Google+

Arama formu

Adnan Deniz Kayatepe: "Sırt çantam ve hayallerimle daha görülecek çok yer var"

Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?
Şubat 1992 Ankara doğumluyum. Şu an ise Balıkesirde ikamet etmekteyim. Balıkesir Üniversitesi Matematik Bölümü 4.sınıf öğrencisiyim. Aynı zamanda Türkiye Futbol Federasyonuna bağlı il hakemiyim. Gezmek ve yeni yerler keşfetmeye daha yeni başladım sayılır. Daha 21 yaşında hayatın tüm güzelliklerini görmeye yeni başlayan genç amatör bir gezginim. Önümde uzun yıllar ve yollar var diye düşünüyorum. Sırtımdaki çantam ve aklımdaki tüm hayallerle daha görülecek çok yer var.

Adnan Deniz Kayatepe:
GÜRCİSTAN - TÜRKİYE SARP SINIR KAPISI

Gezmek size ne ifade ediyor? Seyahatlerin hayatınızdaki yeri nedir?
Gezmek sadece gezmek değildir. Gezerken yeni yerler keşfetmek, gezdiğim yer hakkında bilgiler edinmek ve daha yeni birçok şey öğrenmektir benim için. Farklı bir ülke veya şehir hakkındaki ilginç bilgileri yada görselleri başkasından dinlemek yerine gidip yerinde görmek daha cazip geliyor bana.

Şu an kadar kaç ülke gezdiniz?
Şu ana kadar 4 ülkede bulundum. Romanya, Polonya, Ukrayna ve Gürcistan. Ukraynayı tam anlamıyla gezme fırsatım olmadı ama dediğim gibi daha yolun başındayım.

Adnan Deniz Kayatepe:
GÜRCİSTAN/BATUM - EUROPE SQUARE

Adnan Deniz Kayatepe:
POLONYA/VARŞOVA - CENTRAL

Bugüne kadar gittiğiniz yerler arasında sizi en çok neresi etkiledi?
Kesinlikle Karadeniz. Yaklaşık 1 ay öncesinde Karadeniz ve Gürcistan seyahati yaptım. Karadeniz de dolu dolu vakit geçirdim. İnsanları, yaylaları ve yeşilliğiyle beni en çok etkileyen yer. Her gezginin ülkemizdeki güzellikleri unutmadan gitmesi gereken bir yerdir bence.

Bize biraz seyahat etme mantığınızı anlatır mısınız? Genelde tek mi yoksa grupla mı seyahat edersiniz?
Aslında her insan seyahat eder ama benim mantığımda gittiğim yeri herşeyiyle öğrenmek ve her yerini görmek yatıyor. Yani sadece Londra'ya gidip İngiltere'yi gezdim diyemeyiz. Tabiki her yeri görme imkanım yok fakat elimden geldiğince farklı yerler, farklı yaşayışlar ve farklı kültürler görmektir benim amacım.

Tek seyahat etmek her zaman daha avantajlıdır diye düşünüyorum. Çünkü grup halinde seyahatlarde her bir fikir ayrılığı söz konusu olur. Ama eğer ki yanınızda her konuda anlaşabileceğiniz bir arkadaşınız varsa bence o seyahat sizin için daha da iyi olacaktır.

Rotanızı nasıl belirliyorsunuz?
Özellikle yurt dışı için önceden hep plan yaparım. Fakat küçük aksilikler her zaman vardır. Yani elbet karşınıza bir engel çıkar. Eğer kendime gezgin diyorsam bunları göze alıp yola çıkmam lazım tabiki. Rotam ise sehayati yaparken çizilmiş olur.

Son olarak yaptığınız rota neresiydi?
En son Gürcistan ve Karadeniz gezisi yapmıştım.

Sırada neresi var?
Sıradaki rotam Amerika. Geçen yaz 2 defa red aldığım Amerika vizesi için bu senede uğraşacağım.

Seyahat sırasında sizin gibi gezginlerle tanışıyor musunuz? Hiç enteresan anınız var mı?
Karadeniz turumda 2 tane Koreli gezgin ile tanışmıştım. Onlarla ilgili şöyle ufak bir anım var: arkadaşımla beraber Tiflisten Rizeye gitmek için otobüse binmiştik.Arkamızda 2 Koreli gezgin vardı. Sohbet etme fırsatımız olmadı. 2 gün sonra Trabzon'a Sümela Manastırına gitmek için minibüse bindik. En ön koltukta bu iki Koreli arkadaş oturuyor ve minibüs şoförüyle konuşmaya çalışıyorlar. Tabi bizde tanıdık Koreli gezginleri. Hemen gidip yardımcı olduk. Bir nevi onlara Sümela için rehberlik ettik. Hatta para koleksiyonumuz için bize Kore parası vermişlerdi.

 Adnan Deniz Kayatepe:
KORELİ GEZGİNLERLE TRABZON/SÜMELA MANASTIRI

Kalacak yer olarak tercihiniz genelde nedir?
Genelde seyahatimden önce ucuz ve temiz hostelleri araştırırım. 10 Euro'yu geçmeyen fiyatlarla gayet güzel ve temiz hostellerde kalmıştım. Kimi zaman ise işi şansa bırakıp sokak sokak dolaşıp hostel aradığım da oldu. Birde coachsurfing kesinlikle kullanılmalı. Daha önce hiç denemedim ama bundan sonraki seyahatlerimde denemeyi düşünmüyor değilim.

Bugüne kadar gittikleriniz arasında sizi hayal kırıklığına uğratan bir yer oldu mu?
Hiç hayal kırıklığına uğramadım. Çünkü ben gezginim. Yeni yerler görmek farklı kültürler öğrenmek istiyorum. Dünyanın bir ucundaki en kötü şehir bile olsa görmek isterim. Çünkü orda bizden farklı bir yaşam tarzı ve farklı hayatlar vardır.

Adnan Deniz Kayatepe:
ROMANYA/BÜKREŞ - PARLAMENTO BİNASI

Farklı bir ülkeye yerleşmeyi düşündünüz mü? Düşündüyseniz neresi ve neden?
Farklı bir ülkeye yerşleşmeyi düşündüm tabiki fakat kolay bir iş değil diye düşünüyorum. Bana kalırsa kendi toprağımda yaşayıp farklı yerlere seyahat etmek daha mantıklı.

Eğer imkanınız olsa 1 sene izin ve limitsiz para verseler, haydi gez deseler, neler yapar nerelere giderdiniz?
Eğer böyle bir imkan verseler, kendime çok iyi bir rota çizer ve görülmesi zor yerleri görmeyi tercih ederdim. Mesela bir gezgin Avrupa'ya çok kolay gidebilir. Fakat bir Afrika ülkesine yada bir uzak doğuya gitmek daha zordur. Böyle bir imkan altında uzak ve adı bile duyulmamış yerleri tercih ederdim.

Gezmeye yeni başlayanlara tavsiyeleriniz nelerdir? Nereden başlamalılar?
İşte gezmeye yeni başlayanlardan birisi de benim. Benim tavsiyem gezginlerin blog yazılarını takip etmek, gezi yazarlarının kitaplarını okumaktır. Çünkü bu konuda tecrübeli bir insanın size aktardıkları işinize çok yarayacaktır. En önemlisi ise cesaret. İnsan içindeki korku ve cesareti yendikten sonra gidemeyeceği yer yoktur diye düşünüyorum. Hayat felsefemiz de ''Hayal et ve yap'' olmalı.