Semerkand Nerededir?

Özbekistan’ın en güneyinde yer alan Semerkand, Zeravşan Vadisi’ndedir. Doğusunda Tacikistan, kuzeybatısında ve batısında Nevai, kuzeydoğusunda Cizzak ve güneyinde Kaşkaderya şehirleri yer alır.

Semerkand’a Ne Zaman Gidilir?

Orta Asya’da bulunan Semerkand’da genellikle sıcak ve güneşli bazense rüzgârlı bir hava hâkimdir. Kışların çok sert olmadığı şehirde, yazalar sıcak ve kuru geçer. Temmuz ayında sıcaklık 34 dereceye kadar çıkarken, kış aylarında en düşük sıcaklık -4 derecedir. Deniz tatili yapılabilecek bir şehir olmadığından, Semerkand’a gitmek için nisan-mayıs ya da eylül-ekim ayları tercih edilir.

Semerkand’da Nerede Kalınır?

Özbekistan’ın güneyinde yer alan Semerkand, Eski Şehir ve Yeni Şehir diye adlandırılan iki bölümden oluşuyor. Tarihî anıtları, mimarisiyle büyüleyen binaları ve medreseleri ile tarihin içerisinde bir geçit yaratan Eski Şehir, son derece ilgi çekici. Bu bölgede yer alan pek çok eser, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde de haklı yerini almış bulunuyor. Yeni Şehir denilen bölümde şehirde bulunan üniversite alanları ve idarî kurumlar ile şehrin günlük hayatı devam ediyor. İran, Çin ve Hindistan’ın ticaret yolları üzerindeki konumu ile tarih boyunca ticarî önemi büyük olan kentin, son derece ihtişamlı bir silueti bulunuyor.

Şehri ziyaret eden konukların, herkesin mutlaka görmesi gereken yerler arasında saydığı Semerkand, İslam tarihinin de en önemli kentlerinden biri. Pek çok âlimin ve İslam bilgininin yetiştiği yer olan şehir, 2.700 yıllık geçmişi ve tarihî mirası ile tüm ziyaretçilerini büyülemeyi başarıyor. 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Semerkand otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Devamını Oku

Semerkand Otelleri

Özbekistan'ın güneyinde kalan Zeravşan Irmağı Vadisi’nde yer alıyor Semerkand. Başkent olan Taşkent'in 275 kilometre kadar güneybatısında bulunuyor. Sanayi konusunda gelişmiş olan şehirde ekonomisi sanayi, eğitim ve turizm üzerine kurulu durumda. Semerkand Üniversitesi ile genç nüfusa da ev sahipliği yapan Semerkand, İslam eserleri konusunda oldukça zengin bir mirasa sahip. İslam mimarî eserlerinin pek çoğu UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne girerek korunma altına alınmış olan şehir, bu niteliği ile de oldukça talep alıyor.

Registan Meydanı’nda yer alan mavi çinili medreseleri gezip, son derece lezzetli Özbek yemeklerinin tadına bakabileceğiniz, şehrin tarihi kadar eski pazarlarında alışveriş yapıp İslam tarihine dair de pek çok şey öğrenebileceğiniz Semerkant size güzel bir tatil vadediyor. Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Semerkand otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Devamını Oku

Semerkand’da Gezilecek Yerler

Yüzyıllar boyunca tarihin ve kültürlerin önemli bir geçiş noktası olan Semerkand şehrinde gezilecek yerler daha çok anıtlar, müzeler ve camilerden oluşur. Şehirdeki her yapıda mimari bir ihtişam dikkat çeker.

Görülmesi gereken diğer yerler: Sher-Dor Medresesi, Tilya-Kari Medresesi, Shakh-i Zinda Türbesi, Hazreti Hızır Camii, Davud Peygamber Türbesi, Zümrüt Hoca Camii, Kok Camii, Chorsu Antik Ticaret Merkezi, Abu Mansur Matridiy Türbesi, Rukhobod Türbesi, Aksaray Türbesi, Abdu Duran Hoca Türbesi, Namazgâh Camii, Kok Saray Kalıntıları

Devamını Oku

Semerkand Şehir İçi Ulaşım

Semerkand’da şehir içi ulaşım sabah 06.00’dan akşam 21.00’e kadar minibüs ve otobüslerle sağlanabiliyor. Minibüsler 600, otobüsler 400 Özbekistan Somu alıyor. Gece yolculukları için taksi kullanabilirsiniz. Örneğin, eski şehir merkezinden yeni şehir merkezine ulaşım ortalama 3000 Özbekistan Somu tutuyor.

Semerkand Mutfağı

Daha çok tahıl tarımı yapılan Özbekistan yemeklerinde ekmek ve eriştenin yeri çok özeldir. Ayrıca ülkede koyun bolluğu olması, yemeklerde koyun etinin vaz geçilmez olmasını sağlamıştır. Ülkenin en popüler yemeği bir tür pilav yemeği olan pirinç, et, havuç ve soğanla hazırlanan ‘palov’dur. Yağlı et ve sebzelerle hazırlanan ‘shurpa’ ile et, kabak ve baharatlarla tandırda pişirilen ‘samsa’ da özel yemeklerdendir.

Popüler restoranlar

Cafe Labig’or: Registan Meydanı’ndaki mekânda klasik Özbek yemekleri var. Lulya Kebabı ise özellikletavsiye edilir.

Karimbek: Gagarin Caddesi’ndeki restoranda mönü hem Özbek hem de Rus mutfağından esinlenilmiş yemeklerden oluşuyor. Akşam 20.00’den sonra dansöz çıkan mekân, eğlence için de ideal.

Besh Chinor: Geleneksel bir mutfağa sahip mekânda Özbek pilavı, mantı ve kebaplar tavsiye ediliyor.

Bahşiş

Özbekistan restoranlarında eğer siz vermezseniz ya da hesaba eklenmemişse, bahşiş verme zorunluluğu yoktur. Ama tabii ki hesabın %10’unu bahşiş olarak bırakırsanız mutlu olacaklardır.

Semerkand’da Alışveriş

1a377a8c2.jpg

Orta Asya’nın en eski şehirlerinden biri olan Semerkand, tarih boyunca pek çok kültüre ev sahipliği yapmış olmanın verdiği deneyimle, el sanatları konusunda pek çok orijinal ürün bulabileceğiniz bir şehir. İpek halılar, seramik ürünler, süslü bıçaklar dışında şifalı otları ya da kuruyemişleri ilgi çekicidir. Şehir merkezindeki Siyob Bazaar adlı büyük pazar yerinde aradığınız pek çok şeyi bulabilirsiniz. Şehrin önemli yapılarından Bibi Hanım Camii’nin arkasındaki pazar, sabah 7’den akşam 7’ye kadar açık.

Semerkand Gece Hayatı

Özbekistan, kendine has bir kültürü olduğundan dansları da özeldir. Tabii ki turistlerin de bunu keşfetmesi için bazı mekanlarda bu dansları izlemeniz mümkün. Her ne kadar gece geç saatlerde temkinli olmanız önerilse de, şehir merkezinde rahatlıkla eğlenebileceğiniz bar ve kulüpler mevcut. Amir Timur Caddesi’ndeki kokteylleriyle öne çıkan Blues Cafe, Sharq, Afrosiab Hotel’in gece kulübü ve Bar Chinzano tercih edilebilir.

Bunun yanı sıra Viator şirketinin gündüz ve akşamları düzenlediği şarap tadımına da katılabilirsiniz. Şarap yapımı konusunda iddialı olan Özbekistan’a ait 10 seçkin şarabı denemek için şirketin sitesinden yer ayırtabilirsiniz. Sizi otelinizden alıp götürecekler.

Semerkand Festivaller

Sharq Taronalari
İsmi, ‘Doğu’nun Melodileri’ anlamına gelen festival, sadece Özbekistan’ın değil, Orta Asya’nın da en büyük kültürel etkinliği. Semerkand’ın merkezindeki meydan olan Registan’da her iki yılda bir Ağustos ayının sonunda UNESCO himayesinde düzenlenen festival, adeta uluslararası bir müzik şöleni gibi.

Semerkand Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Vatan Koruyucuları Günü (14 Ocak)

Ekstra Çalışmama Günü (7 Mart)

Kadınlar Günü (8 Mart)

Nevruz (21 Mart)

Anma Günü (9 Mayıs)

Eid al-Fitr (7 Temmuz)

Kurtuluş Günü (1 Eylül)

Eid al-Adha (13 Eylül)

Öğretmenler Günü (1 Ekim)

Anayasa Günü (8 Aralık)

Semerkand Para Birimi

Özbekistan sınırları içerisinde yer alan Semerkand’da kullanılan para birimi Özbekistan Somu’dur. 1 TL yaklaşık 1.000 Özbekistan Somu’nu eder.

Semerkand Resmi Dili

Ülkenin resmi dili Özbekçe olduğundan Semerkand’ın da resmi dili Özbekçe’dir. Ancak pek çok kaynağa göre ülkede yoğun olarak bulunan Taciklerin etkisiyle pek çok kişi Farsça da konuşmaktadır. Bunun dışında ülkede bölgesel olarak bulunan etnik grupların etkisiyle Karakalpakça, Rusça, Kazakça ve Tatarca da konuşulmaktadır.

Günaydın: Salom / Xayrli Erta

Hoşçakal: Xayr

Teşekkür ederim: Rahmat, yaxshiman

Semerkand Saat Farkı

Sabah’ta (GMT +5) ile Türkiye (GMT +2) arasında 3 saat zaman farkı vardır. Yani Türkiye’de saat 15.00 iken Sabah’ta saat 18.00’dir. Ancak Türkiye yaz saati dönemine geçtiğinde bu fark 2 saate düşer.

Semerkand Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 1.3oC
  • Şub 2.9oC
  • Mar 8.4oC
  • Nis 14.8oC
  • May 19.6oC
  • Haz 24.2oC
  • Tem 25.9oC
  • Agu 24.1oC
  • Eyl 19.6oC
  • Eki 13.6oC
  • Kas 8.4oC
  • Ara 4.1oC

Kısa Kısa

Nüfus: 504,423 / Dil: Özbekçe / Para Birimi: Özbekistan Somu (UZS) / İklim: Akdeniz / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 6 gün