Google+

Arama formu

Qum

Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 IRR = 0.00
Priz Tipi Type C250V-2.5 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 4.2℃
Şub 6.4℃
Mar 11.8℃
Nis 17.8℃
May 23.1℃
Haz 28.6℃
Tem 31.5℃
Ağu 30.3℃
Eyl 26.1℃
Eki 19.5℃
Kas 12.5℃
Ara 6.7℃
Genel Bilgiler / Rehber

Başkent Tahran'ın 156 kilometre güneybatısında bulunan kent, Kum Nehri'nin kıyısında ve denizden 930 metre yüksekte kurulmuştur. Yaklaşık nüfusu 1 milyon kişidir.

Kum, dünyada İran İslam Devrimi'nin temellerinin atıldığı ve başladığı kent olarak bilinmektedir. Aynı zamanda Humeyni'nin doğduğu kenttir.
Mashad ile birlikte, İran'ın en tutucu kentleri arasında yerini alır.
Kum, klasik din eğitimi veren medreseleriyle ünlüdür. Bu medreselerde 30.000'e yakın molla eğitim görmektedir. Bu nedenle kente Mollalar şehri ya da Ayetullahlar kenti de denilmektedir.
İslam devrimi'nin kuran ve koruyan Humeyni, Hamaney, Rafsancani ve Hatemi gibi şahsiyetler bu kentte yetişmiştir. Merkezi Tahran'da olan Azad Üniversitesi'ne bağlı tıp fakültesi, hukuk fakültesi ve fen fakültesi de Kum kentindedir.
Şiilerin kutsal saydıkları kentte görülmesi gereken en önemli yerler Hz. Masume'nin Türbesi ve Cemkeran Camii'dir.
Klasik İran turları Kum şehrinin kapsamamaktadır.

İran Vizesi

İran Vizesi Nasıl Alınır?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından Diplomatik (Siyah), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport hamilleri İran’a yapacakları 90 günü geçmeyen seyahatlerinde vize almak zorunda değillerdir. Ancak, yine de sınırdaki görevlilere göstermek üzere yanlarında bulundurmaları gereken belgeler vardır: