Google+

Arama formu

Kigali

Şehirde Dinky Kigali Uluslararası Havalimanı vardır. Buraya İstanbul’dan...
Devamı oku
Şehir yıllar boyunca ağırladığı işçiler, diplomatlar, bürokratlar,...
Devamı oku
Kigali’de şehir içi ulaşım için 3 seçenek vardır: moto-taksi, matatus...
Devamı oku
Doğal yaşam ve doğadan kopmayan insanlarla karşılaşacağınız Kigali’de...
Devamı oku
Ekvatora yakın bir ülke olan Ruanda’da yetişen meyveler, mutfakta da...
Devamı oku
Kigali’de çok hareketli olmasa da, yerel halkın ve turistlerin...
Devamı oku
Ülke genelinde yaygın olarak gerçekleştirilen resim sanatı olan ‘...
Devamı oku
Ruanda Film Festivali (Temmuz) Kigali Up Festival / müzik (Temmuz)...
Devamı oku
Kigali, Afrika’da yer alan Ruanda ülkesinin başkenti ve en büyük...
Devamı oku
Yeni Yıl (1 Ocak) Ulusal Kahramanlar Günü (1 Şubat) Kutsal Cuma*...
Devamı oku
Kigali, Orta Afrika’da yer alan Ruanda’nın merkezinde konumlanmıştır.
Devamı oku
Acil yardım: 912 Yangın: 112 Polis: 112
Devamı oku
Ruanda’ya bağlı Kigali şehrinin para birimi Ruanda Frankı’dır. 1 TL...
Devamı oku
Ruanda ülkesinde bulunan Kigali’nin 3 resmi dili vardır: İngilizce,...
Devamı oku
Aynı zaman dilimlerinde yer alan Kigali (GMT +2) ile Türkiye (GMT +3)...
Devamı oku
KİGALİ BÜYÜKELÇİLİĞİ Adres: Kagugu Road, KG 426, No:8 PK:7079...
Devamı oku
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Kigali’ye girmek için vize alması...
Devamı oku
Ruanda'nın ve Kigali’nin Ekvator'a yakınlığı, yıl boyunca sıcaklık...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 RWF = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 21℃
Şub 21℃
Mar 21℃
Nis 21℃
May 21℃
Haz 21℃
Tem 21℃
Ağu 22℃
Eyl 22℃
Eki 21℃
Kas 21℃
Ara 21℃
Kısa Kısa...

Nüfus: 142,686 / Dil: İngilizce, Fransızca, Kinyarwanda / Para Birimi: Ruanda Frankı (RWF) / İklim: Tropikal / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 4 gün

Kigali Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kigali, Afrika’da yer alan Ruanda ülkesinin başkenti ve en büyük şehridir. 2006 yılında sınırları genişletilen şehir, aynı zaman kendi ismiyle, “Kigali City” olarak da bir bölgeye sahiptir.

Ruanda soykırımının da etkisiyle pek çok müze, anıt ve anma merkezi bulunan şehirde konaklama seçenekleri de oldukça fazladır. Şehirle ilgili herkesin ilk dikkatini çeken konuysa sokaklarının çok temiz olmasıdır.

IMG_1363.JPG

1907 yılında Dr. Richard Kant tarafından Alman kolonisi olarak kurulan şehir, 1962 yılında Ruanda bağımsızlığını ilan edene kadar başkent değildi. Yeraltı zenginlikleri açısından kalay cevheri madenlerine sahiptir. Son yıllarda turizm de şehrin ekonomisinde etkili olmaya başlamıştır.

Ruanda'nın ve Kigali’nin Ekvator'a yakınlığı, yıl boyunca sıcaklık değerlerinin birbirine yakın olmasını sağlar. Ancak yine de, Ekvator’a yakın olan diğer şehirlere göre Kigali daha serindir. Tropikal iklimin hakim olduğu şehirde hava sıcaklıkları yıl boyunca ortalama 16-25 derece arasındadır.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=QDec8cAnvlM

Kigali Gezilecek Yerler

Doğal yaşam ve doğadan kopmayan insanlarla karşılaşacağınız Kigali’de çok modern ve çok zengin hayatlarla iç içe olacağınızı düşünmeyin. Ruanda, Afrika’nın en yoksul ülkelerinden birisidir. Sokaklarda kerpiçten yapılma gecekondular ve çıplak ayaklı çocuklar görebilirsiniz. Öyle ki halkın hemen hemen yarısının evinde, bırakın televizyon ve bilgisayarı radyo bile yok. Farklı bir ülkenin dışında, farklı bir dünyayla da tanışacağınız Kigali’de mutlaka görmeniz gereken yerler de var.

Kigali’de görülmesi gereken diğer yerler

Akagera Ulusal Parkı, Nyamata Kilisesi, Ntarama Kilisesi.

Kigali Genocide Memorial Center

Soykırım Anma Merkezi diye Türkçeleştirebileceğimiz bu merkez Ruanda tarihinin en karanlık dönemine odaklanıyor. 1994 yılında ülkede yaşayan iki kabile, Hutular ve Tutsiler, arasında çıkan ve Avrupa ülkeleri ile ABD tarafından da dolaylı olarak desteklenen iç savaşta yaklaşık 1 milyon Tutsi ve ılımlı Hutu can verdi. Bu katliamın yaraları çok derin ve unutulmaz.

Ruanda tarihi boyunca Almanya, Belçika ve Fransa’nın sömürgesi oldu ve sömürgeciler tarafından yapay bir etnik ayrımcılıkla tanıştırıldılar. Bir süre sonra bu “etnik farklılık” iyice ön plana çıktı. Halkın yüzde 9’unu oluşturan Tutsiler’e bazı ayrıcalıklar tanındı. Hutular “siyah”, Tutsiler “açık siyah” ilan edildi. 1931’de herkese ırkını gösteren kimlikler dağıtıldı. Bu yapay ırksal ayrımcılık sonucunda Tutsiler, Hutulara göre çok daha iyi yaşam şartlarına kavuştu.

Hutular’ın isyan etmesi kaçınılmazdı. 1994 yılında yaşanan iç savaşta 100 gün içinde 1 milyon kişi öldü. Bugünse bu korkunç katliamın üzerinden 18 yıl geçmiş. Soykırım Anma Merkezi’nde boğazınız düğümlenecek. Anıt mezarın yanı başındaki müze, yaşanan vahşeti gözler önüne seriyor. Videolar, fotoğraflar tüyler ürpertici. Soykırım, öncesi ve sonrasıyla anlatılıyor. Ama soykırım sonrası birlik ve uzlaşma politikası izleyen hükümet büyük bir ilerleme kaydetmiş. Yapılan yasal reformlarla kadınların şu an hükümette görev almaları teşvik ediliyor.

Kigali Genocide Memorial Center

Kivu Gölü

Ruanda ülkesinin en güzel yerlerinden birisi de yarısı Ruanda yarısı Kongo ülkesine ait olan Kivu Gölü. Kigali’den yarım saatte bir kalkan minibüsler ile 3 saat süren bir yolculuktan sonra Gisenyi isimli şirin sınır kasabasına ulaşacaksınız. Göl, bu kasabada yer alıyor. Gölü tepeden gören bir hostelde bir gece geçirmeyi deneyebilirsiniz. Göl kıyısına inip keşfe başladığınızda suda şakalaşan çocukların çığlıkları arasında hemen karşıdaki Kongo kıyıları gözünüze ilişecek. Doğanın tüm cömertliğini gösterdiği yollardan geçerek sakin ve dingin Kivu gölünün kenarında yürüyüş yapabilirsiniz.

Bu arada Ruanda Kongo sınır kapısına kadar yürüyerek iki ülke arasında yapılan ticareti de gözlemlemeniz mümkün olabilir. Kongolu yerel halkın rengarenk kıyafetleri ile hemen hemen her şeyi başlarının üzerinde rahatlıkla taşımaları gerçekten izlemeye değer bir görüntü yaratıyor.

Kivu Gölü

Kandt House Museum of Natural History

Kandt House Doğal Tarih Müzesi, Ruanda Ulusal Müzeler Kurumu’nun denetimi altındaki bir müzedir. Richard Kandt’a adanmış bu müze ev, yaşamın evrimini ve Ruanda’daki Nyungwe, Akagera ve Volcanoes Ulusal Parkları’ndaki fauna ve floranın tasvirini, Ruanda’nin jeolojik geri planını, Almanya ve Ruanda’nın ortak tarihini göstermeyi amaçlar.

Canlı sürüngen ve yılan sergileriyle doğa ve tarih arasındaki bağıntıyı açıklamaya çalışır. Müze aynı zamanda Kigali’nin üç büyük dağına (Kigali, Jali ve Shyorongi) ve tüm eski şehre dair en iyi manzaraya sahiptir.

Kandt House Museum of Natural History

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Kigali Nerededir?

Kigali, Orta Afrika’da yer alan Ruanda’nın merkezinde konumlanmıştır.

 Kigali'ye Ne Zaman Gidilir?

Ruanda'nın ve Kigali’nin Ekvator'a yakınlığı, yıl boyunca sıcaklık değerlerinin birbirine yakın olmasını sağlar. Ancak yine de, Ekvator’a yakın olan diğer şehirlere göre daha serindir. Tropikal iklimin hakim olduğu Kigali’de hava sıcaklıkları yıl boyunca ortalama 16-25 derece arasındadır. Kenti ziyaret etmek için en uygun dönem yağmursuz geçen Aralık-Şubat ayları arasındaki dönemdir. Yaz döneminde tatil düşünenler için Temmuz ve Eylül ayları arasındaki dönemin de kurak geçtiğini söylemekte fayda var.

Kigali’ye Nasıl Gidilir?

Şehirde Dinky Kigali Uluslararası Havalimanı vardır. Buraya İstanbul’dan direkt uçuşlar yapılmaktadır. Bunun dışında Amsterdam, Brüksel, Nairobi, Dubai, Johannesburg ya da Kampala’dan da uçakla gitmek mümkündür.

Kigali şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Kigali’de Nerede Kalmalı?

Şehir yıllar boyunca ağırladığı işçiler, diplomatlar, bürokratlar, yatırımcılar ve gezginlerin etkisiyle iyi bir konaklama kapasitesine sahiptir. Bir ya da iki kattan oluşan villa tarzı oteller fiyat performans dengesini en iyi sağlayan işletmelerdir. Havuzlu villaların yanı sıra bahçeli yazlıklara benzeyen şirin hostellerde de konaklamak iyi bir seçim olabilir. Kamp hizmeti de sağlayan hostellerde kendi çadırınızda veya tesisin sağladığı çadırlarda çok ucuza konaklayabilirsiniz.

Kigali pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Kigali Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Kigali Otelleri
En Uygun Fiyatlı Kigali Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Kigali Otelleri
Kigali Ev Kiralama

 Kigali Şehir İçi Ulaşım

taking-moto-taxis-in-kigali.jpg

Kigali’de şehir içi ulaşım için 3 seçenek vardır: moto-taksi, matatus ve normal taksiler.

Moto-taksiler, pek çok Afrika ülkesinde görebileceğiniz motoruyla taksicilik yapan kişilerdir. Trafiğe takılmadıkları için dilediğiniz yere hızlıca gitmenizi sağlarlar. Üstelik fiyatları da normal taksiye göre daha uygundur. “Matatus” ise bir nevi minibüs çeşididir. Şehrin ve hatta ülkenin pek çok yerine bunlarla yolculuk yapabilirsiniz.

Kigali Mutfağı

Ekvatora yakın bir ülke olan Ruanda’da yetişen meyveler, mutfakta da yerini alıyor. Özellikle melange ve muz sıklıkla kullanılıyor.Ruandalılar, muzu kızartılmış olarak yiyor. Bunların yanında keçi eti, balık ve tavuk tüketilen et türlerinden.

Brochettes” ülkede mutlaka tatmanız gereken bir tat olarak karşınıza çıkıyor. Ayrıca “bralirwa” da tadına bakmanız gereken bir içecek.

Kigali’de bulunan Africa Bite ise yerel lezzetleri tatmanız için çok uygun bir mekan. Dağ otları eşliğinde sunulan deniz ürünleri, çeşnili patates, organik köy tavuğu, tropikal meyveler ve keçi eti, Ruanda mutfağının belkemiği.

Popüler restoranlar

Chez John, Zen, Khana Khazana, Lalibela Restaurant, New Cactus, Heaven.

Bahşiş

Ruanda restoranlarında eğer hizmetten memnun kaldıysanız, çalışanlar hesabın %10’u kadar bahşiş bıraktığınızda mutlu olacaklardır.

Kigali Gece Hayatı

Kigali’de çok hareketli olmasa da, yerel halkın ve turistlerin rahatlıkla eğlenmeye gidebileceği bazı mekanlar mevcuttur. New Cadillac, Republica ve Planet adlı gece kulüpleri sabaha kadar açıktır. Canlı müzik sevenler için Abraxas önerilmektedir. The Car Wash, Bel Air ve Nyiro Rock tercih edilebilecek mekanlar arasındadır.

Kigali Festivaller

Ruanda Film Festivali (Temmuz)

Kigali Up Festival / müzik (Temmuz)

Jamafest Kültür Festivali (Temmuz)

Mutzig Bira Festivali (Ekim)

Hobe Ruanda (Eylül)

Kigali’de Alışveriş

IMG_5863.jpg

Ülke genelinde yaygın olarak gerçekleştirilen resim sanatı olan ‘imigongo sanatında, kooperatifler bünyesinde bir araya gelen sanatçılar tarafından ahşap paneller üzerine geometrik boyamalar ve çizimler gerçekleştirilmekte, inek gübresi ile oluşturulan üç boyutlu şekiller daha sonra kurutularak boyanmaktadır.

Ülkenin önemli sembollerinden olan ve aynı zamanda Ruanda arması içerisinde de yer alan geleneksel Ruanda sepeti ya da diğer adıyla Agaseke barış sepeti ve imigongo ahşap panellerinden sevdiklerinize hediye edebilirsiniz.

Ayrıca ülkenin kahvesi son derece kaliteli ve kalitesiyle dünya çapında ünlüdür. Kahve de iyi bir hediye opsiyonu oluşturabilir. Şehirde yer alan El Sanatları Merkezi’nde maskeler, ahşap biblolar ya da yöresel desenli tekstil ürünleri bulmak mümkündür.

Kigali Saat Farkı

Aynı zaman dilimlerinde yer alan Kigali (GMT +2) ile Türkiye (GMT +3) arasında 1 saat zaman farkı bulunuyor.

Kigali Para Birimi

Ruanda’ya bağlı Kigali şehrinin para birimi Ruanda Frankı’dır. 1 TL yaklaşık 270 Frank’tır.

Kigali Resmi Dili

Ruanda ülkesinde bulunan Kigali’nin 3 resmi dili vardır: İngilizce, Fransızca, Kinyarwanda. Bunlar dışında ülke genelinde konuşulan pek çok yerel dil de mevcuttur.

Kigali Türkiye Dış Temsilciliği

KİGALİ BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: Kagugu Road, KG 426, No:8 PK:7079 Nyarutarama, Kigali.

Telefon: + 250 781 462 272

E-Posta: kigali.be@mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Ruanda

Kigali Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Ulusal Kahramanlar Günü (1 Şubat)

Kutsal Cuma*

Tutsi Genocide Anma Günü (7 Nisan)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Bağımsızlık Günü (1 Temmuz)

Özgürlük Günü (4 Temmuz)

Ramazan Bayramı*

Kurban Bayramı*

Noel (25-26 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü yıla göre değişmektedir.

Kigali İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 912

Yangın: 112

Polis: 112

Kigali Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Kigali’ye girmek için vize alması gerekmektedir. Ruanda vizesi almak için İstanbul’da bulunan Ruanda Fahri Konsolosluğu’na başvurabilirsiniz.

Ruanda Vizesi

  • Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
  • Hususi (Yeşil) Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
  • Hizmet (Gri) Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
  • Diplomatik (Siyah) Pasaport hamilleri vizeye tabidir.