Kırmızı Tapınaklar Adası: Miyajıma

Miyajima Adası, Japonya’nın güneybatı ucunda yer alan küçük bir ada… Eski çağlardan beri dini sebeplerle ziyaret edilen ada; deniz, doğa ve kırmızı tapınaklarının oluşturduğu muhteşem ahenk dolayısıyla Japonya’da en “güzel” üç destinasyondan biri olarak kabul ediliyor.

Adanın resmi adı Itsukushima Adası olmasına rağmen, tapınaklarıyla meşhur olan bu ada; Japonca’da “tapınak adası” anlamına gelen “Miyajima” adıyla biliniyor.

ULAŞIM

Miyajima Adası’na ulaşım tren ile Hiroşima şehri üzerinden yapılabiliyor. Tokyo ya da Osaka yönünden Hiroşima’ya gelerek burada Miyajima trenine aktarma yapmak gerekiyor. Hiroşima’ya hızlı tren (shinkansen) ile Tokyo’dan 4 saat, Osaka’dan 1,5 saatte ulaşılıyor. Hiroşima-Miyajima arası ise 25 dakika sürüyor.

Miyajima tren istasyonu çıkışında, yolun hemen karşısındaki Miyajima-guchi feribot iskelesine geçip, feribot ile 10 dakikada adaya ulaşabiliyorsunuz.

Miyajima Feribot İskelesi

Adaya ulaşım Hiroşima üzerinden yapıldığı için, seyahat süreniz kısıtlı ise aynı gün içerisinde Hiroşima Müzesi de Hiroşima’da trene binmeden önce görülebilir. Tek bir otobüs ile tren istasyonundan müzeye ulaşım mümkün. Yola çıkmadan, meşhur Hiroşima Okonomiyaki’sini de mutlaka deneyin!


Okonomiyaki

Geceyi Miyajima’da geçirmek isteyenler için; mevcut otellerden biri seçilebileceği gibi, geleneksel Japon konuk evleri olan “ryokan”lar da tercih edilebilir. Bu konuk evlerinde genellikle “tatami” adı verilen yer yatakları kullanılıyor.

Geceyi adada geçirmeye karar verirseniz, adayı ışıklar altında uzaktan görebileceğiniz bir tekne turuna katılmayı da ihmal etmeyin.

O-TOORİ KAPISI

Feribot ile adaya yaklaşırken sizi adanın sembolü olan O-Toori Kapısı karşılıyor. Toori Kapıları Japonya’da Shinto tapınaklarının giriş kapısı olarak kullanılıyor (Toori kelimesinin başına eklenen ‘O’ eki, Japonca’da saygı belirtmek için kullanılıyor). Bir Shinto tapınağını, diğer tapınaklardan bu kapıların varlığıyla ayırt edebilirsiniz.

Yüzyıllardan beridir adaya dini sebeplerle gelen turistler için ise bu kapı, bir nevi dünyevi hayattan ruhani hayata geçişi simgeliyor.

Denizin içine gömülü, hatta deniz üstünde yüzer gibi görünen bu kapıya denizin çekildiği dönemlerde yürüyerek de ulaşmak mümkün.

Feribot iskelesinden adaya indiğiniz anda sizi hem geyikler hem de onlarla ilgili uyarı levhaları karşılıyor. Bu adayı ziyaretiniz sırasında adada yoğun bir popülasyona sahip olan bu hayvanlarla iyi geçinmek durumundasınız.

GÖRÜLECEK YERLER

Feribot iskelesini adaya bağlayan cadde adanın en önemli alışveriş caddesi

Itsuku-shima-jinja ise adanın en göz alıcı ve en “kırmızı” tapınağı… Ayrıca açıklarındaki O-Toori Kapısı ile birlikte oluşturduğu çarpıcı güzellik ile çoğu kişi için adayı ziyaret etme sebebi… Deniz kenarına inşa edilmiş olan bu tapınağın birçok sütunu, suların üstünde yükseldiği için uzaktan denizin üstünde yüzüyor izlenimi veriyor. Bu da tapınağın güzelliğine ayrı bir büyü katıyor.

Tapınağın ibadet bölümünün 6. yüzyılda, diğer bölümlerin ise 12. yüzyılda inşa edildiği biliniyor. İbadet tapınağı ve daha sonradan eklenen bölümler, birbirlerine 300 metre uzunluğundaki kırmızı koridorlarla bağlanıyor.

Tapınak; ancak üstten ya da karşıdan bakıldığında görülebilen, havada süzülen bir kuş görüntüsünde dizayn edilmiş.

Adanın bir diğer ziyaret edilmesi gereken mekânı; adayı, karşı adayı, hatta havanın açık olduğu günlerde Hiroşima’yı bile görebileceğiniz bir manzara sunan Misen Dağı.

Bu dağın zirvesine ya da daha aşağıda bulunan noktalara ulaşım, teleferikle sağlanabildiği gibi yürüyerek de 1,5-2 saatte ulaşılabiliyor.

Yürüyerek üç farklı yoldan gidilebilse de en kolay rota Daisho-in yolu…

Teleferikle çıkmayı tercih ederseniz, en son istasyona vardıktan sonra yine ortalama yarım saat civarında yürümeniz gerekiyor. Daha fazla yürümek istemezseniz, son istasyon ya da bir önceki istasyondan da manzarayı seyredebilirsiniz.

Teleferik tek yön 1000 Yen (20 TL), gidiş-dönüş 1800 Yen…

Bir Budist tapınağı olan Daisho-in Tapınağı ise ada üstünde görülmesi gereken diğer önemli bir mekân… Tapınak, Misen Dağı üzerinde yer aldığı için tapınağın içindeki merdivenleri takip ederek de dağın zirvesine çıkılabiliyor.

Bu merdivenleri tırmanırken karşınıza çıkacak dua çarklarını çevirerek, Budist tapınaklarının önemli ritüellerinden birini gerçekleştirebilirsiniz. İnanışa göre bu çarkları çevirmek, üstünde Japonca olarak yazılan duaları okumakla aynı anlama geliyor.


Daisho-in Tapınağı dua çarkları

Beş-katlı Pagoda, Senjokaku Tapınağı, Tarih Müzesi ve Akvaryum ada üstünde ziyaret edebileceğiniz diğer noktalar…

Beş-katlı Pagoda

Ada sokaklarında dolaşırken burnunuza kokusu mutlaka bir yerlerden gelecek olan istiridyeleri ise tatmadan dönmeyin. İstiridye, Miyajima’nın o kadar önemli bir parçası ki her sene istiridyenin en lezzetli olduğu ay olan Şubat ayında festivali bile yapılıyor.