Namibya Ulusal Deniz Akvaryumu

Male_whale_shark_at_Georgia_Aquarium.jpg

Namibya Ulusal Deniz Akvaryumu (Nationales Maritimes Aquarium von Namibia) Güney-Batı Afrika’da yer alan Nambiya’nın tek şov akvaryumudur. Atlantik Okyanusunun kıyısında Swakopmund’da yer almaktadır. Akvaryum Namibya’nın bağımsızlığını kazandığı ilk yıllarda Balıkçılık ve Deniz Kaynakları Bakanlığı tarafından kurulmuştur.

Akvaryumdaki suyun tamamı özel filtrelenmiş Atlantik Okyanusu suyundan sağlanmaktadır. Akvaryumun en büyük havuzu 320.000 litre, 12 metre yükseklikte 8 metre genişliğindedir. Ziyaretçiler bu havuzun içinden geçerek akvaryumda yaşayan köpek balıklarını ve diğer balıkları yakından inceleme fırsatına sahip olabilirler.

Akvaryum, Benguela Nehri’nde ve Namibya sularında yaşayan ve dünyanın diğer bölgelerinden getirtilen çeşitli balık ve deniz hayvanlarına ev sahipliği yapıyor. Akvaryum salı günlerinden pazar günlerine kadar saat 10.00 ile 16.00 arasında açık bulunmaktadır. Yalnızca pazartesi günleri ile Noel ve Yeni yıl gününde kapalıdır. Akvaryumda balıklar ve Namibya ile ilgili çok sayıda bilgilendirme afişleri bulunur. Bu haliyle Swakopmund’da yapılacaklar ve görülecekler listesinin başında yer alan bir etkinlik olma özelliğini taşıyor.