Tartu

Tartu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Tartu, Estonya’nın en büyük üçüncü şehridir. 2004 sayımına göre kentin nüfusu 100 binin üzerindedir. Tartu, 38,8 kilometrekarelik bir alana yayılmıştır. Kent, entelektüel ve kültürel özellikleriyle öne çıkmaktadır. Estonya’nın finansal ve siyasi merkezi Tallinn kentinden bu yönüyle ayrılık göstermektedir. Kuzey Avrupa’nın en eskilerinden olan, 1632 yılında kurulmuş, ülkenin en köklü ve prestijli üniversitesi Tartu Üniversitesi de bu kentte yer almaktadır. 1990 yılında bağımsızlığını ilan eden Estonya’nın bayrağını, 1881 yılında Tartu Üniversitesi’nin öğrencileri tasarlamıştır. Kent, Estonya Yüksek Mahkemesi, Eğitim ve Araştırma Bakanlığı ve Estonya Ulusal Müzesi’ne de ev sahipliği yapmaktadır.

Şehrin modern bölgesindeki ilk kalıcı yerleşimin tarihi 5. yüzyıla değin uzanmaktadır. 600’de Estonlar bölgeye Tarbatu Kalesi’ni inşa etmişlerdir. Tarbatu’ya dair ilk yazılı belge ise 1030 yılına dayanmaktadır.

Tartu, Orta Çağ’ın ileri tarihlerinde ticari ve ekonomik açıdan merkez olma işlevi görmüştür. 12. yüzyılda ise Alman Kılıç Kardeşliği yönetimi altına girmiştir. 20. yüzyıla değin Almanların himayesinde kalan bölge, Almanların kültür, din ve mimarisinden izler edinmiştir.

Üniversite kenti olarak ün salmış Tartu, aynı zamanda ağır endüstri bölgesine de sahiptir. Gıda endüstrisi Tartulular için önem taşımaktadır. 21. yüzyılın başı ile birlikte de birçok bilişim ve teknoloji şirketi Tartu’da yatırım yapmıştır.

Tartu, zengin müzeleri ve heyecan verici gece hayatıyla ziyaretçileri kendine çekmektedir. Şehrin gece hayatı, cazibe merkezleri, kafe ve restoranları paralel caddeler üzerinde konumlanmıştır. Şehirde daima tiyatro gösterileri, konserler ve festivaller yakalamak mümkündür.

Tartu Nerededir?

Tartu, Kuzey Avrupa’daki Baltık Devletleri’nden biri olan Estonya’nın bir şehridir. Tartu, Talliinn’in 180 kilometre güneyinde yer almakta ve Riga’ya 245 kilometre mesafede bulunmaktadır. Estonya’nın iki büyük gölünü birbirine bağlayan Emajõgi (Anne Nehri) üzerinde kurulmuştur.

Tartu’ya Nasıl Gidilir?

Tartu Havalimanı, kent merkezine 10 kilometre mesafede konumlanmıştır. Havalimanından, seyrek de olsa, otobüs seferleri bulmak mümkündür. Tartu Havalimanı’na alternatif olarak ise 180 kilometre mesafedeki Tallinn Havalimanı ve 250 kilometre uzaklıktaki Riga Havalimanı bulunmaktadır.

Otobüs ile Tartu’ya ulaşmak üzere Tallinn’den 2,5-3 saat süren bir yolculuk tercih edilebilir. Tartu ile Narva, Viljandi ve Pärnu arasında da düzenli otobüs seferleri çalışmaktadır. Riga’dan 4 saatlik, Ukrayna’nın Kiev şehrinden de 18 saatlik otobüs seferleri de bulmak mümkündür.

Tren istasyonu ise Tartu şehir merkezine 1 kilometre mesafededir. Talinn ve Tartu arasında 2 saat süren tren seferleri bulunmaktadır.

Tartu ile Peipus Gölü ve Lämmijärv Gölü arasında ise feribot seferleri düzenlenmektedir.

Tartu’da Görülecek Yerler

Tartu’nun Eski Kent bölgesinde, 1000 adet pişmiş toprak heykeliyle Ortaçağ’dan kalma Aziz John Kilisesi’ni görmek mümkündür. Kilise Avrupa’da eşsiz bir yere sahiptir. Belediye Saray Meydanı ise Emajõgi Nehri manzarası ve lezzetli yemekler sunan restoranlarıyla yaz aylarında oldukça kalabalıklaşmaktadır. Eski Kent’in sokak aralarının eşsiz atmosferi Tartu’ya özgü deneyimler sunmaktadır.

Avrupa Mirası statüsü kazanmış benzersiz mimari topluluk, 1632’de kurulmuş kuzeyin en eski üniversitelerinden Tartu Üniversitesi, ana binası ile şehrin incisi niteliğindedir. Yükseköğretim kurumunun mimarisi, Estonya’daki klasik mimarinin muazzam bir örneğidir. Toome Tepesi’ndeki Tartu Katedrali’nin kalıntıları koruma altındadır. Burada aynı zamanda Eski Rasathane ile Melek ve Şeytan Köprüleri de görülebilir.

İskandinavya’nın en modern müzesi olan Estonya Ulusal Müzesi, kapılarını 1 Ekim 2016’da ziyarete açmıştır. 34 bin metrekare alana sahip olan Estonya Ulusal Müzesi, Baltık Devletleri’ndeki müzeler arasında en büyüğüdür. Baltics-AHHAA Bilim Merkezi de alanındaki en büyük ve modern bilim merkezi olma özelliğine sahiptir. İzleyiciyle etkileşim halindeki sergiler, farklı atölye çalışmaları ve bilim tiyatrosu gibi etkinlikler ile bilim merkezi her yaştan katılımcının ilgisine hitap etmektedir.

Yaklaşık 1000 yıldır bira kenti olan Tartu, Estonya’da biranın doğduğu bir şehirdir. A. Le Coq Bira Fabrikası, endüstriyel biranın yapımını anlatan bir müzeyi 2003 yılında ziyarete açmıştır. 1898 yılında inşa edilmiş yapıda; bira kapağı, şişeleri, tankerler ve variller gibi yaklaşık 2000 parça sergilenmektedir. Müze ziyaretçileri, ev tipi bira fabrikasında kullanılan donanımları ve eski endüstriyel bira üretim araçlarını görme imkânına sahiptir.

1994 yılında kurulmuş Alam-Pedja Tabiat Koruma Alanı, Estonya’nın en büyük koruma alanlarından biri olması sebebiyle Tartu’da görülmesi gereken bölgelerdendir. Estonya’nın merkezinde geniş bir ova üzerinde yer alan Alam-Pedja Tabiat Koruma Alanı, eski nehirleri, orman topluluklarının yapısı ve çok az sayıda insan nüfusuna sahip olması sebebiyle özgün niteliklerden meydana gelmektedir. 

Tartu ile İlgili

Tartu Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca -5.5oC
  • Şub -5.9oC
  • Mar -1.6oC
  • Nis 4.5oC
  • May 11.2oC
  • Haz 14.9oC
  • Tem 16.8oC
  • Agu 15.6oC
  • Eyl 10.3oC
  • Eki 5.5oC
  • Kas 0.2oC
  • Ara -3.6oC

Kısa Kısa