Preikestolen Uçurumu

Öncelikle böyle bir uçurumun kenarından geçmek baya heyecanlandırıyor, orası kesin. Beş arkadaş çıktığımız yolda önce Oslo devamında Flam, Ulvit, Bergen ve Stavanger'e uğradık. Preikestolen adında bir uçurumu çok fazla duymuştuk. Görmeden olmazdı kesinlikle. Ve öyle de oldu...

Stavanger'in Jorpeland ilçesinde bulunan 604 metre yükseklikte bir uçurum burası. Aracınızı parkettikten sonra tırmanacağınız mesafe 3,8 kilometre. Bu mesafe kişinin performansına dayalı olarak değişkenlik gösteriyor. Ama 1 ile 3 saat arasında tırmanabilirsiniz. Yine aynı sürede de iniyorsunuz tabii.

Nelere Dikkat Etmeli ?

 • Giyeceğiniz ayakkabı tırmanmaya uygun olmalı. Kayma riski olan bir ayakkabı giymek çok tehlikeli!
 • Yanınıza havlu alın. Çünkü baya terleyeceksiniz.
 • Yanınızda mont veya polar olmalı. Hava kaç derece olursa olsun yukarısı aynı değil. Rüzgarı bol!
 • Suyunuzu unutmayın. Çok fazla efor sarfedeceğiniz için önemli.
 • Yanınıza yemek alabilir, yukarıda tüketebilirsiniz. Bunu yapan çok kişi var. Piknik kafasına giriyor insanlar.
 • Buraya gelmek biraz zahmetli. Tırmanışta verdiğiniz enerjiyi de düşününce, o günü sadece bu tırmanışa ayırın derim.
 • Yolda kaynak sularına denk geleceksiniz. İçin, gayet doğal bir su.
 • Eğer tırmanıştan önceki üç günde yağmur yağdıysa, balçık olan kısımlara denk gelebilirsiniz, dikkat!
 • Kişinin performansına göre 1 ile 3 saat arası sürüyor tırmanış.
 • Yolda üzerine bastığınız kayaların neredeyse hepsi sağlam. Ama tek tük oynayanları da var dikkat edin. Yolda iniş ve çıkışta düşüp yaralananları gördüm.

Nasıl Gidilir?Öncelikle Stavanger şehrine gelmeniz gerekiyor. Stavanger'e yaklaşık 40 kilometre mesafede Jorpeland isimli bir bölgede yer alıyor. Buraya genellikle şu iki seçenekle geliniyor: Biri Bergen, diğeri ise Oslo üzerinden. Toplu taşıma kısmını net bilmiyorum.Ben araç kiralayarak geldim.

Bergen'den araçla Prekistolen'a ulaşmak için:
Bergen'den Stavanger tabelalarını takip edin. Bergen-Stavanger arası 150 kilometre ama feribot ulaşımı vs derken, 4 saate yakın sürüyor yolculuk. Stavanger yolu sizi öncelikle Halhjem İskelesi'ne atıyor. Buradan bineceğiniz feribotla 40 dakika civarı yolculuk yapıyor ve Sandvikvag İskelesi'ne ulaşıyorsunuz. Burada yeşillikler içinde bir yolda yaklaşık bir saat kadar karayolu yolculuğu yapıyorsunuz. Sonrasında Stavanger'e 20-25 kilometre kala ikinci feribota biniyorsunuz. Bu hattın adı, Arsvagen-Mortavika. Bu feribottan inince, Stavanger'e geldim sayabilirsiniz kendinizi. Prekistolen'e devam etmek için Lauvik bölgesine gitmek gerekiyor. Bunun için Stavanger'den yaklaşık 30 kilometre yol yapıyorsunuz. Lauvik'te bir feribotunuz daha var. Bu hattın adı Lauvik-Oanes. Karşı kıyıda indikten sonra yaklaşık 15 dakikalık bir karayolu yolculuğu sonrası Prekistolen'e geliyorsunuz. Lauvik'e geldikten sonra tabelalar yönlendiriyor sizi zaten.

Ücretler:
Arsvagen-Mortavika feribotu: Araç + şoför 171 Nok. (Ek her kişi 43 Nok.)
Halhjem-Sandvikvag feribotu: Araç + Şoför 223 Nok. (Ek her kişi 64 Nok.)
Lauvrik-Oanes feribotu: Araç + Şoför 30 Nok. (Ek her kişi 18,25 Nok.)

Stavanger'den otobüsle Prekistolen'a ulaşmak için:

 • Stavanger Merkez İstasyonu üzerinden Regionstavanger araçları kalkıyor. Buradan kişi başı 150 Nok ödeyerek bilet alabilirsiniz. Bu fiyata feribot ücreti dahil.
 • Stavanger'den kalkan feribotla 40 dakikalık bir yolculuk yaparak Tau'ya geliyorsunuz. Sonrasında iskeleden 20 dakika sürecek otobüs yolculuğu sonrası Prekistolen'a ulaşabilirsiniz.

Oslo'dan Prekistolen'e ulaşmak için:
Oslo'dan 7 buçuk saat uzaklıktaki Stavanger'e gelmeniz gerekiyor.

Dünyanın her yerinden insanların geldiği ve aynı manzaraya baktığı bir nokta burası. Norveç planın varsa, burayı da listene almayı unutmamalısın!

Fotoğrafların devamı için instagram hesabım: seymen.b  

Seymen BOZASLAN

Yazar Hakkında

Seymen BOZASLAN

Büyük şehirlerde küçük güzellikler peşinde koşmanın, hayallerimle geldiğim yerde başka hayaller kurma neşesi içindeyim.  Gözüme çarpanları hemen karalamayı, açtığım haritadan yeni güzergahlar belir