Google+

Arama formu

Romanya Mutfağı

Romanya Mutfağı
ofertemancare.ro

Bükreş şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Paintings Mario, Colosseum Residence, Vila Travel Bucharest güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri New Green Apartment Studio 1, Brezoianu Hause, Central 7th Floor Apartment. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Classy Scala Studio, Panorama Studios Old City Center 38, Grand Accommodation Apartments gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz X Hostel Bucharest, Puzzle Hostel, Little Bucharest Old Town Hostel tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Bükreş aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Romanya ve Avustralya mutfağı özellikleriyle bezenmiş Türk, Yunan, Macar ve Rus mutfaklarından etkilenmiş Romanya mutfağına ait yemeklerin tadına bakabileceğiniz Bükreş’te geleneksel yemeklerin yapıldığı bir çok yer ve bunların yanında dünya mutfağına ait menüleriyle dünya çapında bilinen restoranlar da bulunmaktadır. Bu restoranların bazıları orta ve alt kesime hitap etmekte bazıları ise gayet şık ve lüks yerler olarak hizmet vermektedirler.

Ülke mutfağında en çok kullanılan ürünler et, balık, süt ve süt ürünleri, yumurta ile meyvelerdir. Ayrıca şarap Rumen kültürünün bir vazgeçilmezidir. Dans eşliğinde yemek yemeyi seven Rumenlere ait mekanlardan bazılarında dans pisti bulunmaktadır bu yüzden kendinizi hoş bir müzik eşliğinde dans eden çiftlerin içerisinde yemek yerken bulursanız sakın şaşırmayın ve ortamın keyfini çıkarın. 

Şehirde tadına bakabileceğiniz başlıca yemek ve tatlılar ise; chittele (köfte), mamaliga (püre), ciorba de burta (işkembe çorbası), mititei (sulu köfte – genelde domuz eti kullanılır), tokitura (et yemeği), sarmale (sarma), ardeş umpluti (biber dolması), zacusca (aperatif), drop (fırında kuzu yemeği), saramura (balık yemeği), tatlı olarak ise papanasi (marmelatlı lokma tatlısı), kürtös (odun ateşinde ekmek tatlısı), pasca (paskalya), cazonac (ekmek tatlısı) baklava turceasca (Türk helvası) ve mucenici (ballı fındıklı hamur tatlısı) 

İçecek olarak ise Belçika, Hollanda ve Alman biralarını, Palinka isimli popüler içeceği, soğuk ve sıcak kahveleri, Cabarnet Sauvignon, Riesling, Pinot ve Merlot marka dünyaca ünlü Rumen şaraplarını tercih edebilirsiniz.
 
Restoran Önerisi:

  • The ARTIST- Rumen şarapları ile lezzetli bir akşam yemeği. Adres: Strada Pictor Nicolae Tonitza, Sector 3, Bükreş 030111,Romanya
  • Biomediterraneo Bistro & Marché- Samimi, şirin ve uygun bir yemek. Gevrek somon tercih edilebilir. Adres: 3A Ion Campineanu Street, sector 1, Bükreş 10031,Romanya
  • Modigliani - Pasta e Carne- Romantik bir akşam yemeği + kırmızı şarap. Adres: 4 Blvd Nicolae Balcescu | InterContinental Hotel,Bükreş 010051, Romanya (Eski adıyla InterContinental Hotel)​
  • Beautyfood- Öğle yemeği atıştırmalıkları. Adres: Jean Louis Calderon, 34, Bükreş 020033, Romanya
  • La Pescaria Dorobantilor- Balık çorbası sonrasında üzümlü tart. Adres: 23 Tudor Stefan, Bükreş nr23, Romanya 

BAHŞİŞ- % 10 ile 15 arasında bir bahşiş Rumen kültüründe makul kabul edilmektedir


Bükreş Turları