Google+

KOM OMBO TAPINAKLARI VE ASVAN

524612 Ağu 2011Gezi Notu
TUĞÇE YILMAZTUĞÇE YILMAZEditör12 Ağu 201152460 Yorum

Kom Ombo Tapınakları Asvan kentine oldukça yakın konumdadır. Nil ırmağı kıyısında Güney Mısır’da bulunan M.Ö. 2. yüzyılda yapılan bu tapınağın bir tarafı timsah tanrı Sobek’e, diğer tarafı ise şahin tanrı Haroeris’e adanmış. İki tanrı tarafından paylaşılan tek tapınak. Bu nedenle de her şey çift olarak yapılmış.

“Kom” iç içe, “Ombo” ise altın demekmiş. Timsah tanrı Sobek’e ait tapınakta, 1 timsah mumyası görüyoruz. Mumya artık fosilleşmiş.

Burada bütün sütun ve duvarlar hiyerogliflerle bezenmiş.

Asvan

Devasa bir duvar ajandası görüyoruz. Roma döneminde M.S. 2. yüzyılda klinik olarak kullanılan bir koridora geliyoruz. Duvarlara o dönemde kullanılan cerrahi aletler kazılmış. Fakirlere parasız sağlık hizmeti verilen bir yermiş burası. İçeriye normal halk giremediğinden, sağlık hizmeti tapınak dışındaki koridorda veriliyormuş.

Asvan-1

Kom Ombo Tapınakları’nı da gezdikten sonra gemi ile Nil nehrinde ilerleyerek Asvan kentine ulaşıyoruz. Güney Mısır'da Nil ırmağı kıyısında yer alan Asvan kenti Asuan adı ile de bilinmektedir. Tarihi Eski Mısır dönemine kadar uzanan kent, Mısır’ın en önemli turizm merkezlerinden biridir. Dünyanın en kuru yerleşim yerlerinden biridir.

Asvan şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Mina's House, Ounaty Ka Guest House, Bet El Kerem Guesthouse. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Philae Hotel Aswan, Keylany Hotel gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Nile Hotel Aswan, Nubian Holiday House Aswan, Pyramisa Isis Island Aswan Resort & Spa tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Asvan aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Nüfusu yaklaşık 200.000 civarında olan kentte halkın büyük çoğunluğu barajda çalışmaktadır. Geri kalan kısım ise turizm sektöründedir. Dünyanın en kuru yerleşimlerinden biri olduğu için tarımsal faaliyetler görülmemektedir.

Asvan Barajı, Mısır’ın elektrik ihtiyacının büyük bir kısmını karşılıyor. Barajın yüksekliği 111 metre, uzunluğu ise 3 kilometre. Ortadoğu’nun en büyük barajı olma özelliğine sahip. Barajın inşasına 1956 senesinde başlanmış ve yapımı tam 10 sene sürmüş.

Asvan barajını gördükten sonra Papirus yapım atölyesine geliyoruz. Papirüsün nasıl yapıldığı anlatılıyor ve tabii sonrasında da satış.

Asvan’da mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında Elafantin adası ve bu adadaki Ağa Han’ın mezarı, Nil nehri’nin ilk şelalesi, Kitchener adası, El-Tabia Cami ve Philae Tapınağı gelmektedir.

Asvan'da Nil kıyısında bulunan konumuyla dikkat çeken otellerden Sofitel Legend Old Cataract ve Mövenpick Resort Aswan konaklama imkanları ile çok tercih ediliyor. 

Asvan-2

Asvan şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Abu Simbel Tapınaklar Tam Gün Tour: Aswan (290 €), Aswan Nil Nehri üzerinde gezi felucca (27.62 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.
-
Yorum göndermek için Giriş Yapın veya Üye Olun

Yorumlar(0)

Yorumlar