Kigali Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kigali, Afrika’da yer alan Ruanda ülkesinin başkenti ve en büyük şehridir. 2006 yılında sınırları genişletilen şehir, aynı zaman kendi ismiyle, “Kigali City” olarak da bir bölgeye sahiptir.

Ruanda soykırımının da etkisiyle pek çok müze, anıt ve anma merkezi bulunan şehirde konaklama seçenekleri de oldukça fazladır. Şehirle ilgili herkesin ilk dikkatini çeken konuysa sokaklarınınçok temiz olmasıdır.

IMG_1363.JPG

1907 yılında Dr. Richard Kant tarafından Alman kolonisi olarak kurulan şehir, 1962 yılında Ruanda bağımsızlığını ilan edene kadar başkent değildi. Yeraltı zenginlikleri açısından kalay cevheri madenlerine sahiptir. Son yıllarda turizm de şehrin ekonomisinde etkili olmaya başlamıştır.

Ruanda'nın ve Kigali’nin Ekvator'a yakınlığı, yıl boyunca sıcaklık değerlerinin birbirine yakın olmasını sağlar. Ancak yine de, Ekvator’a yakın olan diğer şehirlere göre Kigali daha serindir. Tropikal iklimin hakim olduğu şehirde hava sıcaklıkları yıl boyunca ortalama 16-25 derece arasındadır.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=QDec8cAnvlM

Kigali ile İlgili

Kigali Nerededir?

Kigali, Orta Afrika’da yer alan Ruanda’nın merkezinde konumlanmıştır.

Kigali’ye Nasıl Gidilir?

Şehirde Dinky Kigali Uluslararası Havalimanı vardır. Buraya İstanbul’dan direkt uçuşlar yapılmaktadır. Bunun dışında Amsterdam, Brüksel, Nairobi, Dubai, Johannesburg ya da Kampala’dan da uçakla gitmek mümkündür.

 Kigali'ye Ne Zaman Gidilir?

Ruanda'nın ve Kigali’nin Ekvator'a yakınlığı, yıl boyunca sıcaklık değerlerinin birbirine yakın olmasını sağlar. Ancak yine de, Ekvator’a yakın olan diğer şehirlere göre daha serindir. Tropikal iklimin hakim olduğu Kigali’de hava sıcaklıkları yıl boyunca ortalama 16-25 derece arasındadır. Kenti ziyaret etmek için en uygun dönem yağmursuz geçen Aralık-Şubat ayları arasındaki dönemdir. Yaz döneminde tatil düşünenler için Temmuz ve Eylül ayları arasındaki dönemin de kurak geçtiğini söylemekte fayda var.

Kigali’de Nerede Kalmalı?

Şehir yıllar boyunca ağırladığı işçiler, diplomatlar, bürokratlar, yatırımcılar ve gezginlerin etkisiyle iyi bir konaklama kapasitesine sahiptir. Bir ya da iki kattan oluşan villa tarzı oteller fiyat performans dengesini en iyi sağlayan işletmelerdir. Havuzlu villaların yanı sıra bahçeli yazlıklara benzeyen şirin hostellerde de konaklamak iyi bir seçim olabilir. Kamp hizmeti de sağlayan hostellerde kendi çadırınızda veya tesisin sağladığı çadırlarda çok ucuza konaklayabilirsiniz.

Kigali Gezilecek Yerler

Doğal yaşam ve doğadan kopmayan insanlarla karşılaşacağınız Kigali’de çok modern ve çok zengin hayatlarla iç içe olacağınızı düşünmeyin. Ruanda, Afrika’nın en yoksul ülkelerinden birisidir. Sokaklarda kerpiçten yapılma gecekondular ve çıplak ayaklı çocuklar görebilirsiniz. Öyle ki halkın hemen hemen yarısının evinde, bırakın televizyon ve bilgisayarı radyo bile yok. Farklı bir ülkenin dışında, farklı bir dünyayla da tanışacağınız Kigali’de mutlaka görmeniz gereken yerler de var.

Kigali’de görülmesi gereken diğer yerler

Akagera Ulusal Parkı, Nyamata Kilisesi, Ntarama Kilisesi.

Devamını Oku

 Kigali Şehir İçi Ulaşım

taking-moto-taxis-in-kigali.jpg

Kigali’de şehir içi ulaşım için 3 seçenek vardır: moto-taksi, matatus ve normal taksiler.

Moto-taksiler, pek çok Afrika ülkesinde görebileceğiniz motoruyla taksicilik yapan kişilerdir. Trafiğe takılmadıkları için dilediğiniz yere hızlıca gitmenizi sağlarlar. Üstelik fiyatları da normal taksiye göre daha uygundur. “Matatus” ise bir nevi minibüs çeşididir. Şehrin ve hatta ülkenin pek çok yerine bunlarla yolculuk yapabilirsiniz.

Kigali Mutfağı

Ekvatora yakın bir ülke olan Ruanda’da yetişen meyveler, mutfakta da yerini alıyor. Özellikle melange ve muz sıklıkla kullanılıyor.Ruandalılar, muzu kızartılmış olarak yiyor. Bunların yanında keçi eti, balık ve tavuk tüketilen et türlerinden.

Brochettes” ülkede mutlaka tatmanız gereken bir tat olarak karşınıza çıkıyor. Ayrıca “bralirwa” da tadına bakmanız gereken bir içecek.

Kigali’de bulunan Africa Bite ise yerel lezzetleri tatmanız için çok uygun bir mekan. Dağ otları eşliğinde sunulan deniz ürünleri, çeşnili patates, organik köy tavuğu, tropikal meyveler ve keçi eti, Ruanda mutfağının belkemiği.

Popüler restoranlar

Chez John, Zen, Khana Khazana, Lalibela Restaurant, New Cactus, Heaven.

Bahşiş

Ruanda restoranlarında eğer hizmetten memnun kaldıysanız, çalışanlar hesabın %10’u kadar bahşiş bıraktığınızda mutlu olacaklardır.

Kigali’de Alışveriş

IMG_5863.jpg

Ülke genelinde yaygın olarak gerçekleştirilen resim sanatı olan ‘imigongo sanatında, kooperatifler bünyesinde bir araya gelen sanatçılar tarafından ahşap paneller üzerine geometrik boyamalar ve çizimler gerçekleştirilmekte, inek gübresi ile oluşturulan üç boyutlu şekiller daha sonra kurutularak boyanmaktadır.

Ülkenin önemli sembollerinden olan ve aynı zamanda Ruanda arması içerisinde de yer alan geleneksel Ruanda sepeti ya da diğer adıyla Agaseke barış sepeti ve imigongo ahşap panellerinden sevdiklerinize hediye edebilirsiniz.

Ayrıca ülkenin kahvesi son derece kaliteli ve kalitesiyle dünya çapında ünlüdür. Kahve de iyi bir hediye opsiyonu oluşturabilir. Şehirde yer alan El Sanatları Merkezi’nde maskeler, ahşap biblolar ya da yöresel desenli tekstil ürünleri bulmak mümkündür.

Kigali Gece Hayatı

Kigali’de çok hareketli olmasa da, yerel halkın ve turistlerin rahatlıkla eğlenmeye gidebileceği bazı mekanlar mevcuttur. New Cadillac, Republica ve Planet adlı gece kulüpleri sabaha kadar açıktır. Canlı müzik sevenler için Abraxas önerilmektedir. The Car Wash, Bel Air ve Nyiro Rock tercih edilebilecek mekanlar arasındadır.

Kigali Festivaller

Ruanda Film Festivali (Temmuz)

Kigali Up Festival / müzik (Temmuz)

Jamafest Kültür Festivali (Temmuz)

Mutzig Bira Festivali (Ekim)

Hobe Ruanda (Eylül)

Kigali Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Ulusal Kahramanlar Günü (1 Şubat)

Kutsal Cuma*

Tutsi Genocide Anma Günü (7 Nisan)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Bağımsızlık Günü (1 Temmuz)

Özgürlük Günü (4 Temmuz)

Ramazan Bayramı*

Kurban Bayramı*

Noel (25-26 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü yıla göre değişmektedir.

Kigali İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 912

Yangın: 112

Polis: 112

Kigali Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Kigali’ye girmek için vize alması gerekmektedir. Ruanda vizesi almak için İstanbul’da bulunan Ruanda Fahri Konsolosluğu’na başvurabilirsiniz.

Kigali Türkiye Dış Temsilciliği

KİGALİ BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: Kagugu Road, KG 426, No:8 PK:7079 Nyarutarama, Kigali.

Telefon: + 250 781 462 272

E-Posta: [email protected]

Görev Bölgesi: Ruanda

Kigali Para Birimi

Ruanda’ya bağlı Kigali şehrinin para birimi Ruanda Frankı’dır. 1 TL yaklaşık 270 Frank’tır.

Kigali Resmi Dili

Ruanda ülkesinde bulunan Kigali’nin 3 resmi dili vardır: İngilizce, Fransızca, Kinyarwanda. Bunlar dışında ülke genelinde konuşulan pek çok yerel dil de mevcuttur.

Kigali Saat Farkı

Aynı zaman dilimlerinde yer alan Kigali (GMT +2) ile Türkiye (GMT +3) arasında 1 saat zaman farkı bulunuyor.

Kigali Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 21oC
  • Şub 21oC
  • Mar 21oC
  • Nis 21oC
  • May 21oC
  • Haz 21oC
  • Tem 21oC
  • Agu 22oC
  • Eyl 22oC
  • Eki 21oC
  • Kas 21oC
  • Ara 21oC

Kısa Kısa

Nüfus: 142,686 / Dil: İngilizce, Fransızca, Kinyarwanda / Para Birimi: Ruanda Frankı (RWF) / İklim: Tropikal / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 4 gün