Antofagasta

Antofagasta Hakkında Bilinmesi Gerekenler

“Kuzeyin incisi” olarak bilinen Antofagasta, Şili’nin kuzeyinde bir liman kentidir. Ülkenin en büyük ikinci şehri olan Antofagasta, özgün kent yapısı, tek yönlü sokakları, modern alışveriş merkezlerinin yanı sıra şehre özgü karmaşasının içinde kendine has güzelliği ile keyifli bir seyahat alternatifidir. Eskiden Bolivya’nın bir parçası olan Antofagasta 1879’da başlayan ve dört yıl süren Pasifik Savaşı sırasında Şili’nin eline geçmiş ve iki ülke arasındaki 1904 Barış ve Dostluk Anlaşması’nda tamamen Şili topraklarına katılmıştır.

Antofagasta isminin kökeni açıklamak için çeşitli teoriler olsa da kelimenin gerçek kökeniyle ilgili net bir fikir birliği henüz belirlenmemiştir. Muhtemelen güney Cacan dilindeki “büyük, devasa” kelimesi ile anlamına gelen “anto” ile tuz gölüne karşılık gelen Haya Gölü’ne referans olan “faya” kelimesi ile “yer” anlamında “gasta” kelimelerinin birleşiminden oluşan bir sözcük olup “Pueblo del Salar Grande” yani “Büyük Tuz Gölü'nün Kasabası” anlamını taşımaktadır.

Antofagasta’ya en ideal ulaşım yolu otobüs ile buraya gelmektir. Kentin kuzeyinde bulunan ve 2009 senesinde hizmet vermeye başlayan terminaline Calama, San Pedro, Iquıque, La Serena, Santiago gibi Şili’nin pek çok kentinden seferler düzenlenmektedir. Direkt uçak seferlerinin bulunmadığı Antofagasta’nın biraz dışında kalanda Cerro Morena Havalimanı’na ise Santiago gibi büyük kentler üzerinden aktarmalı uçuşlarla ulaşmak da mümkündür. 

Antofagasta’nın İklimi ve Doğası 

Antofagasta kenti bol güneş ışığı ve güçlü deniz etkisinin hissedildiği bir coğrafyada olup soğuk çöl iklimi etkisine sahiptir. Pasifik’ten gelen güney ve batı rüzgârlarının yoğun hissedildiği kentin bir diğer özelliği ise sabah saatlerinde görülen yoğun sis olaylarıdır. Yıllık ortalama sıcaklığın 16 derece civarında seyrettiği kentte en sıcak dönem olan ocak ayında hissedilen en yüksek sıcaklık 23 derece civarındadır. En soğuk zaman olan temmuz ayında ise ortalama sıcaklık 11 dereceye kadar düşmektedir. Kenti ziyaret etmek için ideal dönem genellikle Güney Yarım Küre’de yer alan Şili’de yaz mevsimine rastlayan aralık ile mart ayları arası dönemdir. Antofagasta sert kayalık zemin üzerine kurulmuş bir kenttir. Bu tabaka üzerinde, bol miktarda mineral kalıntısı ile kum ve orta büyüklükte kaya parçaları yer almaktadır. Kentin doğu kıyısında, Şili sahilinin bir parçası olan dik yamaçlar ve batısında Pasifik Okyanusu’nun da varlığıyla düzensiz bir jeomorfolojiye sahiptir. Kaya kütlelerinin oluşumu, kıyı eğimini çok dik yapmaktadır. Kentin kıyı kenarı, kum tepelerinin oluşumuna ters bir biçimde volkanik tortullara sahiptir. Denizdeki gerilmeler La Portada denen bir kaya oluşumuna sebep olmuştur. Tüm bu etkenler kentin coğrafyasını kendine özgü bir tasarıma dönüştürmüştür. 

Antofagasta’da Görülmesi Gereken Yerler 

Ruinas de Huanchaca: İlk bakışta, eski antik yerleşim yerlerinden kalma harabeleri andıran görüntüye sahip bölge aslında 20. yüzyılın başlarından kalmadır. 1800’lü yılların en zengin gümüş madenciliği operasyonlarından biri olan Bolivya Hunachaca Şirketi tarafından kurulan bu alan, Bolivya’daki Pulacayo Madeni’nden taşınan hammadde için bir dökümhane ve rafineri alanı olarak kullanılmıştır. O dönemin izlerini taşıyan bölge bugün benzersiz bir manzaraya bürünmüştür. Bölgenin hemen girişindeki küçük müzede ise doğal tarih, madencilik ve yerli kültüre dair bilgi edinebileceğiniz pek çok şey sergilenmektedir.

Monumento Natural La Portada: Antofagasta’nın 22 kilometre kuzeyinde yer alan bu muazzam açık deniz kemeri 31 hektarlık korunan bir bölgenin merkezi parçası olup bölgenin görülmeye değer yerlerindendir. Deniz tortulları ile kaplanmış ve sağlam bir volkanik taban tarafından desteklenen yapı zaman içinde yoğun fırtınalara gebe Pasifik tarafından aşındırılarak doğal bir kemere dönüşmüştür. Çevresinde plajların bulunduğu bölgedeki uçurumun tepesi ise eşsiz bir okyanus manzarasına sırtını yaslamaktadır.

Museo Regional: Eskiden Aduana yani gümrük evi olan tarihî binanın sonradan müzeye dönüştürüldüğü bu merkez bölgenin ve Şili’nin tarih öncesi ve kültürel gelişimi hakkında iyi kaynaklara ev sahipliği yapan bir müzedir. Müzede sergilenen eserler arasında liman kentinin geçmişten günümüze ana geçim kaynaklarından birisi olan denizcilik kültürüne dair de pek çok ürün sergilenmektedir. Denizaslanlarının derisinden yapılan yerel sallardan erken dönem sömürgeci tuzaklarına, tarih öncesi dönemden kalma iskeletlerden eski dönem paraşütlerine her şeyin kronolojik sırayla sergilendiği bu mekânın içinde bir de küçük alışveriş dükkânı bulunmaktadır.

Centro Cultural Estación Antofagasta: Antofagasta’nın en aktif kültür merkezlerinden olan bu yer, düzenli olarak gerçekleştirdiği sergilerin yanı sıra bölgeye ve bölge kültürüne dair yönettiği göç ve ulusal kimlik çalışmaları ile de bilinmektedir. Pek çok seminer ve atölyenin de düzenlendiği aynı zamanda çağdaş sergilere ev sahipliği yapan merkezde ayrıca konserler, film gösterimleri ve yoga seansları da düzenlenmektedir.

Barrio Historico: 19. yüzyıldan kalma Barrio Histórico bölgesi İngiliz Viktoryen döneminden kalma binaların hâlâ durduğu Eski Liman alanı olup bugün hala İngiliz kültürünün etkilerinin hissedildiği bir adrestir. Bugün kullanılmıyor olsa da İngiltere döneminden kalma telefon kulübelerinin dahi hâlâ durduğu bölgede 1887 senesinden kalma terminal ve o yıllardan kalma eski yapıların içine restore edilerek oluşturulmuş restoran ve kafeler geniş alana yayılmıştır.

Biblioteca Regional de Antofagasta: Antofagasta’nın kaynağı olan bu kütüphane 2013 yılında Plaza Colón’a bakan bir simge yapı içinde açılmış olup oldukça zengin bir arşivi ve detaylı düşünülerek tasarlanmış mimarisi ile dikkat çekmektedir. Kütüphane aynı zamanda dönüşümlü çağdaş sanat sergilerine de ev sahipliği yapmaktadır.

Antofagasta ile İlgili

Editörün Kaleminden

Antofagasta Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 20oC
  • Şub 20oC
  • Mar 19oC
  • Nis 17oC
  • May 16oC
  • Haz 15oC
  • Tem 14oC
  • Agu 14oC
  • Eyl 15oC
  • Eki 16oC
  • Kas 17oC
  • Ara 19oC

Kısa Kısa