Google+

Arama formu

Ayfer-Onur Öznar: "Keşke dememek için seyahat edin"

Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?
Seyahatlerimizi 16 yıldır Ayfer-Onur çifti olarak yaptığımız için ikimiz hakkında da bilgi vermek istiyorum. Ben istatistik, Onur ise elektrik-elektronik mezunu. Onur telekom sektöründe çalışmakta ve işi dolayısı ile geldiğimiz ABD'de 13 yıla yakın bir süredir yaşıyoruz. New Jersey - Porto Riko - Los Angeles'ta yaşadıktan sonra Atlanta'da hayatımızı devam ettiriyoruz. 10 yıllık finans-muhasebe alanında yaptığım kariyerime süresiz ara verdim ve kendimizi seyahat etmeye adadık.
Ayfer-Onur Öznar:
 
2009 yılından beri blogumuz Ayfer-Onur Seyahatnamesini tutuyoruz. Seyahate çıkmadan önce özellikle araştırdığımız konulara yer vermeye ve bizden sonra gideceklere bir nebze de olsa yardımcı olmayı umut ediyoruz. Yazmak, bilgi paylaşımı için ne kadar geç kalmışız. Daha faydalı ve kullanışlı olması açısından blogumuzu web sayfasına taşıma hazırlığı içerisindeyiz.
 
Spor, okumak ve seyahat etmek öncelikli zevklerimiz arasında. Onur'un ayrıca motosiklet tutkusu var. Spor motosikletle başlayan tutkusunu uzun yol motoruna dönüştürdü ve artık birlikte seyahat ediyoruz. Motosiklet virüsünü bana da bulaştırdı, hava şartları elverdiği sürece motosikletin verdiği özgürlüğün tadını çıkarıyoruz. 

Gezmek size ne ifade ediyor? Seyahatlerin hayatınızdaki yeri nedir?
Biraz basma kalıp olacak ama gezmek tutkudur, hayattır, gezdikçe yaşadığımızı anlıyoruz.  Hayatımız seyahat üzerine kurulu yolda olmasak bile her an plan yapma halindeyiz. Yolda olan her gezgin ile biz de geziyoruz ve onların heyacanlarını paylaşıyoruz.
Ayfer-Onur Öznar:
 
Şu ana kadar kaç ülke gezdiniz?
Saymadık ama 20 civarıdır. Ülke sayısından daha çok bizi içeriği ilgilendiriyor. Ülke olarak gidip de sadece birkaç şehrini gezdiğimiz yerler var, o yüzden oralara tekrar gitmeyi planlıyoruz. 

Bugüne kadar gittiğiniz yerler arasında sizi en çok neresi etkiledi?                                                    
Her yerin kendine göre ayrı güzelliği, özelliği var, ayrım yapmak çok zor. Ama aklımıza ilk gelenler tekrar gideriz diyebileceğimiz  yerler Machu Picchu-Peru, Güneş Adası (Titicaca Gölü)-Bolivya, Çin Seddi, Siem Reap (tapınaklar)-Kamboçya diyebiliriz.
Ayfer-Onur Öznar:
     
Bize biraz seyahat etme mantığınızı anlatır mısınız? Genelde tek mi yoksa grupla mı seyahat edersiniz?        
Daha önceleri bireysel ve arkadaşlarımızla yaptığımız seyahatlerimize 16 yıldır çift olarak devam ediyor ve yalnız seyahat etmeyi seviyoruz. Arkadaşını ya yolda ya da alışverişte tanırsın sözü gerçekten yerinde bir söz ve biz yollarda birbirimizi daha iyi tanıdık. Gezi aşkımız ile birlikte aşkımız yollarda daha da pekişti. Seyahatlerimize başlamadan önce aramızda inanılmaz güzel bir iş paylaşımı oluyor ve iki kişi olmayı her zaman avantajlı hale getiriyoruz. Seyahat mantığımıza uyan arkadaşlarla birlikte olmak da güzel ama uzun süreli yolculuklarda tercih etmiyoruz. Turlar ile seyahat, bir tatil köyünde günlerimizi öldürmek ise bize hiç uymuyor.

Rotanızı nasıl belirliyorsunuz?   
Özellikle kış dönemi ve fırsat buldukça  seyahat kitapları, dergiler ve internetten gezi yazıları okuyup planlar yapıyoruz. Google Earth'de oluşturduğumuz bir  haritamız var. İlgimizi çeken yerleri işaretleyip notlar alıyoruz. Topladığımız bilgileri dosyalıyoruz. Tatil fırsatı yakaladığımız zaman gideceğimiz mevsime göre bölgeyi seçiyoruz, her döneme uygun hali hazırda rotamız var diyebiliriz. Yeter ki zaman ve sağlığımız elversin.
Ayfer-Onur Öznar:

Son olarak yaptığınız rota neresiydi?
Motosikletle Atlanta'dan Kuzey Amerika kıtasının en güneydeki uç noktası Key West'e ve Florida'nın hemen hemen bütün sahil şeridini kapsayan  seyahatimiz oldu. On gün süren yolculuğumuz boyunca 3200 km yol yapmışız ve genelde kamp alanlarında kalmayı tercih ettik. Türkiye harici en son yaptığımız yurtdışı gezisi ise bir yıl önce Bogota-Cartagena-Santa Marta veTayrona Milli Park'ını kapsayan Kolombiya seyahatimiz oldu.

Sırada neresi var?
Orta ve Güney Amerika'da gitmediğimiz ülkeler var.
Ayfer-Onur Öznar:

Seyahat sırasında sizin gibi gezginlerle tanışıyor musunuz? Hiç enteresan anınız var mı?
Seyahat sırasında birçok gezginle tanışıyoruz ve aralarında arkadaşlığımızın devam ettiği de var.  Neredeyse her seyahatimizde entresan bir olayla karşılaşıyoruz. Unutamadıklarımızdan; Porto Riko'da yemek yediğimiz bir İtalyan restoranında masamıza akordiyon çalan Porto Rikolu genç bir bey geldi. İstek parçamız olup olmadığı sorusunun arkasından nereli olduğumuzu sordu. Türk olduğumuzu öğrenince Türk Sanat Müziği'ne hayran olduğunu, Zeki Müren, Müzeyyen Senar ve Safiya Ayla'nın en çok beğendiği sanatçılar olduğunu söyleyince şok olduk. Esas bomba arkasından geldi; Türkçe Türk Sanat Müziği'nden şarkılar söyleyince diyecek sözümüz kalmadı. Hem Türkçe bilmeyen hem de Türkiye'de hiç bulunmayan bir kişinin Türk Sanat Müziği'ne olan ilgisi çok hoşumuza gitti.

Kalacak yer olarak tercihiniz genelde nedir? Otel, hostel, kamp vs.
Hepsi. Ama hostellerde tercihimiz özel banyolu odalar oluyor. Kalacak yer temiz olduğu sürece çok ayrım yapmıyoruz ama şartlar elvermediği zaman ortama kendimizi ayarlarız.

Bugüne kadar gittikleriniz arasında sizi hayal kırıklığına uğratan bir yer oldu mu?                    
Zaman içerisinde her yere okuduklarımıza göre büyük beklentilerle gitmemeyi öğrendik. Herkesin beklenti ve zevkleri farklı oluyor. Rio de Janeiro'yu sevdik, evet muhteşem bir manzaraya sahip,  ama karnaval, yaz dönemi harici o kadar da abartılacak bir yer olmadığını düşünüyoruz.

ABD’de yaşıyorsunuz. Bundan sonra başka bir ülkeye yerleşmeyi düşünür müsünüz?
ABD'de yaşıyoruz. Tabii ki ilk neden gezmek, iş imkanının daha fazla olması, yaşamın daha kolay olması vs. İnsanların  sıcak kanlı ve dürüst olduğu, doğası güzel ve denizin olduğu her yerde yaşayabiliriz.                               

Aslında uzun süreli bir yerde  yerleşik kalamıyoruz, etrafındaki gezilecek yerler bittikten sonra yer değiştirme ihtiyacı duyuyoruz. O yüzden kompakt, lüks olmayan her an bir yerlere gidecekmişiz gibi bir hayatımız var.
Ayfer-Onur Öznar:

Eğer imkanınız olsa 1 sene izin ve limitsiz para verseler, haydi gez deseler, neler yapar nerelere giderdiniz?
Para vermeseler de zamanını henüz netleştirmediğimiz uzun süreli dünya turu planımız var. Ama şu anda limitsiz para ve izin verseler ilk planımız motosikletle Orta ve Güney Amerika gezisi olurdu, zamanımız kalırsa arkasından Avustralya ve Yeni Zelanda yapmak isterdik. 
 
Gezmeye yeni başlayanlara tavsiyeleriniz nelerdir? Nereden başlamalılar?      
Seyahatlerimizde maalesef çok fazlaTürkiye'den gelen gezgin gençlerle karşılaşmadık. Sözümüz meclisten dışarı ama çekinen, cesareti fazla olmayan, uzun süre ailesine bağımlı yaşayan bir millet olduğumuzu düşünüyoruz. Gezmeye gönül vermiş arkadaşlar keşke dememek için imkanınız elverdiğince seyahat edin. Hem kendinizi daha yakından tanıyıp keşfedeceksiniz hem de inanılmaz bir hayat tecrübeniz olacak. Okuyarak birçok bilgiye sahip olabilirsiniz ama yaşayarak bilgilerinizi doğrular  ve kalıcı hale getirirsiniz. Gezmeye yeni başlayanlar ilk yaşadıkları yerden başlayıp gidebildikleri kadar uzağa gitsinler. Dünya dilinin sadece İngilizce olmadığını, özellikle sizin gibi gezginlerle iletişim kurmaya daha çok yaradığını göreceksiniz. En azından gittiğiniz ülkenin insanları ile iletişim kurabilecek kadar az da olsa birkaç farklı dil öğrenmeye çalışın. Biz bunun farkına geç vardık ve biraz da tembelik ettik. Önümüzdeki yıl yapmayı planladığımız Orta ve Güney Amerika seyahatimiz için İspanyolca öğrenmeye ancak dört ay önce başlayabildik. Bütün gezginlerin yolu açık olsun.
Ayfer-Onur Öznar:

Gulcan Sahin kullanıcısının resmi
Gulcan Sahin
Per, 01/08/2015 - 22:48
Ayfer ve Onur sizleri çok takdir ediyorum. Sonsuz başarılar ve sevgiler diliyorum. Görüşmek uzere
AyferOnur kullanıcısının resmi
AyferOnur
Pzt, 03/30/2015 - 05:52
Gülcan çok teşekkürler.. Sevgiler, görüşmek dileğiyle..