Google+

Arama formu

MONAKO VE MONTE CARLO GEZİSİ

Bu yazı Gezimanya üyesi Başar Kurtbayram tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Monte Carlo

Monako, Akdeniz kıyısında monarşiyle yönetilen iki kilometrekare büyüklüğünde bağımsız bir prenslik. Toplam nüfusu 35,000 olan bu ülkeciğin büyük çoğunluğu yukarıdaki fotoğraf karesine sığıyor. Ülkenin tek komşusu Fransa. Monako'dan İtalya ise sadece 15 km uzaklıkta.

Monte Carlo-1

İki kilometrekare çok küçük demeyin, Monako 1970'lere kadar daha da küçükmüş, deniz doldurularak ülke %20 büyütülmüş. Monako'nun adını hemen hepimiz bir yerden duymuşuzdur. "Bu kadar küçük bir yer nasıl oluyor da bu kadar çok tanınıyor" derseniz cevap hazır: "vergi hassasiyeti olan zenginler sayesinde".

Monte Carlo-2

Monte Carlo şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri The Princess Monac'home, Monte Carlo View, Plein coeur de Monaco, à 300 mètres à pied du port de Monaco, 4 pièces, escaliers vue mer.. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Beachfront Apartment in Monaco, Hôtel de France, Studio cosy au coeur de Monaco gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz 2 PIECES AVEC TERRASSE, Apartments Monaco, Le Cabanon de Monte-Carlo avec Jardin Privé tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Monte Carlo aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Monako vatandaşlarından veya ülkede yaşayanlardan gelir vergisi almıyor. Üstelik ülkede sadece bir daire tutarak oturma belgesi alabiliyorsunuz. Böyle olunca Avrupa'nın zenginleri ülkeye yerleşmek için birbiriyle yarışıyor. İşte bu yüzden Monako'da manzarası olmayan 120 metrekarelik normal bir daire almaya kalkarsanız en az 3 milyon doları gözden çıkarmanız gerekiyor. Buna karşın kişi başı yıllık gelirin 125,000 dolar olduğunu da ekleyeyim.

Monte Carlo-3

Monako deyince akla hemen Monte Carlo da gelir. Dünyanın en ünlü kumarhanelerinden biri olan Monte Carlo ismini bulunduğu semtten almış. Akşamüstü Monte Carlo yakınlarındaki caddelerden geçerseniz dünyanın en pahalı arabalarının park edildiği kaldırımlara kurulmuş cafelerde oturan jet sosyeteden isimlere rastlamanız olası. Monte Carlo kumarhanesi sadece yabancılara açık, Monako vatandaşı iseniz oynamanıza izin yok.

Monte Carlo-4

Monako'nun gelir kaynaklarından biri de çok sayıda turisti çeken Grand Prix araba yarışları. 1929'dan beri ülkede düzenlenen "Monaco Grand Prix", ülkenin caddelerinde yapılıyor ve dünyanın en prestijli üç otomobil yarışından biri kabul ediliyor.

Monte Carlo-5

*** Başar Kurtbayram'ın diğer yazılarına www.simdigezelim.com'dan da ulaşabilirsiniz.


Başar Kurtbayram kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

Başar Kurtbayram

Gezmeyi çok seviyorum. Bugüne kadar 130'dan fazla ülkede bulunma şansım oldu.Bana çok sorulan "nasıl oluyordu bu kadar çok geziyorsun?" sorusuna hemen cevap vereyim. Haberleşme sektöründe proje neredeyse oraya giderek tam on altı sene çalıştım. Böylece beş ülkede yaşadım, elliden fazla ülkede de çalışma şansını elde ettim. Ee gezmeyi de...