Lusaka Hakkında Bilinmesi Gerekenler

lusaka-aerial.jpg

Afrika Kıtası’nda yer alan Zambiya ülkesinin başkenti ve en büyük şehri olan Lusaka, ülkenin merkezinin güney kesiminde kuruludur. Güney Afrika’daki en hızlı gelişen şehirlerden biridir. Ülkenin ticaret ve devlet yönetimi anlamında en önemli şehridir. Sahip olduğu üniversite sayesinde de ülkenin eğitim seviyesi anlamında önem verdiği şehirlerden biridir.

Şehrin merkezinde yer alan bazı müzeleri ve yerel pazarları dışında çok fazla görülecek yeri yoktur. Ancak biraz şehrin dışına çıkıldığında Victoria Şelalesi ya da Aşağı Zambezi Ulusal Parkı gibi doğayı ve doğal yaşamı görüp içinizde hissedebileceğiniz muhteşem alanlara sahiptir. Sadece şelaleyi görmek için her yıl pek çok turist Lusaka’yı tercih etmektedir.

Lusaka şehrine subtropikal iklim hâkimdir. Çok sıcak yaz ayları ve sıcak kış ayları yaşanmaktadır. En soğuk ayı temmuzdur ve ortalama sıcaklık 14.9 derecedir. En sıcak ay olan ekimde ortalama sıcaklıklar 32 derecedir. Nisan-ekim ayları arası yağış görülmez. Tüm bu sebeplerden Lusaka’yı ziyaret etmek için her mevsim uygun olacaktır.

lusaka-aerial.jpg

Lusaka ile İlgili

Editörün Kaleminden

Lusaka Nerededir?

Afrika Kıtası’nda yer alan Zambiya ülkesinin başkenti olan Lusaka şehri, ülkenin merkezinin güney kesiminde kuruludur.

Lusaka’ya Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Lusaka’ya direkt uçuş bulunmamaktadır. Londra, Nayrobi, Kahire, Johannesburg üzerinden ulaşım mümkündür.

Lusaka’ya Ne Zaman Gidilir?

Lusaka şehrine subtropikal iklim hakimdir. Çok sıcak yaz ayları ve sıcak kış ayları yaşanmaktadır. En soğuk ayı temmuzdur ve ortalama sıcaklık 14.9 derecedir. En sıcak ay olan Ekim’de ortalama sıcaklıklar 32 derecedir. Nisan-ekim ayları arası yağış görülmez. Tüm bu sebeplerden Lusaka’yı ziyaret etmek için her mevsim uygun olacaktır.

Lusaka’da Nerede Kalmalı?

Başkent Lusaka’da pek çok otel seçeneği mevcuttur. Farklı bütçelere uygun olacak şekilde otel ve hosteller yer alır. Büyük çoğunluğu şehir merkezine yürüme mesafesinde hizmet vermektedir.

Lusaka İçi Ulaşım

img_5920.jpg

Lusaka’da ulaşım için en pratik ve ucuz araçlar minibüslerdir. Taksilerde taksimetre bulunmamaktadır. Bu sebeple binmeden önce fiyatı belirlemeniz gerekmektedir. Gezilecek yerler arasında çok mesafe bulunmadığından yürüyerek de Lusaka’yı dolaşabilirsiniz.

Lusaka Mutfağı

Zambiya mutfağının en önemli besin ürünleri mısır ve darıdır. “Nsima” adını verdikleri darı ve mısırdan yapılmış katı lapayı avuçlarının içine alıp minik parçalar kopararak top şeklinde hazırlarlar. “Ndiwo” ve “Umunani” adlı güveç yemeklerine batırarak tüketirler. Bu güveçler genellikle kırmızı et, tavuk ya da balıkla hazırlanır. Maddi gücü yetmeyenler ise fasulye, yer fıstığı ya da bamya kullanır.

Popüler restoranlar

Eviva, Portico’s, Misty’s, Muskaan, The Marlin Restaurant, Gerritz, Dong Fang.

Bahşiş

Zambiya’daki mekânlarda garsonlar bahşiş beklentisinde olmasa da hesabın yüzde 10’unu bahşiş olarak bırakırsanız mutlu olacaklardır.

Lusaka’da Alışveriş

Lusaka’da Manda Hill ve Arcades adlı iki alışveriş merkezi bulunmaktadır. Her ikisinde de tekstil, takı, aksesuar ve teknoloji ürünlerini görebileceğiniz mağazalar bulunmaktadır. Arcades Shopping Center’ın oto parkında her pazar günü kurulan açık pazar ise Lusaka’da görülmesi gereken yerlerden biridir. El sanatları, resim, ağaç oymacılığı gibi hediyelik ürünlerin yer aldığı pazarda alışveriş yapmasanız bile kültürü daha yakından tanımak için gitmeniz önerilir. Bunun dışında yerel ürünleri bulabileceğiniz bir diğer yer de Kabwata Cultural Village’dır. Burma Road’da yer alan bu alanda Afrika’ya özgü pek çok yöresel ürünü bulabilirsiniz. Her ayın son cumartesi günü kurulan Dutch Reformed Church Market ise sadece Zambiya’ya özel değil, Kongo ve Zimbabwe gibi ülkelerden gelen çeşitli el işi ve aksesuarları bulabileceğiniz ilginç bir pazardır. Her nereye giderseniz gidin Zambiya’da pazarlık yapmayı unutmayın.

Lusaka Gece Hayatı

Lusaka’da çok çeşit olmasa da gece hayatı için takılabileceğiniz mekânlar bulunmaktadır. Eğer canlı müzik seviyorsanız, bir Irish Pub olan O’Hagan’s Bar’ı tercih edebilirsiniz. Arcades Shopping Center’ın içinde dans etmek için ideal iki mekân bulunmaktadır. Yerel halkın çok tercih ettiği ve bazı günler canlı müziğin de olduğu Johnny’s Bari Alpha Bar ve Brown Frog Pub’a da uğrayabilirsiniz.

Lusaka Festivaller

LIFE / Lusaka International Festival of the Earth (Eylül-Ekim)

Amaka Sanat Festivali (Ekim)

Kuombaka Festivali (Mart-Nisan)

Kwanga Festivali (Ekim)

Hasat Festivali (Şubat)

Nc'wala Seremonisi (Şubat)

VSIFF / Film Festivali (Mart)

Tour d'Afrique (Nisan)

Victoria Şelaleleri Maratonu (Temmuz)

Ulusal Tarım Fuarı (Ağustos)

Shungu Namutitima Uluslararası Zambiya Film Festivali (Ağustos)

Lusaka Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Uluslararası Kadınlar Günü (8 Mart)

Gençlik Günü (12 Mart)

Kutsal Cuma

Paskalya

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Afrika Özgürlük Günü (25 Mayıs)

Kahramanlar Günü (4 Temmuz)

Birleşme Günü (5 Temmuz)

Çiftçi Günü (3 Ağustos)

Bağımsızlık Günü (24 Ekim)

Noel (25 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü yıla göre değişmektedir.

Lusaka İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 999

Yangın: 999

Polis: 999

Lusaka Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Lusaka’ya gitmek için vize alması gerekmektedir.

Lusaka Türkiye Dış Temsilciliği

LUSAKA BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: 5208 United Nations Avenue, Longacres, Lusaka

Telefon: +260-211-258-341 (4 hat)

Faks: +260-211-258-345

[email protected]

Görev Bölgesi: Zambiya, Malavi, COMESA

Lusaka Para Birimi

Zambiya sınırları içerisinde yer alan Lusaka’nın para birimi Zambian Kwacha’dır (ZMW). 1 TL, yaklaşık 3,25 Kwacha’dır.

Lusaka Resmi Dili

Zambiya sınırları içerisinde yer alan Lusaka şehrinin resmi dili İngilizce’dir. Tüm resmi işlerde kullanılır. Ancak ülkede ve özellikle de başkent Lusaka’da yaşayanların Nyanja ve Bemba dillerini daha çok konuştuğu görülür.

Lusaka Saat Farkı

Lusaka (+2) ve Türkiye (+2) arasında zaman farkı yoktur.

Lusaka Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type A / 100-125V / 15 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 22oC
  • Şub 22oC
  • Mar 22oC
  • Nis 21oC
  • May 18oC
  • Haz 16oC
  • Tem 16oC
  • Agu 18oC
  • Eyl 22oC
  • Eki 25oC
  • Kas 24oC
  • Ara 22oC

Kısa Kısa

Nüfus: 1,742,979 / Dil: İngilizce / Para Birimi: Zambian Kwacha (ZMW) / İklim: Subtropikal İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 4 gün