Tel Aviv Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Doğu ile batı kültürünün harmanlandığı Tel Aviv, İsrail’in ikinci en büyük kentidir. 1909’da bir liman kenti olan Yafa ile birlikte kurulmuş ve zamanla büyüyüp Yafa’dan ayrılmıştır. Günümüzde İsrail’in ekonomik yüzü durumunda olan Tel Aviv, ayrıca Ortadoğu’nun da en büyük ikinci kent ekonomisine sahip şehridir. İsrail, Kudüs’ü başkent olarak saymaktadır ancak uluslararası camiada ise Tel Aviv başkent sayılmaktadır. Bu nedenle başkentliği muamma bir şehirdir.

Ülke nüfusunun hemen hemen üçte birinin yaşadığı şehir, Akdeniz kıyısında bulunur ve sahil şeridi boyunca kumsallarla kaplıdır. Öyle ki National Geographic tarafından dünyanın en iyi 9. kıyı şehri seçilmiştir. Müzeleri ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan Bauhaus tarzında inşa edilmiş Beyaz Kenti görmeye değer yapılarıdır.

Tel Aviv birçok kişi tarafından “Akdeniz’in yeni başkenti” olarak tanımlanır. Ayrıca sürekli açık olan mekânlarından dolayı “uyumayan Akdeniz şehri” olarak da bilinmektedir. 19. yüzyılın başlarında nüfusu 2.806'yken sonunda 17.000'e ulaşmış olan şehir o kadar hızlı büyüme göstermiştir ki eski şehrin duvarları yetmemeye başlamış ve 1870 yılında yıkılmıştır. Şu an 3.1 milyon insanın yaşadığı Tel Aviv, son yıllarda turizmin önde gelen şehirlerinden biri haline gelmiştir.

İstisnalar dışında, turistler için ilgi çekici birçok noktaya sahip olan şehrin çevresi batısında deniz, kuzeyinde Yarkon Nehri, doğusunda Ayalon karayolu ve güneyinde Salame Yolu ile tanımlanan bir dikdörtgenden oluşmaktadır. Bu dikdörtgen, İbn-Gvirol Caddesi tarafından Yarkon Nehri'nden başlayıp Yehuda Halevy olarak adlandırılan iki uzun şerit halinde ayrılmıştır. Birçok cazibe merkezi ise bu şeritlerin batısında yer almaktadır.

Uyumayan Akdeniz şehrinin oldukça renkli bir gece hayatı vardır. Barlar, kulüpler ve eğlence alanında geniş bir yelpazesi bulunur ve gece hayatı dünya çapında bilinir. Tüm şehir, gece hayatına yönelik mekanlarla doludur ve şehir merkezinden bir şeyler içmek için bulunduğunuz yerden 500 metreden daha uzağa gitmeniz gerekmemektedir. Hafta sonları şehrin çevresindeki her bölgeden büyük topluluklar Tel Aviv'e gelmektedir. Tel Aviv, İsrail'deki ve tüm Ortadoğu'daki önde gelen homoseksüel topluluğuna ev sahipliği yapmaktadır. Şehrin en popüler gay barı, Yavneh Caddesi’ndeki ‘Evita’dır.

Tanıtım Videosu: