Marsaxlokk Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Marsaxlokk, Malta'da bulunan geleneksel bir balıkçı kasabasıdır. Yaklaşık 4 bin kişinin yaşamakta olduğu ufak kasaba, Malta'nın en büyük ikinci limanının kıyısında yer almaktadır. Yürüyerek dolaşmanın mümkün olabilmesine imkân sağlayacak kadar küçük bir yerleşim olan Marsaxlokk'un yemyeşil bir doğası, korunaklı bir limanı ve derin suları bulunmaktadır. Kasaba bu tür nitelikleri ile yüzyıllar boyunca birçok topluluk için verimli bir yerleşim alanı olmuştur. Oldukça büyük bir aktif balıkçı nüfusuna sahip olan kasabanın limanına demirlemiş farklı boyutlarda birçok tekne görülebilir. Doğasının güzelliği ile birlikte geleneksel mimarisini koruması sebebiyle kasabanın pitoresk bir görsel zenginliği bulunmaktadır. Kasaba, otel tesisleri gibi modern binaların bulunmadığı, özgün atmosferin halen devam ettiği bir yerleşimdir. Marsaxlokk, yaz aylarında turizmin canlandığı, turistlerin plajları doldurduğu hoş bir tatil beldesidir. Ayrıca Juno tapınakları da turistlerin ilgisini çeken öğelerdendir.

Kasabanın tarihi, Malta'dan önceye dayanmaktadır. Bölgede, MÖ 3000 ile 2500 yıllarına rastlayan bir tapınağın inşa edildiği bilinmektedir. Orijinal tapınaktan günümüze kalan birkaç kalıntıyı görmek mümkündür. Tepede yer alan kalıntılardan yapılan çıkarıma göre, en az üç tapınak ve onları çevreleyen kasaba kompleksinden bahsetmek mümkündür. 1610 ile 1611 yıllarında da saldırılara karşı savunma amaçlı St. Lucian Kulesi inşa edilmiştir. Kule günümüzde, kaplumbağa gibi deniz canlılarının kurtarılması amaçlı kullanılmaktadır.

Marsaxlokk öncelikle, balıkçıların seyahat etmek için zaman tasarrufu sağlama amacıyla deniz kıyısına yakın inşa ettikleri evler ile kurulmuştur. 19. yüzyılın sonu da, balıkçılar ve aileleri için bir kilisenin inşa edilmesine sahne olmuştur. Kilisenin yapımı 1890 yılında başlamıştır. Henüz yeterli gelişme gerçekleşmemişken bir mahalle olan Marsaxlokk, 1897 yılında bağımsız bir bölge olmuştur.

Marsaxlokk, Luzzu adı verilen parlak boyalı tekneleri, lezzetli lokantaları, yeşil deniz suyu ve kumlu plajları ile turistlerin uğrak yeri olma özelliği kazanmıştır. Kasabanın denizi, şnorkelle yüzme gibi su sporları için popülerdir.

Marsaxlokk Nerededir?

Marsaxlokk, Güney Avrupa'da, Orta Akdeniz'de yer alan adalar ülkesi Malta Cumhuriyeti'nin Güneydoğu Bölgesi'nde bulunan bir balıkçı kasabasıdır.

Marsaxlokk'a Nasıl Gidilir?

Malta'ya ulaşmak için, başkent Valetta'da bulunan Malta Uluslararası Havalimanı kullanılabilir. Avrupa ve diğer kıtalardan Malta'ya uçak seferleri bulunmaktadır. En yakın havalimanı ise Sicilya'da yer almaktadır ve buradan başkente uçuş yaklaşık 30 dakika sürmektedir.

Malta'nın başkenti Valetta'dan Marsaxlokk'a ulaşmak için ise otobüs kullanılabilmektedir. Otobüs yolculuğu yaklaşık yarım saat sürmektedir. Özellikle balık pazarının kurulduğu pazar günleri otobüs seferleri yarım saatlik aralıklarla gerçekleştirilmektedir.

Marsaxlokk'ta Yapılacaklar

Luzzus olarak adlandırılan geleneksel balıkçı tekneleri ortalama balıkçı teknelerinden daha göz alıcılardır. Marsaxlokk Limanı’nda bulunan gemiler, ana renklerde parlak bir şekilde boyanmışlardır. Fenikeliler dönemine dayanan geleneklere göre teknenin önünde, eski Mısır'da koruma sembolü olan Horus'un gözü tasvir edilmiştir. Malta adalarının renkli bir sembolü olan bu tekneler görülmeye değerdir.

Marsaxlokk Balık Pazarı, taze balık ve deniz ürünlerinin satışa çıkarıldığı meşhur bir markettir. Her pazar günü sergilenen bu popüler pazar son yıllarda; reçel, sebze, şarap ve hediyelik eşyalar gibi seçeneklerle genişlemiştir. Pazar, yerli halk ve onun kültürü ile tanışmak için eşsiz bir fırsattır.

Marsaxlokk'un limanında yer alan lokantalar, muhteşem deniz ürünlerini tatmak üzere mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler arasında değerlendirilmektedir. Restoranların terasında bir masa seçip bir yandan lezzetli yemeklerden yemek ve bir yandan da gelip giden geleneksel tekneleri izlemek ayrı bir keyiftir.

St. Peter's Havauzu'nda yüzmek, Marsaxlokk'ta yapılabilecek oldukça güzel bir aktivitedir. Malta sahillerine oyulmuş doğal bir oluşum olan St. Peter's Havuzu, güneşlenmek ve yüzmek için mükemmel bir noktadır. Bölgeyi çevreleyen düz kayalık dinlenmek için ideal bir alan sunarken, sakin ve masmavi havuz suyu her yaştan yüzücü için çekici olmaktadır.

Tarihî heykelleri ve Maltalı sanatçı Giuseppe Cali'nin resimlerini görmek üzere Marsaxlokk Parish Kilisesi ziyaret edilebilir. İç mekân tasarımında kullanılan altın sarısı, beyaz ve kırmızı boyaları ile ilgi çekici bir atmosfere sahip olan kilise görülmeye değer öğelere sahiptir. Kilise, köyün siluetine hâkim olan sembolik bir yapıdır.

Marsaxlokk ile İlgili

Marsaxlokk Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type G / 250V / 13 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 12.8oC
  • Şub 12.8oC
  • Mar 13.3oC
  • Nis 15.6oC
  • May 18.9oC
  • Haz 22.8oC
  • Tem 26.1oC
  • Agu 26.7oC
  • Eyl 23.9oC
  • Eki 21.1oC
  • Kas 17.2oC
  • Ara 13.9oC

Kısa Kısa