Schengen Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Schengen, Lüksemburg’un güneydoğu bölümünde bulunan nüfusu 2014 yılında yapılan son sayımlara göre 4313 olan bir köydür. Lüksemburg’un Almanya ve Fransa’ya sınırı olan ortak bir konumunda bulunmaktadır. Schengen, yönetimsel hiyerarşi içerisinde yer alan kantonların bir alt birimi ve ülkenin de en alt düzey yerleşim yeri olan komün köylerinden biridir.

Schengen şarapçılıkta adını duyurmuş bir köydür ve halkın geneli de şarap yapımıyla uğraşmaktadır. Şehrin tarihi yerlerinden iri olan Schengen Kalesi 14. yüzyılda yapılmıştır. Günümüzde otel ve konferans salonu olarak kullanılmaktadır. Kalenin en önemli misafirlerinden biri de Fransız yazar Victor Hugo’dur. Hugo, burada kaldığı zaman içinde kalenin bir resmini de çizmiştir.

1985 yılında Avrupa Birliği’ne üye olan Fransa, Batı Almanya, Hollanda, Belçika ve Lüksemburg arasında; sınır kapılarındaki polis ve gümrük kontrollerini ortadan kaldırmak amacıyla günümüzdeki Schengen Bölgesi’ni belirleyecek olan Schengen Antlaşması burada imzalanmıştır. Köy içerisinde bulunan Avrupa Birliği ve Schengen Anlaşması’yla ilgili tüm dokümanların sergilendiği bir ‘Avrupa Müzesi’ bulunmaktadır. Bir de köyün girişinde Schengen Antlaşması anısına yapılan ve üç sütundan oluşan özel bir demirden yapılmış, üzerinde ülkeleri temsil eden yıldızların yer aldığı bir anıt da var.