Paducah

PADUCAH HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

Kuzey Amerika’nın Kentucky eyaletinin bir şehri olan Paducah, aynı zamanda Jackson Purchase bölgesinin en büyük kentidir. Şehir, Ohio Nehri boyunca uzanır ve Tennessee Nehri’nin ağzında bulunur. Missouri’nin batısındaki St.Louis’e ve güneydoğusundaki Nashville’e olan yakınlığıyla adeta bir su şehridir. ABD Sayım Bürosu tarafından 2016 yılındaki şehir popülasyonu 27.445 olarak belirlenmiştir. 

Günümüzdeki Paducah’ın yeri ilk olarak Avrupalılar tarafından keşfedilmiştir. George Rogers Clark, Illinois sahilindeki bir seyahatinde Tennessee ağzında olan bu bölgede dinlenmek üzere 1778 yılında kısa bir mola verdi. Daha sonra, 1827 yılında George Rogers Clark’ın kardeşi William Clark, Missisippi Nehri’nin batı topraklarında Avrupalılar tarafından yok edilen yerli Amerika kabilesi “Padoucas” a ithaf ederek bu bölgenin adını “Paducah” koydu ve 1830 yılında “Paducah Şehri” kuruldu. Birinci Dünya Savaşı’ndan, İç Savaş’tan, birçok ekonomik bunalımlardan ve şehir hayatını felç eden sellerden sonra gelişen sanat dünyasına adımını geç de olsa atmıştır. Gerek yol üzerinde bulacağınız tarihî duvar çizimleri, gerekse şehrin her yerinde rastlaşacağınız müzeleriyle gerçekten gezmeye değer bir şehirdir. Öyle ki UNESCO, kentin yaratıcılığının kültür bağlantısında önemli bir rolü olduğu için Kasım 2013'te Paducah’ı Dünya'nın Yedinci El Sanatları ve Halk Sanatları Şehri seçmiştir.

GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER 

Paducah diyince akla ilk olarak müzeleri gelir. İç Savaş’tan derin olarak etkilenmiş şehir, bu bağlamda birçok müzeye sahiptir. Bunun yanı sıra doğal parkları, antika dükkânları, kiliseleri ve sanat evleriyle zengin bir gezi listesinesine sahiptir. Kentin sunduğu en güzel olanaklarından biri bunların hepsini ücretsiz ya da çok düşük maliyetle gezebilmenizdir. Paducah’ın en göze çarpan yanı “Grafitilerin Şehri” olmasıdır. Eskiden sellerin en büyük doğal afeti olduğu kentte yapılmış taşkın koruma duvarlarının üzerine çizilen resimler kentin tarihini yürürken keşfetmek için en kolay yoldur. Floodwall Muralls alanını Water/Jefferson Caddesi’nden Washington Caddesi’ne kadar görebilirsiniz. 135 dönümlük arazide küçük bir göl üzerinde yer alan Bob Noble Park; oyun alanları, amfitiyatro, piknik alanları gibi imkânlarıyla gününü doğada geçirmek için uygun bir seçim olabilir. Öte yandan Kentucky Dam (Kentucky Barajı) 206 feet yüksekliğiyle güzel bir manzaraya sahiptir. Bisiklet sürmek ve yürüyüş yapmak isteyen halk tarafından oldukça tercih edilen yerlerden biridir. Whitehaven Welcome Center, 19. yüzyılın ikinci yarısında inşa edilen iki katlı yapıya sahip bir karşılama merkezidir. Ulusal Tarihî Yapılar kayıtlarında da yer alan bu evin içinde bulunan antikaları görmek ve evi gezmek için turlar düzenlenmektedir. Manevi duygusu yoğun olan veya güzel mimariyi merak eden ziyaretçiler St Francis de Sales Catholic Church’e mutlaka uğramalıdır. Bu kilise güzel vitray pencereler, iki muhteşem çan kulesi ve daha birçok inanılmaz mimarî harikaları içermektedir. National Quilt Museum, dünyanın en büyük müzesi olan yorgan ve lif esaslı sanat eserleriyle hizmet vermektedir. Sergi kapsamında 320'nin üzerinde yorgan sanatı eseri yer alır. Tarihî Lloyd Tilghman House ve Civil War Museum, 1852'de yaptırılan bir “Yunan Dirilişi” evidir. Konfederasyon generalinin evi Kentucky İç Savaşı Tarihi’nin ve devlet tarihinin önemli bir parçasıdır. Şehrin isim babasının adını taşıyan William Clark Market House Museum’da sergiler, fotoğraflar ve eserler, kapsamlı koleksiyonlar bir araya gelmektedir. 4.000 metrekarelik sergi alanındaki tüm ürünler Paducah'ın karmaşık tarihi üzerine odaklanmaktadır. Bunlar gibi daha birçok müzenin yanı sıra Chickasaw Kızılderililerin anısına yapılmış Wacinton Heykeli’ne yolda rastlayabilir, kendinize ve sevdiklerinize hediye almak için Paducah Antique Mall, Hancock’s of Paducah veya Olive Oil Company gibi mağazalardan alışveriş yapabilirsiniz.

NASIL GİDİLİR?

İstanbul Havalimanı’ndan Northern Kentucky Uluslararası Havalimanı, Cincinnati ABD’ye direk uçuşlar bulmak mümkündür. Toplam 16 saat civarında süren yolculuğun ücreti 2.900 TL’den 5.000 TL’ye kadar değişmektedir. Öte yandan Indianapolis, Louisville,Chicago ve Couington’dan Paducah’a otobüs, tren ve uçak biletleri bulabilirsiniz. Otobüs fiyatları 30 $ ve 50$ arasında değişkenlik göstermektedir. Fiyatlar, genelde şehirle olan mesafeyle doğru orantılıdır. Örneğin Couington’dan Paducah 2 saat sürerken Indianapolis ve Paducah arası 7 saat sürmektedir ve tabii ki Indianapolis biletleri daha pahalıdır. Diğer yandan Chicago Havaalanı’ndan Paducah Havaalanı’na yolculuk bir buçuk saat sürmektedir ve bilet fiyatları 300 TL civarındadır.

NEREDE KALINIR?

Paducah’ta konaklayacak olursanız, burada birçok lüks otelin bulunabileceğini söylemek mümkündür. Diğer şehirlere oranla motel fiyatları yüksektir. Paducah Inn Boutique Hotel, Red Roof Inn Paducah, The 1857, Drury Inn Paducah, America’s Best Value Inn gibi beş yıldızlı oteller merkeze yakın otellerdir. Dahası, Comfort Inn Paducah, Courtyard Paducah, La Quinta Inn & Suites gibi oteller de diğer lüks sayılabilecek otellerden sadece birkaçıdır. Travelers Suites gibi moteller de size önerebileceğimiz alternatifler arasındadır.

Paducah ile İlgili

Paducah Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa