboğa Havalimanı’na, sonrasında da 200 km sürecek Bolu yolculuğuna hazır olmalılar. Şehir merkezinden Kartalkaya kayak merkezine yolculuk, yaklaşık 45 dakika sürmektedir. Kartalkaya’ya Bolu merkezden taksiyle de çıkabilirsiniz. İstanbul üzerinden uçakla gitmek isteyenler Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Bolu merkezine yine 200 kilometre sürecek bir yolculuk yapacaklar.

Kartalkaya ile bazı merkezlerin uzaklıkları şöyle:

* İstanbul – Kartalkaya: 295 km’dir ve yaklaşık 4 saat sürmektedir.

* Ankara – Kartalkaya: 190 km’dir ve yaklaşık 2 buçuk saat sürmektedir.

* İzmir – Kartalkaya: 645 km’dir ve yaklaşık 8 saat sürmektedir.

* Kocaeli – Kartalkaya: 205 km’dir ve yaklaşık 2 buçuk saat sürmektedir.

* Bursa – Kartalkaya: 285 kilometredir ve yaklaşık 3 buçuk saat sürmektedir.