Kalimnos Mutfağı

Ege Denizi’ne dokunan hiçbir yer yoktur ki yemekleri beğenilmesin. Kalimnos da bu şanslı yerlerden sadece biri. Yunan mutfağı da bizim mutfağımıza oldukça benzeyen bir mutfak, öyle ki bazı yemekler hakkında sizin-bizim tartışması bile yaşadığımız oluyor. Özellikle salataları, balıkları ve diğer deniz ürünleri ile meşhur olan Yunan adası mutfağının sizi asla adadan aç göndermeyeceğine emin olabilirsiniz.

Mezelerinden karamelize soğan ve zeytinle harmanlanan Yunan tarzı salatalarına, balığın en güzel halinden karidese, uzo’dan yerel şaraplara kadar Kalimnos’ta yiyebileceğiniz ve içeceğiniz her şey lezzetli olacaktır. Ancak, daha iyisini istiyorum diyenlerseniz ada merkezinden uzaklaşmanızı ve yakın civarda yer alan küçük köy ve kasabalara gitmenizi öneririz. Emborios'taki Harry's Taverna ve Artistico taze Yunan yemekleri sunan yerlerden bazılarıdır. Aynı zamanda, Harry's Taverna’nın bahçesinde sakinliğin ve ada havasının keyfini çıkarırken Artistico'nun terasından deniz manzarasını izleyebileceğinizin de altını çizmek isteriz.

Porthia yakınındaki Vlichadia isimli şirin bir köyde yer alan Paradisio kesinlikle gitmenizi tavsiye ettiğimiz restoranlar arasındadır. Masmavi denizin karşısında yemeğinizi yiyebileceğiniz Paradisio’dan karidesin, kızarmış peynirin, Yunan salatasının ve mezelerin tadına bakmadan dönmemenizi tavsiye ederiz. Stukas Taverna, geleneksel Yunan ezgilerinin eğlencesini ve kılıç balığının, ahtapotun lezzetini yaşayabileceğiniz mekânlardan biridir. Tsonapakos ise, algılarımızdaki Yunan tavernalarına karşılık gelen en iyi seçenektir. Yaz aylarında yemek servisi tavernanın şirin terasında yapılırken kış ayları için iç mekânı kullanmaktadırlar. Tsonapakos’ta taze et (özellikle keçi eti) ve peynir favoriler arasında gösterilmektedir. Azul Kalymnos, Taverna Pandelis, Barba Stathis, Zorba’s da önerilerimiz arasında yer almaktadır.Son olarak, adadaki yeme-içme fiyatlarının genel olarak uygun ve bunun beraberinde porsiyon boyutlarının büyük olduğunu söyleyebiliriz. Meze fiyatları 4-6 euro arasında değişirken, anayemek fiyatları 8-15 euro arasındadır. Mezelerin boyutlarını görmeden ana yemekleri söylememenizi tavsiye ederiz. Son olarak, tatlı ve kahve keyfi sevenler için Anasis Bakery & Pastry’i önerebiliriz.