Andorra Gezi Notları

Andorra; İspanya ve Fransa arasında, Pirene Dağları'nın üzerine kurulmuş minik bir ülke. Vizesiz bir ülke ancak havayolu ile direkt ulaşım mümkün olmadığı için Schengen almanız gerekiyor.

Biz İspanya gezimiz sırasında tur otobüsüyle Barcelona’dan Andorra’ya yaklaşık 3 saat süren bir yolculuk sonucunda geçiş sağladık. Ayrıca Barcelona Havaalanı'ndan da Andorra otobüsleri kalkıyor.

Doğayı seviyorsanız Andorra yolu çok keyifli.

Ortasından nehir akan, etrafında dağların sıralandığı, muhteşem havası olan bir ülke Andorra. Ülke dediğimize bakmayın, o kadar minik ki nüfusu sadece 85 bin kadar.

Andorra bizim gibi vergileri yüksek ülkelerde yaşayan insanlar açısından çok cazip bir yer çünkü burda gümrük, vergi yok, hiçbir kontrolden geçmeden ülkeye giriş yapabiliyorsunuz ve alışverişlerinizde Vat (KDV) ödemiyorsunuz. Parfüm, alkol, çikolata, markalı ürünler burada çok ucuz ve çok fazla alışveriş yapabileceğiniz yer bulunuyor. Fakat ülkeden çıkarken bazı araçlar kontrol edilebiliyor, aldığınız ürünlerinde sınırlı sayıda olması gerekiyor, ancak biz kontrol edilmedik.

Andorra daha çok kış turizmi ile tanınan bir ülke, dağların arasında olmasının kendisine sağladığı avantaj bu, kayak sezonu çok keyifli olduğu söylendi ancak biz Eylül ayında gittiğimiz için o manzarayı göremedik.

Çarşısını 1 saatte dolaşıp bitirebilirsiniz, heryerde Duty Free‘ler var, alışveriş yapmayı seviyorsanız kendinizi cennette sanabilirsiniz.

Parfümler havaalanlarındaki Duty Free’lere gore oldukça ucuz, çikolata alışverişinde o kadar fazla çeşit var ki bizim gibi kendinizi kaybedebilirsiniz.

Elektronik ürün alacaksanız sıkı pazarlık yapmanızı tavsiye ederim, biz fotoğraf makinemize lens almak istedik, satıcı 100 € dediği lensi, kapıdan çıkarken gelin 40 € son fiyat diyebildi :) 60 €'luk indirimi kapmış olduk.

)

Andorra gezimiz çok keyifliydi, eminim kışın çok daha güzeldir, tavsiyem yakınlardaysanız Andorra’ya 1 gün ayırmanız, kesinlikle pişman olmazsınız.

Minik Bavul

Yazar Hakkında

Minik Bavul

Yurt dışı ve yurt içinde gezip gördüğüm yerlerin, önemli mekanlarını, seyahatiniz sırasında dikkat etmeniz gerekenleri ve unutmamanız gereken detayları sizler için paylaşıyorum.