Google+

DENİZYILDIZI ŞEKLİNDE BİR KASABA: MONTEFALCO

153230 Haz 2014Gezi Notu
nevinsalmannevinsalmanGold Yazar30 Haz 201415320 Yorum

İtalya’da tarihi kasabaların birçoğu gerçek değil de ressamlar tarafından çizilmiş masal kitaplarındaki şehirleri andırıyor diye düşünüyorum. Siena’nın merkezi deniz kabuğu şeklinde, Montepulciano’nun ana caddesi deniz salyangozu gibi kıvrılarak yükseliyordu, burası ise bir denizyıldızı şeklinde, şehre her birinde yerel bir kilisenin inşa edildiği 5 ana kapıdan girilerek 5 köşeli bir meydana çıkılıyor. Bu meydanda bir kafede oturup dünyaca ünlü bir kadeh kırmızı şarap içmeye ne dersiniz?

Montefalco

Montefalco-1

Şarap burada da ünlü elbette; hatta sadece İtalya’da değil, dünyaca ünlü Sagrantino di Montefalco - kırmızı şarapiğ tadı ve içimi çok güzel bir şarap. Sagrantino üzümü sadece Montefalco tepelerinde, Apennine Dağları tarafından çevrelenmiş bağlarda yetişen ve dünyanın hiçbir yerinde yetişmeyen bir üzüm. Toprak killi kireçtaşı ve kum; yazın çok sıcak, kışın çok soğuk olan iklime rağmen kil kütük köklerini serin tutuyor ve kökler daha fazla su bulmak için derinlere doğru uzanıyormuş (Toscana yazı dizimin Siena bölümünde anlattığım “Şarap Bağları Turu”muzda anlatılanlar burada da karşımıza çıkıyor).

Montefalco-2

Montefalco şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri B&B Casa Laura, Casa Caterini, Tenuta Colverano. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Agriturismo Il Grappolo E La Rosa, Appartamenti San Rocco gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Il Fienile, Casale Satriano, Il Principe tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Montefalco aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Montefalco-3

Montefalco’da Romanesk, Gotik ve Rönesans mimarisi ile inşa edilmiş birçok tarihi kilise mevcut. Şehir müzesi San Francesco bunların en ünlüleri, aynı zamanda da Umbria bölgesinin en önemli müzelerinden biri.
 
Montefalco-4

Montefalco-5

Bugün 4 tarihi kasaba gezdik; belki her birine yeterli zaman harcayarak, ünlü kiliselere ve bazilikalara girip çıkmadık ama kasabalar o kadar küçücük ki en önemli yerlerini gezdik, güzel sokaklarında yürüdük, kafelerinde oturarak kimi zaman ünlü İtalyan kahvesi, kimi zaman ünlü şaraplar içtik, vaktimizin her dakikasını değerlendirerek ve keyiflice gezdik. Şimdi Perugia’ya otele dönme zamanı…

Montefalco-6

Montefalco-7

Yarın sabah erkenden yola çıkarak ve gezimizin son durağı olan Roma’ya gidiyoruz.

Montefalco şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Assisi: Assisi video Rehberi St. Francis Bazilikası (7 €), Pienza: Palazzo Piccolomini Giriş Bilet (12 €), Assisi 3 saatlik Küçük Grup Turu (45 €), Assisi ve Spello Tam Gün Şehir Turu (199.2 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.
-
Yorum göndermek için Giriş Yapın veya Üye Olun

Yorumlar(0)

Yorumlar