Asvan

Asvan Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Asvan, Mısır’ın ticari bakımdan yoğun ve turistik açıdan hareketli bir şehridir. Nüfusu yaklaşık 275.000’dir. Eski Mısırlıların Afrika’ya açılan kapısı olma niteliği taşıyan Asvan, Luxor’da görülen birçok obeliskin (dikili taş) taş ocağıdır. Dünyadaki en kurak şehirlerden biri olan Asvan’da en son yağış 2006 yılında görülmüştür.

Asvan, Nil Nehri kıyısında bulunan, turistik açıdan ün salmış üç şehir arasında en küçük olanıdır. Üç şehir arasında en güneyde yer alan Asvan, Nubiya nüfusunun en yoğun bulunduğu şehirdir.

Asvan’ın tarihî köklü bir geçmişe sahiptir. Antik Swenett kenti, Asvan’ın kökenleridir. Swenett isminin, bir Mısır tanrıçasından türediği düşünülmektedir. Başka bir iddiaya göreyse, Mısır’ın ticaret sembolünden türemiştir. Antik Mısır’da suyun doğduğu yer, yaşamın kaynağı önemli olduğundan, Swenett, Nil Irmağı’nın güneyindeki konumu vesilesiyle bu açıdan ehemmiyete sahip olmuştur. Bu yüzden Mısır, açıldığı veya başladığı yer olarak Swenett kentini tasarlamıştır. Burada bulunan taş ocakları ve “syenit” adı verilen granit taşlar, bölgenin öneminin artmasına katkıda bulunmuştur. 3.000 yıl önce, üzerinde çalışılmış olan kayalardaki izler, bugün halen görülebilmektedir.

Swenett, tarih boyunca her hanedan yönetimi altında, askeri açıdan da önemli bir konuma sahip olmuştur.  

Tanrıların ve tapınakların şehri olan Asvan, kabartmalarda tasvir edilen hikâyeleri, kayalara oyulmuş devasa heykelleriyle turistler için ilgi odağı olan bir Mısır şehridir.  

Asvan Nerededir?

Asvan, Kuzey Afrika ülkesi Mısır Arap Cumhuriyeti’nin güneyinde, Nil Irmağı’nın doğu kıyısındadır. Mısır’ın başkenti Kahire’nin yaklaşık 680 kilometre güneyinde ve Asvan Barajı’nın kuzeyinde yer almaktadır. 

Asvan’a Nasıl Gidilir?

Asvan’a ulaşmak için tren, uçak, otobüs ve araba gibi birçok seçenek mevcuttur.

Asvan Uluslararası Havalimanı, kentin 25 kilometre batısında, barajın hemen güneyinde bulunmaktadır. Toplu ulaşım otobüsleri terminale gitmediğinden ve girişlerde çok sıkı güvenlik önlemleri bulunduğundan, havalimanından şehre taksiyle ulaşmak en uygun seçenektir.

Kahire ve Asvan arasında Nil Irmağı boyunca uzanan bir demir yolu mevcuttur. Luxor’dan Asvan’a yolculuk yaklaşık 3 saat sürmektedir. Kahire yolculuğu ise 13 ile 14 saat gibi uzun saatler alan bir deneyimdir. Tren istasyonu, şehrin kuzeyinde, nehirden birkaç yüz metre iç kesimde yer almaktadır. İstasyonun dışında ise mini otobüsler hizmet vermektedir

Otobüs ile de Asvan’a, Kahire ve Hurghada kentlerinden ulaşmak mümkündür. Hurghada’dan Asvan’a yolculuk, molalar ile birlikte yaklaşık 9 saat sürmektedir.

Hurghada’dan Asvan’a dolaylı yoldan ulaşmak da mümkündür. Hurghada’dan Luxor’a 3 saatlik bir otobüs yolculuğu ile ulaştıktan sonra, otobüs terminalinin kuzeyinde bulunan tren istasyonundan Asvan seferi yakalanabilir. Tren seferleri birkaç saatte bir gerçekleşmektedir. 

Asvan’da Görülecek Yerler

Nubian Müzesi, 22 milyon dolarlık tasarıma sahip bir arkeoloji müzesidir. Yapı, mimar Mahmoud El-Hakim tarafından tasarlanmıştır. 23 Kasım 1997’de açılan müze, 2001’de Ağa Han Mimarlık ödülünü almıştır. 50.000 metrekarelik bir alanı kaplayan müzenin yalnızca 7.000 metrekaresini bina kaplamaktadır. Geriye kalan alanlar ise bahçelere ve diğer kamusal alanlara ayrılmıştır. Mısır bitki varlığının çeşitli türlerine sahip bir botanik bahçe ile çevrili olan müze, dik bir uçurum üzerinde inşa edilmiştir. Müze binası, sergileme alanından, konuttan, kütüphane ve bilgi merkezinden meydana gelen 3 katlı bir yapıdır. Binanın en büyük bölümü, Nubiya kültür ve uygarlığını yansıtan anıtsal parçalardan oluşmaktadır. Müzede; İslam, Kıpti, Firavun, Roma ve jeolojik olarak tescillenmiş bölümler mevcuttur. Müze; koleksiyonunda, 3.000 adet, farklı dönemlere ait eseri barındırmaktadır.
Asvan’ın güneyinde yer alan Bitmemiş Dikilitaş, bilinen en büyük antik dikilitaştır ve doğrudan kayalara oyulmuştur. Eğer yapımı bitirilseydi, yaklaşık 42 metre yüksekliğe ve 1.200 ton ağırlığa sahip olacağı hesaplanmıştır.

Fatımi Mezarlığı, bazıları 9. yüzyıla Fatımi Dönemi’ne ait, bazılarıysa yıkık kubbeli, bazılarıysa modern mezarlardır. Bayraklarla belirtilmiş mezarlar, yerel azizlere ait olanlardır. Bunların etrafında yürümek ve dua etmek mümkündür. Dağılmış olan mezarlıkta, Fatımi İmparatorluğu’nun solmuş ihtişamı görülebilir.

1890’lı yıllarda Mısır Ordusu Komutanı Lord Horatio Kitchener'e verilen Kitchener Adası’nda bulunan Asvan Botanik Bahçeleri, 6,8 hektarlık bir alanı kaplamaktadır. Güzel bitkilere, palmiyelere olan tutkusunu bahçeye yansıtan Kitchener, Uzak Doğu, Hindistan ve Afrika'nın bazı bölgelerinden bitkiler ithal etmiştir. Botanik Bahçe, eski ihtişamını kaybetmiş olsa da bahçedeki görkemli ağaçlar ve bitki örtüsünü evi olarak benimsemiş kuşlar ile etkileyici bir doğaya sahiptir.

Asvan ile İlgili

Asvan Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 16oC
  • Şub 17oC
  • Mar 22oC
  • Nis 27oC
  • May 31oC
  • Haz 33oC
  • Tem 33oC
  • Agu 33oC
  • Eyl 31oC
  • Eki 28oC
  • Kas 22oC
  • Ara 17oC

Kısa Kısa