Pirgi

Pirgi Hakkında Bilinmesi Gerekenler 

Sakız Adası’nın en güzel köylerinden olan Pirgi, ada merkezinin 24 kilometre batısında bulunmaktadır. Gri ve beyaz geometrik desenli evleri ve özgün mimarisiyle dikkat çeken Pirgi, mimarlara göre Frankların istilası altındayken inşa edilmiş olduğundan o dönemin izlerini taşımaktadır. Geometrik desenli bu evlere ise Xysta denmektedir. Bir Orta Çağ köyü olan Pirgi’de evler o döneme has şekilde birbirine yakın şekilde tasarlanmıştır. Taş evlerle çevrili bölgenin bir diğer alametifarikası ise çiçeklerle ya da kurutulmuş domateslerle dolup taşan balkonlarıdır. Sadece mimarisi değil, taverna kültürü ve sokak yaşantısıyla da oldukça ilgi çekici olan Pirgi’de Antik Dönem’e ait pek çok ize rastlamak mümkündür.


 
Pirgi’nin bir diğer adı mastika yani sakız ağacı köyüdür. Tarımcılığın hayli gelişmiş olduğu köyde 2011’de yapılan nüfus sayımına göre 755 kişi yaşamaktadır. Fakat özellikle yaz mevsiminde gelen turist miktarı bölgedeki yoğunluğu arttırmaktadır. Köy ayrıca UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır. Halen daha Orta Çağ’dan kalma kent yapısını koruyan Pirgi’de sokaklar dar ve çeşitli kirişlerle çevrilidir. Köyün tam ortasında ise tam 18 metre yüksekliğinde bir kule bulunmaktadır. 

Pirgi’nin Tarihi 

Pirgi’nin 10. yüzyılda inşa edildiği tahmin edilmektedir. O yıllarda özellikle korsanların baskınlarından kaçmak isteyen halkın adanın farklı yerlerinden gelip toplandığı ve Pirgi köyünü kurduğu düşünülmektedir. 11, 14 ve 15. yüzyıla ait kaynaklar da bu düşünceyi destekler niteliktedir. 1881 senesinde Yunanistan’da meydana gelen büyük depremden etkilenmeyen kent, bu sayede Orta Çağ’dan gelen mirasını günümüze dek koruyabilmiştir. Köyün nüfusu günden güne azalmaktadır. 

Pirgi’de Görülmesi Gereken Yerler 

Pirgi’de mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında üç tarihî kilise gelir. Bunlardan ilki Agioi Apostoli Kilisesi 13. ile 14. yüzyıllar arasında inşa edilmiş olup günümüze dek korunmayı başarmış muazzam bir Bizans mimarisi örneğidir. Kilise duvarlarındaki resimlerin ise Sakız Adalı ressam Antonios Domestichos tarafından 1665 yılında yapıldığı bilinmektedir. Adanın diğer iki tarihî kilisesinden biri olan Virgin’s Assumption’ın inşası 1694 senesine, Taxiarchis Kilisesi’ninkisi ise 1680 senesine rastlamaktadır. Her iki kilise de günümüze kadar korunarak gelmiş ve iyi durumdadır.
 
Pirgi’nin en önemli özelliği Xysta adı verilen evleridir. Kendine has dekoratif geometrik figürlerle çevrili siyah beyaz cepheleriyle ziyaretçilerini kendine hayran bırakan bu evler teknik olarak İtalyan sgraffiti’lerine benzetilmektedir. Pirgi’de bir de Folklor Müzesi bulunmaktadır. Müze ziyaretçileri Pirgi’nin tarihî geçmişi ve yaşantısı hakkında pek çok bilgiye bu müzeden ulaşabilirler.

Pirgi’de Ne Yenir? 

Pirgi özellikle tavernaları ve taverna kültürüyle nam salmıştır. Özellikle deniz kıyısında yoğunlaşan bu tavernalarda yöresel bölge lezzetlerinin tadına bakabilir aynı zamanda müzik ziyafeti çekebilirsiniz. Yunanistan’ın diğer pek çok bölgesinde olduğu gibi burada da bilhassa deniz mahsulleri ön plana çıkmaktadır. Ayrıca pek çok meze çeşidinin de bulunduğu Pirgi’de ot ve yeşil ürün çeşitliliği başınızı döndürebilir. Köyün ön plana çıkan lezzeti ise mastika içkisidir. Damla sakızının çokça yetiştirildiği bölgede hazırlanan bu özel içkiyi mutlaka deneyin. Yine damla sakızının çokça kullanıldığı tatlı ve dondurma çeşitleri de mutlaka yenmesi gerekenler listenizde olması gereken lezzetlerdir.


 
Bunun yanı sıra daracık sokaklarında pek çok kafenin ve küçük restoranın bulunduğu Pirgi’de keyifli bir akşamüstü kahvesi içerek günün yorgunluğunu atabilirsiniz. Pirgi’ye özel lezzetlerin bir diğeri ise lokmadır. Buranın sokaklarında dolaşırken çok kereler rastlayacağınız seyyar lokma arabalarından birinin önünde mutlaka durun ve bu lezzetin tadına bakın deriz. Özellikle Akdeniz ve Yunan mutfağı esintilerinin yoğun olduğu Pirgi’de vejetaryen alternatifler sunan restoranların sayısı da az değildir.

Pirgi’de Neler Yapılır? 

Pirgi sadece tarihî geçmişi, mimarisi ve mutfak kültürüyle değil deniz manzarası ve günbatımıyla ünlüdür. Pek çok kumsalın bulunduğu Pirgi’de eğer su sporlarıyla da haşır neşir olup eğlenceli vakit geçirmek isterseniz ilk seçeneğiniz Ipsos Kumsalı olsun. Pirgi’den Korfu’ya gün içerisinde seyahat eden otobüsler bulunmaktadır. Eğer adanın merkezini günübirlik ziyaret etmek isterseniz bu araçları kullanabilirsiniz. Zira Korfu Fransız stili caddeleri ve sofistike kafeleri ile görülmeye değer adreslerdendir.
 
Pirgi’nin meşhur olan bir diğer özelliği ise Paskalya Bayramı kutlamalarıdır. Bölgede her yıl düzenlenen Paskalya törenlerinde kiliselerde canlı konserler gerçekleştirilmekte ve sokaklar renklenip şölen havasına dönmektedir. Dolayısıyla Pirgi sadece bir yaz tatili destinasyonu olmaktan fazlasını vadetmektedir. 

Pirgi ile İlgili

Pirgi Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa