Google+

Arama formu

San Marino

San Marino Cumhuriyeti, Güney Avrupa’da İtalya’nın içinde bulunan bir...
Devamı oku
San Marino Cumhuriyeti, Güney Avrupa’da, Apenin Dağlarının tepesine kurulu...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 EUR = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 5℃
Şub 3.5℃
Mar 4.9℃
Nis 7.4℃
May 11℃
Haz 15.4℃
Tem 19.3℃
Ağu 22.2℃
Eyl 22.2℃
Eki 18.8℃
Kas 13.6℃
Ara 8.9℃
Kısa Kısa...
  / Nüfus: 32,576 / Dili: İtalyanca / Para Birimi: Euro (EUR) / İklim: Akdeniz İklimi / Big Mac Index:

San Marino Hakkında Temel Bilgiler

Avrupa'da Vatikan ve Monako'dan sonra en küçük üçüncü ülke olan San Marino'nun tek sınır komşusu İtalya'dır. Her tarafı İtalya'yla çevrili olan ülke nüfusunun çoğunluğu bankacılık ve turizmden gelir sağlamaktadır. Ülke dokuz idari bölgeye ayrılmıştır. Dokuz bölgenin her biri kale olarak nitelendirilmekte ve her kalenin yer konseyi bulunmaktadır. San Marino çok partili temsili demokrasi ile yönetilen demokratik bir cumhuriyettir.

san-marino-la-rocca.jpg

Ülkede havalimanı ve tren istasyonu bulunmamaktadır. 61,2 kilometrekarelik yüzölçümüne sahip olan San Marino'nun denize kıyısı olmamasından dolayı ulaşım yalnızca karayoluyla sağlanmaktadır ve ülke genelinde otoyol bulunmaktadır. Para birimi olarak Euro kullanılan ülkede üzerinde San Marino bayrağı olan bozuk para da kullanılmaktadır. 100'den fazla ülkeyle diplomatik ilişkileri bulunan ülke, pek çok uluslararası örgüt ve organizasyona üyedir. San Marino 1602 yılında yapılmış anayasası ile dünyanın en eski demokrasisi olarak ifade edilmektedir.

san-marino.jpg

Küçük bir ülke olan San Marino kısa sürede gezilebilmektedir. Yalnızca teleferikle çıkabileceğiniz San Marino'nun tepesinde de birçok yapı bulunmaktadır; 19. yüzyıl başlarında yapılan Aziz Marino Bazilikası, 1253 yılında gözetleme kulesi olarak yapılan birinci kule ve 1253 yılında inşa edilip, kalede bulunan üç kuleyi birbirine bağlayan; Siyah Koleksiyonu Müzesi olarak kullanılan ikinci kule, diğer iki kuleyle birlikte ülkenin sembolü olan üçüncü kule, Orta Çağ Burçları, arkeoloji ve resim galerisini içinde barındıran Devlet Müzesi, 1376 yılında yapılan ve içerisinde fresk, resim ve kutsal eşyalardan oluşan serginin yer aldığı Aziz Fransis Müzesi ve Hükümet Binası gezilecek yerler arasında yer almaktadır.

San Marino’nun Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

vakantie-cailungo.jpg

San Marino’nun başkenti Monte Titano üzerindeki San Marino şehridir. En büyük şehri ise Dogana’dır. Ülkenin tek komşusu dört yanını çevreleyen İtalya'dır. İdari bölümler castelli adıyla adlandırılan dokuz belediyeden oluşmaktadır. Bu belediyeler, Acquaviva, Borgo Maggiore, Chiesanuova, Domagnano, Faetano, Fiorentino, Montegiardino, Serravalle ve başkent San Marino'dur.

  San Marino Nerededir?

  IMG_20140112_142923.jpg

  Bir şehir devleti olan San Marino İtalya toprakları içindeki Emilia-Romagna ve Marchebölgeleri arasında yer almaktadır.

  San Marino'da Nerede Kalınır?

  San Marino Cumhuriyeti, Güney Avrupa’da, Apenin Dağlarının tepesine kurulu, İtalya ile çevrili küçük bir devlettir. Avrupa’nın beş mikrodevletinden biri olan San Marino, İtalya ile çevrili olmasına rağmen, İtalya’dan tamamen bağımsız bir devlettir. 4. yüzyılda kurulduğu söylenen San Marino, dik eğimli uçurumları, kaleleri ile nefes kesici bir ülke. Rönesans döneminde bile bağımsızlığını korumayı başaran San Marino, bununla gurur duyuyor. San Marino’da gezmenin en iyi yolu, rahat bir çift ayakkabı giyip Arnavut kaldırımlı dar sokakların tadını çıkarmaktır. San Marino’da dağın tepesinde bulunan Üç Kuleler, 1200 yılında inşa edilmiş. Hükümet binasını, parlamentoyu, San Marino Bazilikası’nı, Cava dei Balestrieri’yi gezebilir, Özgürlük Meydanı’nda bulunan kafe ve barlarda durup dinlenebilirsiniz. San Marino’yu gezerken kalabileceğiniz bölgelerden bazıları öncelikle San Marino şehri başta olmak üzere La Dogana, Serravalle, Domagnano, Borgo Maggiore, Faetano, Acquaviva, Fiorentino, Chiesanuova’dır.

  İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz.

  San Marino'da Nerede Kalınır- San Marino’nun Bölgeleri

  San Marino’da gezilecek birçok yer var, örneğin Üç Kuleler’de gezerken eğer açık bir hava varsa Adriyatik Denizi’ne kadar görebilirsiniz. San Marino ülkesinin başkenti San Marino şehrini gezmesi çok vakit almamakla birlikte eğer müzeleri ve mağazaları gezmek ve çevre şehirleri gezmek isterseniz biraz daha çok zaman ayırmanız gerekebilir. Çevre şehirleri ve köyleri gezmek ister ve burada bir günden fazla kalmak isterseniz, San Marino’nun sunduğu birçok konaklama seçeneği var.

  San Marino Ulusal Müzesi’ni, San Marino Bazilikası’nı, Balmumu Müzesi’ni, Gariplikler Müzesi’ni, Ferrari Müzesi’ni, Modern Silahlar Müzesi’ni, Tarım ve Gelenekler Müzesi’ni, Madeni Para & Pul Müzesi’ni ve daha nicesini gezebilirsiniz.

  San Marino'da Nerede Kalınır?

  Booking.com

  San Marino Otelleri

  San Marino Cumhuriyeti, Güney Avrupa’da İtalya’nın içinde bulunan bir ülkedir. Avrupa’nın beş mikrodevletinden biri olan San Marino, Apenin Dağları tepesinde yer alır. San Marino, tamamen İtalya ile çevrili olmasına rağmen bağımsız bir ülkedir. Ülkenin başkenti, San Marino, Titan Dağı tepesine, deniz seviyesinde 650 metre yukarda kurulmuştur. Taştan yapılmış kaleler ve binalarla dolu, Adriatik Denizi’ni gören büyülü bir şehir. Bu şehri gezmenin en iyi yolu dar sokaklarından ve araç trafiğine açık olmayışından dolayı yürümektir. San Marino’da görülecek yerler arasında 3 Kuleler, Hükümet Binası, Özgürlük Meydanı, Parva Domus Comunis, San Marino Bazilikası olarak özetlenebilir.

  San Marino’da birçok otel bulunur ve bunların içerisinden bütçe ve zevkinize göre seçim yapabilirsiniz. İster lüks bir otelde şehir merkezinde kalabilirsiniz ister hostellerde. Lüks otellerin geceliği 60 € - 300 € aralığında iken daha ucuz diyebileceğimiz otelleri 27 € - 105 € aralığındadır.

   San Marino Otelleri

  San Marino’da Konuşulan Diller

  sbandieratori-5.jpg

  Resmi dili İtalyancadır. Yaygın olarak İtalyancanın Emilia-Romagna lehçesi konuşulmaktadır.

  San Marino’da Din ve İnanç

  DSC_0566.jpg

  San Marino halkının yüzde 97'den fazlası Roma Katolik Kilisesi'ne bağlıdır. Halkın geri kalanını Protestanlar, Museviler ve Hıristiyanlığın diğer mezheplerine mensup olanlar oluşturmaktadır.

  San Marino’nun Kısa Tarihi

  San Marino, Roma İmparatoru Diocletianus'un Hristiyanlara karşı uyguladığı işkenceden kaçan Hıristiyan bir taş ustası Dalmaçyalı Marinus ve çevresine toplananlar tarafından 3 Eylül 301 tarihinde kurulmuştur. 9. yüzyılda özerklik kazanan San Marino, 13. yüzyılda cumhuriyet olmuştur.

  San Marino’ya Nasıl Gidilir

  italy-san-marino-street-view-evening.jpg

  Ülkeye giriş çıkışlarda pasaport kontrolü yapılmasa da ülkeye girebilmek için İtalya topraklarından geçmek gerekmektedir. Bu nedenle Schengen vizesi gerekmektedir.

  San Marino'da havaalanı veya tren istasyonu bulunmamaktadır. Denize kıyısı olmayan ülkeye ulaşım yalnızca karayoluyla sağlanmaktadır. Bu nedenle yakındaki İtalyan şehri Rimini’ye uçak ya da trenle gelip buradan otobüsle San Marino’ya geçilebilmektedir. Rimini'nin uluslararası bir havalimanı olsa da Türkiye'den direkt uçuş bulunmamaktadır. Ancak Bolonya veya Floransa'ya uçup oradan trenle Rimini'ye geçilebilmektedir. Rimini tren istasyonundan San Marino'ya varmak yaklaşık 45 dakika sürmektedir. İstasyondan saat başı kalkan otobüslerin yanı sıra taksiyle de ülkeye ulaşım sağlanabilmektedir.

  şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

  Araç Kiralama

  San Marino’da İklim ve Hava Durumu

  30 bin kişilik nüfusuyla, denize kıyısı olmayan bu küçük ülke her yıl ortalama 2 milyon ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Turistlerin San Marino’yu tercih etmelerinin başlıca nedenlerinden birisi Akdeniz iklimine sahip olması. Kısacası San Marino’da sıcak ama bunaltıcı olmayan yazlar ve serin kışlar yaşanmaktadır. San Marino’nun iklimin muhteşem olmasının bir nedeni ise en yüksek noktasının deniz seviyesinden 749, en alçak noktasının ise sadece 55 metre yükseklikte olması denebilir. Bu yükseklik ülkeyi diğer Akdeniz iklimi yaşayan ülkelere nazaran bir nebze daha soğuk hale getirmekte, tabii burada kastedilen İsviçre Alplerindeki gibi daimi bir kar yağışı da değil.

  Muhtemelen San Marino'yu ziyaret etmek için en iyi zaman nisandan hazirana veya eylül ayı ortasından ekim sonuna kadardır. Bu aylarda sıcaklık gezmeye elverişlidir. Temmuz, ağustos ve eylül ayının ilk yarısı sıcak olabilir ancak okyanustan gelen esintiler genellikle havayı serinletir.

  Yaz aylarında gün içerisinde sıcaklık 20°C ila 30°C bandında değişiyor ancak hava akşamları kalın bir şeyler giymeyi gerektirecek kadar da soğuyor. Bu sezonda kısa süreli sağanak yağışlar da yaşanmaktadır.

  Kış aylarında San Marino'da kar yağışı da görülür ancak sıcaklık -6 °C'den daha düşük olmaz ve bu en soğuk sıcaklık değerlerinden olduğundan rahatlıkla kış aylarında da ziyaret edilebilir.

  San Marino’nun Ekonomisi

  Giornate-Medioevali-I-Fanciulli-e-la-Corte-di-Olnano-01-ph-Ufficio-di-Stato-per-il-Turismo---Apt-San-Marino-1.jpg

  San Marino ekonomisi dünya kamuoyunda son derece istikrarlı ve başarılı olarak kabul edilmektedir. Ülkedeki en önemli geçim kaynağı turizmdir. Geri kalan bölümler ise bankacılık, elektronik ve seramikçiliktir. Gıda sektöründe en çok peynir ve şarap üretilmektedir. Bunların yanı sıra tarımda buğday, üzüm, mısır, zeytin üretilmektedir. Hayvancılıkta ise sığır, domuz ve at yetiştiriciliği yaygındır. Ülke doğal kaynaklar bakımından zengin olmasa da gelişen finansal kaynakları ve turizm sektörü bu eksikliği tamamlamaktadır.

  San Marino Kültürü

  San.Marino.original.7003.jpg

  San Marino vatandaşlarının iradesini esas alan devlettir bu nedenle ülkede rahat ve güvenli bir hayat vardır. San Marino halkı İtalyan kökenli olup İtalyanca konuşsa da kendilerini San Marinolu olarak adlandırmaktadırlar. Kendilerine İtalyan denmelerinden hiç hoşlanmamaktadırlar. San Marino'nun Üç Kalesi ülkenin simgelerindendir. Ülke bayrağının üzerinde ve armasında da bu Üç Kale bulunmaktadır. Ülkenin ünlü sembollerinden biri de bu kalelerde üretilen çikolata ve keklerdir.

  San Marino’da en yaygın spor futboldur. Fakat San Marino millî takımının art arda aldığı başarısız sonuçlarla sıkça alay konusu olmaktadır.

  Ülkede ulaşım karayoluyla sağlanmaktadır. Bir havaalanı veya demir yolu ulaşımı bulunmamaktadır. Törensel vazifeler, sınırları devriye gezmek, hükümet binalarında bekçilik yapmak, büyük suçlarda suçluları polise teslim etmede polise yardım etmek ve ülkeyi savunmak üzere San Marino'nun küçük bir ordusu bulunmaktadır. Bu ordu dünyanın en küçük ordularındandır.

  San Marino Mutfağı

  cake.jpg

  San Marino mutfağı, İtalyan mutfağının özelliklerini taşımaktadır. Özellikle de arasında bulunduğu Emilia-Romagna ve Marche bölgelerinin mutfağına benzeyen San Marino mutfağının en özgün yemeği San Marino'nun Üç Kulesi'nde üretilen çikolatalı keklerdir. İtalya'da olduğu gibi öncellikle peynir ve şarap çeşitleri mutfağın büyük bir bölümünü oluşturmaktadır. Ülkede küçük bir şarap endüstrisi de mevcuttur. Dünyanın en zengin ve en sağlıklı mutfaklarından biri olan İtalyan mutfağında olduğu gibi kahve ve özellikle de espresso mutfakta oldukça önemlidir.

  İtalyanların dünya mutfağına kazandırdıkları pizza, makarna (pasta), dondurma, parmesan peyniri, mozzarella, tramezzino, antipasti, tiramisu, panna cotta, saltimbocca, zuppa inglese, castelli romani ve frascati gibi birçok lezzet San Marino mutfağının da önemli bir yere sahiptir. Ülkenin tepesinde çok sayıda restoran bulunmaktadır. Geleneksel İtalyan yemeklerinin sunulduğu Restaurant Pizzeria Nido Del Falco, Restoran Righi la Taverna ve Restoran Walter e Lella bu restoranlardan bazılarıdır.

  San Marino Festivalleri

  San Marino Jazz Festivali

  San Marino Ethnological Festivali

  Adriatic Music Festivali

  San Marino’da Bulunan Türkiye Dış Temsicilikleri

  ROMA BÜYÜKELÇİLİĞİ

  Adres: VIA PALESTRO 28, 00185 ROMA ITALIA

  Telefon: 00 39 06 446 99 33 00 39 06 445 941 00 39 06 445 942 00

  Faks: 00 39 06 494 15 26

  ambasciata.roma@mfa.gov.tr

  http://roma.be.mfa.gov.tr

  Görev Bölgesi: Lazio, Toscana, Umbria, Campania, Puglia, Abruzzo, Molise, Basilicata, Calabria, Sardegna, Sicilia Bölgeleri ve Malta, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), BM Tarımsal Kalkınma Uluslararası Fonu (IFAD), Dünya Gıda Programı (WFP), San Marino Cumhuriyeti

  Bağlı Birimler

  MİLANO BAŞKONSOLOSLUĞU

  Adres: VIA LARGA, 19 20122- MILANO

  Telefon: 00 39 02 582 12 01

  Faks: 00 39 02 582 12 081

  consolato.milano@mfa.gov.tr

  http://milano.bk.mfa.gov.tr

  Görev Bölgesi: Lombardio, Piemonte, Liguria, Val D'Aosta, Emillia-Romagna, Marche, Friuli-Venezia-Giulia, Veneto, Trentino Alto-Adige, San Marino Cumhuriyeti.

  San Marino’daki Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

  31 Aralık - 1 Ocak: Yılbaşı
  6 Ocak: Yortu
  Paskalya
  24 Nisan: İtalyan Milli Bayramı
  1 Mayıs: İşçi Bayramı
  2 Haziran: İtalyan Cumhuriyet Bayramı
  15 Ağustos: İtalyan Dini Bayramı
  1 Kasım: Azizler Günü
  8 Aralık: İtalyan Dini Bayramı
  25-26 Aralık: Noel

  *Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.