Nikko

Nikko Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Japonya’da bulunan Nikko, Tochigi il sınırı içinde bulunmaktadır. Diğer bir adıyla “gün ışığı” kenti olan Nikko eski Japoncada “güzel” anlamına gelmektedir. Tokyo’nun 150 km kuzeyinde bulunan Nikko’ya ulaşım yaklaşık 2,5 saat sürmektedir. Japonya’nın Takayama ve Hamamatsu’dan sonra 3. en büyük şehridir. Çok fazla tarihî yapı içermesinin yanında doğal güzellikleriyle de yerli ve yabancı turistinler için uğrak bir noktadır. Bu doğal güzelliklerin içerisinde çok sayıda dağ, sıcak su kaynağı (spa merkezi) ve doğa yürüyüş parkuru bulunmaktadır. Nikko, Japon tapınakların başladığı şehirdir. Burada bulanan Touşogu, Futarasan ve Rinnoji TapınaklarıUNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır. Bu da turistlerin ayriyetten ilgisini çekmektedir. 

Hem tarihî hem de doğal güzellikleri açısından gezilecek çok fazla seçeneğin bulunduğu Nikko’da bir günün sizin için yeterli olmadığını düşünüp burada konaklamak isterseniz özellikle Nikko’nun en düz alanlarından birinde bulunan Yunoko Gölü’nün çevresindeki otelleri huzurlu bir lokasyon olarak tercih edebilirsiniz. Ayrıca, Nikko’ya trenle 7-8 dakika uzaklıktaki Kinugawa’daki Japon tarzı otellerde (ryokan) konaklayabilirsiniz.

Yemek konusunda ise bir Japon şehri olan Nikko’da tabii ki yöresel mutfağa dair farklı tatları deneyimleyebilirsiniz. Japon pirincinin birçok farklı halini burada tatma imkânı bulabilirsiniz. Özellikle kızarmış pirinç buranın en önemli yemeklerinden birisi. Ayrıca mevsimlik sebze ve meyvelerden de bolca bulunuyor. 

Nikko'ya Nasıl Gidilir?

Tokyo’dan Tobu Nikko hattı ile Asakusa’dan binip Utsonomiya’da aktarma yaparak 2,5 saatte tren ile ulaşım sağlanabilir. Ulaşımı tek seferlik bilet almak yerine JR PASS kullanarak yaparsanız sonraki tren yolculukları için daha ekonomik bir seçim yapmış olursunuz. JR PASS turistler için 7 ve 14 günlük süreler ile sınırsız tren yolculuğu yapılmasını sağlayan bir pasodur. Bu pasoyu Japonya’ya gelmeden önce satın alabilir ve geldiğinizde JR istasyonlarından aktive edebilirsiniz. 

Nikko'da Görülecek Yerler

Nikko Millî Parkı, 20. yüzyılın başlarında kurulmuştur. Park Japonya’nın en güzel parklarından biri olarak kabul edilmektedir ve popüler turistik alanlardan biridir. Doğa güzelliklerden oluşan çarpıcı manzarasının ötesinde park, tarihî Budist tapınakları ve Shinto tapınaklarına ev sahipliği yapmaktadır.

Nikko Tosgohu bir Şinto tapınağıdır. UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki Nikko Mabetleri ve Tapınaklarının bir parçasıdır. 1617’de inşa edilmiştir. Tokugawa Şogonluğu’nun kurucusu olan Tokugawa Leyasu’ya ithaf edilmiştir. Ünlü görmeyen, duymayan, söylemeyen üç maymunun ilk kullanıldığı yer bu tapınaktır. 3 maymunun asıl anlamının kötüyü görmemek, kötüyü duymamak, kötüyü söylememek olduğu rivayet edilmektedir. Burada bulunan oyma sanatıyla yapılmış “uyuyan kedi” ise bir barış sembolüdür.

Nikko Futarasan da bir Şinto tapınağıdır. Japonya’nın ulusal hazinesi olan iki kılıç burada bulundurulmaktadır.  Bu tapınak ve ona ait olan kutsal köprü UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunmaktadır. Bir efsaneye göre 766 yılında ulusal refah için dua etmek üzere Nantai Dağı’na tırmanan Shodo adlı bir rahip ve takipçileri Daiya Nehri’ni geçemezler. Burada rahibin dua etmesi üzerine eli yılanlarla sarılı olan bir tanrı yardıma gelir ve yılanlar köprüyü oluşturarak rahip ve takipçilerinin köprüyü geçmesini sağlar. Köprü defalarca yıkılmış fakat sonrasında orjinal haline sağdık kalınarak yeniden inşaa edilmiştir.

Nikko Rinnoji 8. yüzyılda Budizmi Nikko’ya kazandıran rahip Shodo tarafından kurulan Nikko’nun en önemli tapınağıdır. İçerisinde 3 dağ tanrısına ait büyük ve altın lake cilalı heykeller bulundurur.

Kegon Şelalesi’nden görülmeye değer muhteşem manzarayı seyredebileceğiniz bir gözlem balkonu bulunmaktadır. Şelale yüksek bir noktadan derin bir vadiye akmaktadır Buraya inmek içinse asansör kullanılmaktadır. Gitmeden önce hava durumunu kontrol edip sisli ya da yağmurlu olmayan bir havayı seçerseniz iyi bir görüş sağlayabilirsiniz. Ufak bir not olarak gözlem balkonu ücresiz olsa da asansör ile aşağı inmek için belirli bir ücret ödemeniz gerekmektedir. 

Edo Wonderland Nikko Edomura, Japon kültürel tema parkıdır. Edo döneminin yaşamını ve kültürünü canlandırır. Her yaştan insan için eğlenceli bir deneyim sunar. Farklı etkinlikler ve yapılan gösteriler sayesinde eski Japon kültürünü yakından tanıma şansı bulursunuz. Ayrıca bu eğlence parkının içerisinde Samuray filmlerinin çekimi için kullanılmış bir de film stüdyosu vardır. 

Çuzenji Gölü, Nantai Yanardağı’nın patlayarak nehrin önünü kapatmasıyla oluşmuş bir tatlı su gölüdür. Gölün çevresindeki tapınakları ziyaret edebileceğiniz gibi göl üzerinde de teknelerle çeşitli geziler yapabilirsiniz. Ayrıca gölün etrafındaki kafe ya da restoranlarda yemek yiyebilir ya da hediyelik eşyalar satılan dükkânlardan sevdiklerinize sürpriz yapmak için küçük eşyalar satın alabilirsiniz.

Nikko ile İlgili

Nikko Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type A / 100-125V / 15 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca -4oC
  • Şub -4oC
  • Mar -1oC
  • Nis 4oC
  • May 9oC
  • Haz 13oC
  • Tem 17oC
  • Agu 18oC
  • Eyl 14oC
  • Eki 8oC
  • Kas 3oC
  • Ara -1oC

Kısa Kısa