Taze sebze ve meyveler, deniz ürünleri, pirinç ve siyah fasulye Limon mutfağının vazgeçilmez ürünleri arasındadır. Kızarmış siyah fasulye ve pirinçle hazırlanan ‘gallo pinto’ daha çok kahvaltılarda yumurtanın yanında tüketiliyor. Öğle yemekleri için tercih edilen geleneksel Limon yemeği ise ‘casado’dur. Türkçesi ‘evli adam’ anlamına gelen bu değişik isimli yemek, yine pirinç ve siyah fasulye kullanılarak ama bu kez içine et ilave edilerek hazırlanıyor. Barlarda ya da lokal restoranlarda karşınıza çıkacak en popüler yemekse kızarmış domuz etinden yapılan ‘chicharron’ olacak.

Popüler restoranlar

Soda El Patty: Sadece 9 masası bulunan bu küçük lokal restoranda lezzetli yöresel yemekleri bulabilirsiniz.

Stashu's con Fusion: Adından da anlaşılacağı gibi, deneysel bir mutfağa sahip olan restoranda, yöresel yemeklerin farklı uygulamalardan geçirilmiş halini deneyebilirsiniz.

Koki Beach:Burası sadece bir restoran değil. Günün tamamını geçirebileceğiniz bu mekânda hem denize girebilir, hem tropik meyvelerle yapılmış kokteylleri deneyebilir hem de geniş mönüsünden seçeceğiniz yerel yemekleri öğle ve akşam saatlerinde yiyebilirsiniz.

Bahşiş

Limon’daki mekânlarda bahşiş verme zorunluluğu yoktur ama hesabın %7-10’unu bahşiş olarak bırakırsanız mutlu olacaklardır.