Montefalco

Montefalco Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Montefalco, İtalya’nın Perugia (Umbria) ilinde bulunan bir kasabadır. Şarap üretim merkezi olarak ün salmış, 473 metre yükseklikteki bir tepeye kurulu olan Montefalco, uzun yıllar boyu İtalyan şarapseverler arasında bir sır gibi saklanmıştır. Burayı tanıyanlar, bu iyi ve ucuz şarabı başkaları ile paylaşmak için çok değerli bulmuşlardır. Tabii zamanla bu sır sızdırılmış ve kelepir devri sona ermiştir. Miktar bakımından değerlendirilince kasabanın ana şarabı Rosso di Montefalco’dur. Rosso di Montefalco’yu özel kılan şey ise, Chianti şaraplarında bulunan Sangiovese üzümüyle yerel Sagrantino üzümünü karıştırılarak kullanılmasıdır. Sagrantino üzümünün dünya üzerindeki herhangi bir üzümden daha çok tanen içerdiği söylenmektedir. Gerechetto adındaki beyaz şarap ise Montefalco’da bulunan ve şarapla aynı adı taşıyan üzümden yapılmaktadır. 

12. yüzyıla ait olan kasaba, kurulduğu dönemden itibaren aktif bir şekilde devamlı yerleşim görmüştür. Orta Çağ’dan beri Romalılar, Lombardlar ve birçok uygarlığın ilgi odağı olmuştur. 13. yüzyılda yerel soylular ve tacirlerin faaliyet gösterdiği ve yerleştiği bir bölge görevi üstlenmiştir. Şehir ilk kurulduğunda beş tane kapısı bulunmuştur. Bu her bir kapı, birer kilise ile bağlantılı olarak tasarlanmıştır. Ve her biri bir patika ile kasabanın en üst noktasında bulunan meydana bağlanmıştır.

Montefalco, bir diğer İtalyan antik yerleşimi olan Spello’dan küçük de olsa neredeyse aynı oranda canlı bir atmosfere sahiptir. Yüksek ve büyüleyici bir tepenin üstünde, verimli bir ovayı seyreden bir konumda yer almasından dolayı kasabaya, “Umbria’nın balkonu” benzetmesi yapılmaktadır. Kasabadaki kiliselerde bulunan freskler (duvar resimleri) de yüksek derecede ilgi görmektedir. Bu freskler, Umbria resmini anlama konusunda önemli veriler sunmaktadır.

Kutsal yapılarıyla Umbria’nın manevi yönlerini keşfetme açısından da önem taşıyan Montefalco, panoramik kırsal manzarası ve daha birçok özelliğiyle kesinlikle görmeye değer antik bir kasabadır.

Montefalco Nerededir?

Montefalco, Güney Avrupa ülkesi İtalya Cumhuriyeti’nin Perugia (Umbria) ilinin orta kesiminde Asssisi’nin güneyinde ve Spoleto’nun kuzeyinde bulunan bir kasabadır. Kasaba, Clitunno Nehri üzerindeki ovada, Bevagna’nın 7 kilometre güneydoğusunda, Foligno’nun 11 kilometre güneybatısında ve Trevi’nin 9 kilometre kuzeybatısında konumlanmıştır.

Montefalco’ya Nasıl Gidilir?

Montefalco’ya İtalya’nın başkenti Roma’dan araba yolculuğu ile ulaşmak mümkündür. Bu şekilde kasabanın yakınındaki alternatif güzergahları ve dolayısıyla çevreyi keşfetme imkanı doğmaktadır. Şehrin ana duvarlarının dışında büyük bir araba park alanı mevcuttur.
Montefalco’ya ulaşmak için bir diğer seçenek ise Roma ve Floransa’ya bağlantı sağlayan, Montefalco’ya birkaç kilometre mesafede bulunan Foligno tren istasyonudur. Burada iki tren günlük olarak hareket etmektedir.
Kasabanın otobüs ile bağlantısının bulunduğu yerler olan Bastardo, Bevagna ve Perugia’ya ise günlük seferler düzenlenmektedir.

Montefalco’ya Ne Zaman Gidilir?

Montefalco, hoş Akdeniz iklimi ile nisan ve eylül ayları arasında ziyaretçileri kendine çekmektedir. Doğanın yeşillendiği bu dönemde İtalyan restoranları iyi mutfağıyla turistleri ağırlamaktadır. 

Kasabadaki önemli festivaller ve etkinlikler ise Festa dell'Uva (Üzüm Festivali) ve Çarşı Günü’dür. Üzüm Festivali, eylül ayının sonunda gerçekleşmektedir. Çarşı Günü ise Largo Santa Chiara ve Largo Buozzi'de her pazartesi günü düzenlenmektedir. 

*Tarihler önceden teyit edilmelidir.

Montefalco’da Görülecek Yerler

Montefalco turuna, San Francesco Kilisesi ve Müzesi görülerek başlanabilir. Kilise, kasabanın tarihi, gelenekleri ve kültürünün kaynaştığı bir yapı olduğundan önemlidir. Küçük keşişler tarafından 1335-1388 yılları arasında inşa edilmiş olan Kilise, Fransisken mezhebinin Montefalco bölgesindeki üçüncü yerleşimidir ve surlardaki ilk yerleşim olma özelliğine sahiptir. Kilise, 1863 yılına kadar görev yapmış, tören yönetmiş ve aynı yıl belediyenin mülkiyetine geçmiştir. 1895 yılında ise Kent Müzesi olarak hizmet vermeye başlamıştır. 1990 yılında Müze; eski kilise, resim galerisi ve kilise bodrumu olmak üzere üç sergi mekanı ile kapsamını genişletmiştir. Eski kilise, Benozzo Gozzoli’nin freskleri ile dünya çapında ün salmıştır. Bu freskler Aziz Francis’in yaşam sahnelerini tasvir etmektedir. Resim galerisi ise Montefalco ressamı Francesco Melanzio’nun, Antoniazzo Romano’nun, Umbria okulunun 14. ve 18. yüzyıllar arasındaki resimlerinin ve Minor Sanatlar koleksiyonunun sergilendiği yerdir. Bodrumda ise farklı çağlara ait arkeolojik buluntular ve heykeller sergilenmektedir.

Rönesans’ın kasabaya kattığı değerlerden biri olan Sant'Illuminata Kilisesi ise Francesco Melanzio ve Umbria ressamlarının yaptığı freskleriyle dikkat çekmektedir. Sade bir dış cepheye sahip yapı, iç mekanda duvar resimleriyle renkli bir atmosfere sahiptir.

1270 yılında inşa edilen, tarihi adı Palazzo del Popolo olan Belediye Binası da döneminin güzel mimari örneklerinden biridir. Nefes kesici manzaranın izlenebileceği bir çan kulesine sahip olan Belediye Binası, 10.000 ciltten fazla kitabın bulunduğu kütüphanesiyle de dikkat çekmektedir.

Montefalco ile İlgili

Montefalco Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa