Mathura Genel Bilgiler / Rehber

Hindistan’ın Uttar Pradeş eyaletinde yer alan Mathura, Krishna’nın doğduğu ve yaşadığı topraklar olarak bilinmektedir. Hint inanışına göre tanrı olarak kabul edilen Krishna’nın doğum yeri olan Mathura’yı her yıl milyonlarca kişi ziyaret etmektedir. 3.287 kilometrekarelik bir alana sahip olan Mathura yaklaşık 2,5 milyon kişiye ev sahipliği yapmaktadır. Büyüleyici tapınakları, tarihî yapıları ve festivalleriyle oldukça renkli bir şehir olan Mathura, Charkula dansı ile meşhurdur. Hintçenin yanı sıra İngilizcenin de konuşulduğu şehir Hinduizm’in yedi kutsal şehrinden biri olarak kabul edilmektedir. Hindular için hac yeri olan Mathura Hint kültürünün zenginliğini görebileceğiniz en iyi şehirlerden biridir.

Mathura Nerede?

Hindistan’ın kuzey kesiminde Yamuna Nehri kıyısında konumlanan Mathura Uttar Pradeş eyaletindedir. Mathura, Agra’ya 50 kilometre, Delhi’ye ise 145 kilometre mesafededir.

Mathura’ya Nasıl Gidilir?

Mathura’ya en yakın havalimanı 60 kilometre uzaklıktaki Agra (Kheria) Havalimanı’dır. Ancak uluslararası uçuşların büyük bir kısmı 150 kilometre mesafedeki Delhi IGI Havalimanı’na yapmaktadır. Mathura’ya en kolay ulaşım şeklitrenledir. Şehirde dört tren istasyon bulunmaktadır. Tren yolculuğu Delhi’den yaklaşık 3 saat sürerken Agra’dan ortalama 1 saatte Mathura’ya ulaşım sağlanabilir. Mumbai, Varanasi, Kanpur, Chennai gibi şehirlerden de Mathura’ya tren ile ulaşmak mümkündür.

Mathura’ya Ne Zaman Gidilir?

Lord Krishna’nın doğum yeri olduğu için Hindular arasında kutsal şehir olarak kabul edilen Mathura din turizmi ile sayısız ziyaretçi ağırlamaktadır. Kuzey Hindistan şehirlerinin birçoğunda olduğu gibi Mathura’da da yazlar aşırı sıcak geçer. Nisan ve haziran ayları arasında yaz mevsiminin yaşandığı Mathura’da sıcaklıklar 30-45 derece arasında seyreder. Temmuz - eylül ayları arasında Muson yağmurlarının kendisini gösterdiği şehirde sıcaklıklar 25-30 derece arasındadır. Ekim - mart ayları arasında kış mevsimi yaşansa da sıcaklık en fazla 5 dereceye kadar düşer. Mathura’yı ziyaret etmek için en ideal ay marttır. Dünyanın en renkli festivallerinden biri olarak kabul edilen Holi Festivali de her yıl mart ayında düzenlenmektedir. Bu festivalin düzenlendiği dönem boyunca Mathura oldukça kalabalık olmaktadır.

Hindistan Vizesi

Hindistan T.C. Diplomatik Pasaport (Siyah) sahibi olanlar dışında Umuma Mahsus Pasaport (Bordo), Hususi Pasaport (Yeşil) ve Hizmet Pasaportu (Gri) sahiplerinden vize istemektedir. Hindistan vizesine resmi web sitesi üzerinden elektronik olarak başvurulmaktadır.

Hindistan Para Birimi

Hindistan’da para birimi olarak Hindistan rupisi kullanılmaktadır. 1 Hindistan rupisi yaklaşık olarak 0,74 TL’dir. (Kur bilgisi Kasım 2018’de güncellenmiştir)

Mathura Gezilecek Yerler

Mathura dini bir şehir olduğu için sayısız tapınağa ev sahipliği yapmaktadır. Bu tapınaklardan en önemlisi Lord Krishna’nın doğduğu yer olarak kabul edilen Krishna Janmabhoomi Tapınağı’dır. Hindular için hac yeri sayılan tapınağı sabah erken saatlerde ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Krishna Janmabhoomi Tapınağı’nda oldukça sıkı güvenlik önlemleri alındığı için cep telefonu, kamera gibi cihazlarla içeriye girmeniz yasaktır. 1814 yılında inşa edilen Dwarkadheesh Tapınağı şehrin ana tapınağıdır. Holi, Janmashthami, Diwali gibi önemli festivallerin ana merkezi olan tapınak mimarisi ile dikkat çekicidir.

Mathura’da görülmeye değer yerlerden biri de Krishna Janmabhoomi Tapınağı’nın yanında yer alan Jama Masjid’dir. 1661 tarihinde Nab-ı Nabir Han tarafından inşa edilen mescit heybetli yapısıyla görenleri büyülemektedir. Yamuna Nehri kıyısında yer alan Vishram Ghat rengârenk tapınaklarıyla şehrin cazibe merkezlerinden biridir. Akşam saatlerinde dilek diledikten sonra kandilleri yavaşça nehir sularına bırakmak burada en dikkat çekici ritüeldir. Müze gezmeyi sevenler için Dampier Parkı yakınlarındaki Government Museum (Hükümet Müzesi) gezilecek yerler arasındadır. 1874 yılında kurulan müze Mathura ve Gandhar heykelleri ile birlikte arkeolojik kazılardan elde edilen bulguların sergilendiği tarih ve kültür merkezidir. Shiva Tapınağı, Shri Ganesh Tapınağı, Sati Burj, Kans Fort, Potara Kund ziyarete değer yerler arasındadır.

Mathura’da Ne Yenir?

Mathura şehri tapınakları kadar tatlılarıyla da ünlü bir şehirdir. Şehirde yaşayanların çoğunluğu vejetaryen olduğu için yemeklerde et neredeyse hiç kullanılmaz. Bunun yanı sıra süt ve süt ürünleri yaygın şekilde tüketilir. Mathura’nın en ünlü lezzeti süt, pudra şekeri ve ghee yağı ile hazırlanan peda’dır. Tatlıyı denemeniz için en ideal adresler Brijwasi Mithai Wala, Gosai Pede Wala, Radhika Sweets ve Shankar Mithai’dir. Kachori ve jalebi Mathura’da en fazla tercih edilen kahvaltıdır. Kachori, köri sosu ile servis edilen patates, jalebi ise şeker şurubuyla hazırlanan tatlı bir yiyecektir. Bu ikilinin en lezzetlisini OMA Pahalwan Kachori Wala’da deneyebilirsiniz. Aloo chaat da Mathura’nın ünlü sokak lezzetleri arasındadır. Hint turşusu ile servis edilen bir tür patates olan aloo chatt soğan, kırmızıbiber tozu, domates ve bol baharatla hazırlanır. Ras malai, soan papdi, thandai burada deneyebileceğiniz diğer lezzetlerdir.

Mathura ile İlgili

Mathura Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type D / 250V / 5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 14.8oC
  • Şub 17.4oC
  • Mar 23.4oC
  • Nis 29.3oC
  • May 33.6oC
  • Haz 34.4oC
  • Tem 31oC
  • Agu 29.2oC
  • Eyl 29oC
  • Eki 26.6oC
  • Kas 20.9oC
  • Ara 16oC

Kısa Kısa