Google+

Arama formu

Lusaka

LIFE / Lusaka International Festival of the Earth (Eylül-Ekim) Amaka...
Devamı oku
Yeni Yıl (1 Ocak) Uluslararası Kadınlar Günü (8 Mart) Gençlik Günü (...
Devamı oku
Afrika Kıtası’nda yer alan Zambiya ülkesinin başkenti ve en büyük...
Devamı oku
Acil yardım: 999 Yangın: 999 Polis: 999
Devamı oku
Afrika Kıtası’nda yer alan Zambiya ülkesinin başkenti olan Lusaka şehri...
Devamı oku
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Lusaka’ya gitmek için vize alması...
Devamı oku
Zambiya sınırları içerisinde yer alan Lusaka’nın para birimi Zambian...
Devamı oku
Zambiya sınırları içerisinde yer alan Lusaka şehrinin resmi dili...
Devamı oku
Lusaka (+2) ve Türkiye (+2) arasında zaman farkı yoktur.
Devamı oku
LUSAKA BÜYÜKELÇİLİĞİ Adres: 5208 United Nations Avenue, Longacres,...
Devamı oku
Lusaka şehrine subtropikal iklim hakimdir. Çok sıcak yaz ayları ve sıcak...
Devamı oku
Türkiye’den Lusaka’ya direkt uçuş bulunmamaktadır. Londra, Nayrobi,...
Devamı oku
Başkent Lusaka’da pek çok otel seçeneği mevcuttur. Farklı bütçelere...
Devamı oku
Lusaka’da ulaşım için en pratik ve ucuz araçlar minibüslerdir....
Devamı oku
Zambiya’nın başkenti Lusaka’da görülmesi gereken şeyler kısıtlı ancak...
Devamı oku
Zambiya mutfağının en önemli besin ürünleri mısır ve darıdır. “Nsima”...
Devamı oku
Lusaka’da çok çeşit olmasa da gece hayatı için takılabileceğiniz...
Devamı oku
Lusaka’da Manda Hill ve Arcades adlı iki alışveriş merkezi bulunmaktadır...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 ZMW = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 22℃
Şub 22℃
Mar 22℃
Nis 21℃
May 18℃
Haz 16℃
Tem 16℃
Ağu 18℃
Eyl 22℃
Eki 25℃
Kas 24℃
Ara 22℃
Kısa Kısa...

Nüfus: 1,742,979 / Dil: İngilizce / Para Birimi: Zambian Kwacha (ZMW) / İklim: Subtropikal İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 4 gün

Lusaka Hakkında Bilinmesi Gerekenler

lusaka-aerial.jpg

Afrika Kıtası’nda yer alan Zambiya ülkesinin başkenti ve en büyük şehri olan Lusaka, ülkenin merkezinin güney kesiminde kuruludur. Güney Afrika’daki en hızlı gelişen şehirlerden biridir. Ülkenin ticaret ve devlet yönetimi anlamında en önemli şehridir. Sahip olduğu üniversite sayesinde de ülkenin eğitim seviyesi anlamında önem verdiği şehirlerden biridir.

Şehrin merkezinde yer alan bazı müzeleri ve yerel pazarları dışında çok fazla görülecek yeri yoktur. Ancak biraz şehrin dışına çıkıldığında Victoria Şelalesi ya da Aşağı Zambezi Ulusal Parkı gibi doğayı ve doğal yaşamı görüp içinizde hissedebileceğiniz muhteşem alanlara sahiptir. Sadece şelaleyi görmek için her yıl pek çok turist Lusaka’yı tercih etmektedir.

Lusaka şehrine subtropikal iklim hâkimdir. Çok sıcak yaz ayları ve sıcak kış ayları yaşanmaktadır. En soğuk ayı temmuzdur ve ortalama sıcaklık 14.9 derecedir. En sıcak ay olan ekimde ortalama sıcaklıklar 32 derecedir. Nisan-ekim ayları arası yağış görülmez. Tüm bu sebeplerden Lusaka’yı ziyaret etmek için her mevsim uygun olacaktır.

lusaka-aerial.jpg

Lusaka’da Gezilecek Yerler

Zambiya’nın başkenti Lusaka’da görülmesi gereken şeyler kısıtlı ancak muhteşem doğal güzellikler var.

Şehir Merkezi

Şehir Merkezi

Şehir merkezini pazar günü gezmenizi öneririz. Bu sayede, sadece Pazar günleri açık olan hediyelik eşya pazarına gidebilir ve sevdikleriniz için alışveriş de yapabilirsiniz. Arcades Shopping Center’ın oto parkında kurulan bu pazar Lusaka’nın en güzellerinden. El sanatları, resim, ağaç oymacılığı gibi hediyelik eşyalar var.

Pazardan çıkınca çok yakın mesafede olan şehir merkezine yürüyün. Merkezde Freedom Heykeli gözünüze çarpacak. İngiliz sömürgeliğinden kurtuluşu simgeleyen mütevazı bir anıt. Freedom Heykeli’nin arkasında Lusaka Müsesi var. Buraya girebilir veya heykelden bir kaç poz alıp yürüyüşe devam edebilirsiniz. Biraz ilerde karşınıza otobüs terminali çıkacak. Buraya kadar gelmişken Livingstone’a nasıl gidilir diye mutlaka araştırın.

Viktorya Şelaleleri’nin bulunduğu Livingstone’a mutlaka gitmek isteyeceksiniz. Bu terminalden Zimbabwe, Harare ve diğer komşu ülkelere otobüs kalkıyor. Terminalden sonra şehrin en ünlü caddesi olan Kahire Caddesi’ne (Cairo Road) doğru ilerleyin. Bozuk kaldırımlar ve kaldırımlara tezgâh açmış seyyar satıcılar çok otantik. Öyle ünlü markalar görmeyi beklemeyin ama.

Freedom Heykeli’ne geri yürüdüğünüzde, heykelin önündeki caddenin karşısında bir kalabalık göreceksiniz. Burası tam bir bitpazarıdır, ne arasanız var… Burada Avrupa ülkelerinin ya da Avustralya’nın eski kıyafetleri, eşyaları satılıyor. Yalnız fotoğraf çekilmesinden pek hoşlanmıyorlar. Kamerayı kaldırdığınız anda sesler yükselecek dikkat edin. Bitpazarının yanında Lukama Market adlı kapalı pazar var. Burası saç barakalardan oluşturulmuş bir kapalı çarşı. Korkusuzca girip dolaşın. Dar yollarından iki kişinin zor geçtiği otantik bir çarşı ancak bir Kapalı Çarşı ya da Mısır Çarşısı zenginliği beklemeyin.

Lusaka şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Heavenly Crib güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri The Terrace Apartments Zambia, Dede Apartment -A Home Away From Home..., Zano Serviced Apartments B. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Afrocentric Appartment, Kinghurst, City Apartment, Sheilas home away from home gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Fish Eagle Backpackers, Wanderers Backpackers and Campsite, Lusaka Backpackers tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Lusaka aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Victoria Şelalesi

Victoria Şelalesi

Livingstone Bölgesi’nde yer alan şelaleler adını şelaleleri keşfeden İngiliz kâşif David Livingstone’dan alıyor. Şelalelere de kraliçe Victoria’nın adını yine o vermiş. Yerel dilde ise şelalelere “Mosi-oa Tunya” yani “gök gürültüsü gibi gürleyen duman” deniyor.

Sabah mutlaka kahvaltınızı yapıp, para bozdurduktan sonra yola çıkın. Viktoria Şelaleri'ne gitmek için 30 Kwacha’ya taksi ile anlaşabilirsiniz. Girişte sizi saldırgan maymunlar karşılayabilir dikkatli olun. Viktorya Şelaleleri’ne giriş ücreti 20 Kwacha. Hava çok kapalı ve yağışlı ise ve siz hazırlıksız gitmişseniz girişte, hediyelik eşya satanlardan yağmurluk kiralayabilirsiniz. Yalnız bunların çoğu ikinci eldir bilginiz olsun yenisi satan da pek yok (yağmurlukların üçü 5 Kwacha).

Yağmurlukları giyip, yoğun bir şekilde su dökülme sesinin geldiği yöne ilerleyerek şelalelere ulaşabilirsiniz. Su sesi arttıkça heyecanınız doruklara çıkacak. Suyun döküldüğü yarığın üstünün su bulutu ile kaplı olduğunu göreceksiniz.

Ufak taştan patikaları izleyerek, şelaleyi seyir yerlerine ulaşabilirsiniz. Su debisi çok yoğun olduğu için pek net bir şey görülmeyebilir. Özellikle de yağışa denk geldiyseniz fotoğraf çekmekte zorlanabilirsiniz.

Patikalardan biraz ilerlediğinizde Zambiya’ya giden her gezginin beklediği dakika veya görüntü ile karşılaşıyorsunuz: Zambezi Nehri üzerinde kurulu olan köprü. Bu köprü, Zambiya ve Zimbabwe sınırı. Görüntüsü muhteşem. Çok güzel fotoğraf veriyor. Üzerinde adrenalin sporları yapılıyor. Şelalelerini gördükten sonra mutlaka bu köprüyü görün.

Zambezi Köprüsü

Zambezi Köprüsü

Zambezi Köprüsü, Zimbabwe ve Zambiya arasında bir sınır oluşturur. Yani körünün iki tarafı farklı ülkelere aittir. Dolayısıyla üzerinden geçmek için köprü girişinde bilet almak dışında bir de mini vize operasyonu gerçekleştirmeniz gerekecek. Köprüye gitmek için bilet aldığınız girişten biraz ilerleyince “Immigration Office” yazısı dikkatinizi çekecek. Buradan ücretsiz olarak ufak damgalı bir kâğıt parçası alıyorsunuz. Yalnız bu çıkış vizesi. Dönünce de aynı işlemi giriş için yapmanız gerekiyor. Bu kadar basit, tabi eğer sıra yoksa. Biraz ilerleyince artık köprünün üzerindesiniz.

Göreceğiniz manzara anlatılmaz yaşanır cinsten. Eğer yağmurlu dönemde gittiyseniz yerin görün su olduğu bir ortamın içinde bulacaksınız kendinizi. Hatta muhtemelen hayatınızda gördüğünüz ve temas ettiğiniz suyun toplamı kadar suyu görüp temas etmiş olacaksınız. Daha önce baraj görmüşsünüzdür belki ama bu nehre dökülen su ve gücü korkutucudur. Oluşan girdapları göreceksiniz. Victoria Şelalesi’nin aksine su bulutu oluşmaz.

Köprüyü geçerek 2 kilometre uzaklıktaki Zimbabwe sınır kapısına geleceksiniz. Burada Zimbabwe’ye giriş için yine bir giriş prosedürü var. Yalnız Zimbabwe sınır kontrolü Zambiya’dan farklı. Koşulsuz şartsız girişinize ret verebilirler. Rüşvet istedikleri için değil. Köprünün Zambiya tarafındaki kafeye mutlaka girin, ismi Bridge Cafe, ve o güzelim manzara eşliğinde bir şeyler yudumlayın.

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Lusaka Nerededir?

Afrika Kıtası’nda yer alan Zambiya ülkesinin başkenti olan Lusaka şehri, ülkenin merkezinin güney kesiminde kuruludur.

Lusaka’ya Ne Zaman Gidilir?

Lusaka şehrine subtropikal iklim hakimdir. Çok sıcak yaz ayları ve sıcak kış ayları yaşanmaktadır. En soğuk ayı temmuzdur ve ortalama sıcaklık 14.9 derecedir. En sıcak ay olan Ekim’de ortalama sıcaklıklar 32 derecedir. Nisan-ekim ayları arası yağış görülmez. Tüm bu sebeplerden Lusaka’yı ziyaret etmek için her mevsim uygun olacaktır.

Lusaka’ya Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Lusaka’ya direkt uçuş bulunmamaktadır. Londra, Nayrobi, Kahire, Johannesburg üzerinden ulaşım mümkündür.

Lusaka şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Lusaka’da Nerede Kalmalı?

Başkent Lusaka’da pek çok otel seçeneği mevcuttur. Farklı bütçelere uygun olacak şekilde otel ve hosteller yer alır. Büyük çoğunluğu şehir merkezine yürüme mesafesinde hizmet vermektedir.

Lusaka pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Lusaka Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Lusaka Otelleri
En Uygun Fiyatlı Lusaka Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Lusaka Otelleri
Lusaka Ev Kiralama

Lusaka İçi Ulaşım

img_5920.jpg

Lusaka’da ulaşım için en pratik ve ucuz araçlar minibüslerdir. Taksilerde taksimetre bulunmamaktadır. Bu sebeple binmeden önce fiyatı belirlemeniz gerekmektedir. Gezilecek yerler arasında çok mesafe bulunmadığından yürüyerek de Lusaka’yı dolaşabilirsiniz.

Lusaka Mutfağı

Zambiya mutfağının en önemli besin ürünleri mısır ve darıdır. “Nsima” adını verdikleri darı ve mısırdan yapılmış katı lapayı avuçlarının içine alıp minik parçalar kopararak top şeklinde hazırlarlar. “Ndiwo” ve “Umunani” adlı güveç yemeklerine batırarak tüketirler. Bu güveçler genellikle kırmızı et, tavuk ya da balıkla hazırlanır. Maddi gücü yetmeyenler ise fasulye, yer fıstığı ya da bamya kullanır.

Popüler restoranlar

Eviva, Portico’s, Misty’s, Muskaan, The Marlin Restaurant, Gerritz, Dong Fang.

Bahşiş

Zambiya’daki mekânlarda garsonlar bahşiş beklentisinde olmasa da hesabın yüzde 10’unu bahşiş olarak bırakırsanız mutlu olacaklardır.

Lusaka Gece Hayatı

Lusaka’da çok çeşit olmasa da gece hayatı için takılabileceğiniz mekânlar bulunmaktadır. Eğer canlı müzik seviyorsanız, bir Irish Pub olan O’Hagan’s Bar’ı tercih edebilirsiniz. Arcades Shopping Center’ın içinde dans etmek için ideal iki mekân bulunmaktadır. Yerel halkın çok tercih ettiği ve bazı günler canlı müziğin de olduğu Johnny’s Bari Alpha Bar ve Brown Frog Pub’a da uğrayabilirsiniz.

Lusaka Festivaller

LIFE / Lusaka International Festival of the Earth (Eylül-Ekim)

Amaka Sanat Festivali (Ekim)

Kuombaka Festivali (Mart-Nisan)

Kwanga Festivali (Ekim)

Hasat Festivali (Şubat)

Nc'wala Seremonisi (Şubat)

VSIFF / Film Festivali (Mart)

Tour d'Afrique (Nisan)

Victoria Şelaleleri Maratonu (Temmuz)

Ulusal Tarım Fuarı (Ağustos)

Shungu Namutitima Uluslararası Zambiya Film Festivali (Ağustos)

Lusaka’da Alışveriş

Lusaka’da Manda Hill ve Arcades adlı iki alışveriş merkezi bulunmaktadır. Her ikisinde de tekstil, takı, aksesuar ve teknoloji ürünlerini görebileceğiniz mağazalar bulunmaktadır. Arcades Shopping Center’ın oto parkında her pazar günü kurulan açık pazar ise Lusaka’da görülmesi gereken yerlerden biridir. El sanatları, resim, ağaç oymacılığı gibi hediyelik ürünlerin yer aldığı pazarda alışveriş yapmasanız bile kültürü daha yakından tanımak için gitmeniz önerilir. Bunun dışında yerel ürünleri bulabileceğiniz bir diğer yer de Kabwata Cultural Village’dır. Burma Road’da yer alan bu alanda Afrika’ya özgü pek çok yöresel ürünü bulabilirsiniz. Her ayın son cumartesi günü kurulan Dutch Reformed Church Market ise sadece Zambiya’ya özel değil, Kongo ve Zimbabwe gibi ülkelerden gelen çeşitli el işi ve aksesuarları bulabileceğiniz ilginç bir pazardır. Her nereye giderseniz gidin Zambiya’da pazarlık yapmayı unutmayın.

Lusaka Saat Farkı

Lusaka (+2) ve Türkiye (+2) arasında zaman farkı yoktur.

Lusaka Para Birimi

Zambiya sınırları içerisinde yer alan Lusaka’nın para birimi Zambian Kwacha’dır (ZMW). 1 TL, yaklaşık 3,25 Kwacha’dır.

Lusaka Resmi Dili

Zambiya sınırları içerisinde yer alan Lusaka şehrinin resmi dili İngilizce’dir. Tüm resmi işlerde kullanılır. Ancak ülkede ve özellikle de başkent Lusaka’da yaşayanların Nyanja ve Bemba dillerini daha çok konuştuğu görülür.

Lusaka Türkiye Dış Temsilciliği

LUSAKA BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: 5208 United Nations Avenue, Longacres, Lusaka

Telefon: +260-211-258-341 (4 hat)

Faks: +260-211-258-345

embassy.lusaka@mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Zambiya, Malavi, COMESA

Lusaka Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Uluslararası Kadınlar Günü (8 Mart)

Gençlik Günü (12 Mart)

Kutsal Cuma

Paskalya

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Afrika Özgürlük Günü (25 Mayıs)

Kahramanlar Günü (4 Temmuz)

Birleşme Günü (5 Temmuz)

Çiftçi Günü (3 Ağustos)

Bağımsızlık Günü (24 Ekim)

Noel (25 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü yıla göre değişmektedir.

Lusaka İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 999

Yangın: 999

Polis: 999

Lusaka Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Lusaka’ya gitmek için vize alması gerekmektedir.

Zambiya Vizesi

Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport Hamilleri: Zambiya vize işlemlerine tabidir. Umuma Mahsus Pasaport hamilleri turizm veya iş görüşmesi amaçlı seyahatleri için 30 güne kadar ikamet süreli tek, çift veya müteaddit girişli vizelerini sınır kapılarında alabilirler.
 
Hususi (Yeşil) Pasaport Hamilleri: Zambiya vize işlemlerine tabidir.
 
Hizmet (Gri) Pasaportu Hamilleri: Zambiya vize işlemlerine tabidir.
 
Diplomatik (Siyah) Pasaport Hamilleri: Zambiya vize işlemlerine tabidir.