Kayseri’de Alışveriş

entrecote-pastirma-500g.jpg

Yöresel lezzetleri ve tarihi zenginlikleriyle öne çıkan Anadolu şehirlerimizden biri olan Kayseri’de alışveriş yapabileceğiniz çok sayıda mağaza ve dükkan bulunmaktadır. Kayseri şehri pastırma, mantı ve sucuğu ile ünlüdür. Geziniz sırasında karşınıza çıkacak dükkanlardan farklı markaların ürünlerini bulabilir ve satın alabilirsiniz. Tadına doyulmaz Kayseri pastırması ve sucuğunu seyahatinizin son günü alırsanız bozulma ihtimalini de ortadan kaldırmış olursunuz. Kayseri organik pazarlarıyla da meşhur illerimizden biridir. Sağlıklı üretim ve tüketimi desteklemek amacıyla açılan organik pazarlar şehrin en çok ilgi gören alışveriş noktalarındandır. Pazar günleri düzenlenen Kocasinan ve çarşamba günleri düzenlenen Talas organik pazarlarına uğrayarak hiçbir kimyasal içermeyen taptaze sebze ve meyvelerden satın alabilirsiniz. En fazla Kayseri’de yetiştirilen ve birçok hastalığın tedavisinde kullanılan gilaburu meyvesi de buradan alabileceğiniz lezzetler arasındadır.

Yahyalı ve Bünyan halıları da Kayseri’de bir hayli meşhurdur. Ülkemizde üretilen el halıları arasında ilk sıralarda bulunan Yahyalı ve Bünyan halılarının ünü Avrupa’ya da yayılmıştır. Kaliteli ipliği, ince ve zarif desenleri ile Kayseri’den alınabilecek en iyi hediyelik eşyalar arasındadır. Kayseri’nin Yeşilhisar ilçesine bağlı Soğanlı Köyü’nün bez bebekleri de oldukça ünlüdür. Köy kadınları tarafından yapılan ve köyün en önemli gelir kaynaklarından biri haline gelen bez bebekler hem kendinize hem de sevdiklerinize hoş bir Kayseri hatırası olabilir.

Şehir merkezindeki hediyelik eşya mağazalarında Kayseri magnetleri, kupaları ve Erciyes tabloları bulabilirsiniz. Taş ve ahşap oymacılığında önde gelen şehirlerimizden biri olan Kayseri’den hediyelik olarak oyma heykeller de satın alabilirsiniz. Osmanlı’dan günümüze miras kalan Kayseri Kapalıçarşı alışveriş yönünden oldukça zengindir. Giyim mağazaları, kuyumcular ve baharatçıların bulunduğu Kapalıçarşı, Kayseri’nin tarihi alışveriş merkezlerindendir. Kapalıçarşı etrafında da birçok mağaza bulunmaktadır.

Kayseri’de modern alışveriş merkezi sayısı yıllar içerisinde giderek artış göstermiştir. Şehir merkezinde aradığınız her şeyi bulabileceğiniz Forum Kayseri, AVM’ler arasında en meşhur olandır. Gerek eğlence gerek yeme içme gerekse alışveriş yönünden Kayserililerin severek vakit geçirdikleri yerlerden biridir. Kayseri Park, İpek Saray, İldem Park şehirdeki diğer alışveriş merkezlerindendir. Daha uygun fiyatlara alışveriş yapmak isteyenler, Kocasinan ilçesindeki Meysu Outlet ve Melikgazi ilçesindeki BYZ Outlet’e uğrayabilirler.