Google+

Arama formu

Batuhan Keleş: “En büyük hayalim sırtçantamla dünyayı dolaşmak”

Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?
İsmim Batuhan Keleş, 25 Ocak 1992'de İstanbul'da dünyaya geldim. 90larda çocuk olmanın onurunu yaşadım. Bugünlerde ise Sabancı Üniversitesi'nde 3. sınıf öğrencisiyim. Geleceğin Endüstri Mühendisi adayıyım. En büyük hayalim sırtçantamla dünyayı dolaşıp, harika kareler fotoğraflamak.

Batuhan Keleş: “En büyük hayalim sırtçantamla dünyayı dolaşmak”

Gezmek size ne ifade ediyor? Seyahatlerin hayatınızdaki yeri nedir?
Gezmek benim için tek kelime ile tutku. Her insanın idealleri, hayalleri vardır; olmalı da. Fakat gezme tutkusunu iliklerinde yaşayan ve hayali dünyada basmadık yer bırakmamak olan her insan benimle aynı kafadadır. Her bir seyahatim benim için çok ayrı değerlere sahip olduğu için gezip daha sonra hayırsız evlat gibi bir kenara atmak bana göre değil diye düşündüm ve bu yüzden her gezimi kaleme alarak ölümsüzleştirmek istiyorum.

Şimdiye kadar kaç ülke gezdiniz?
Şimdiye kadar sadece Avrupa kıtasına gidebildim maalesef. Fakat Avrupa'da görmediğim çok az yer kaldı diyebilirim. Bugüne kadar 11 Avrupa ülkesi, 20’den fazla da şehrine gittim.
 
Bugüne kadar gittiğiniz yerler arasında sizi en çok neresi etkiledi?
Aslında bu soruyu kategorilere ayırmak gerek diye düşünüyorum. Çünkü her şehrin kendine has bir tarzı ve stili olduğunu düşünüyorum. Fakat bu soruya cevabım sanırım Roma olacak. Olağanüstü mimarisi ve yaşamı vardı. Çok etkilenmiştim.

Batuhan Keleş: “En büyük hayalim sırtçantamla dünyayı dolaşmak”-1
 
Gezdiğiniz ülkeler arasında tekrar gitmek istediğiniz bir ülke var mı?
Açıkçası ben pek gittiği yere bir daha gidenlerden değilimdir, çünkü dünyada daha o kadar çok gezilecek, görülecek yer var ki. Almanya'ya gittiğimde Oktober Fest'e denk gelmemesine üzülmüştüm. Oktober Fest'e denk gelecek bir tarihte belki tekrar gitmek isteyebilirim. 
 
Bize biraz seyahat etme mantığınızı anlatır mısınız? Genelde tek mi yoksa grupla mı seyahat edersiniz?
2011 yazında ben ve en yakın iki arkadaşımla birlikte Interrail yaptık. Hayatımın en güzel tecrübesiydi. Bir kere o sırt çantasını taktığınız zaman bir daha bavul tatili size çok uzak geliyor. O yüzden benim seyahat etme mantığım takıyım sırt çantamı, tabana kuvvet geziyim her yeri şeklinde. Bugüne kadar 2-3 kişi halinde gezdim ama eğer gidecek partner bulamazsam tek de gitmekten yerinmem.

Batuhan Keleş: “En büyük hayalim sırtçantamla dünyayı dolaşmak”-2
 
Rotanızı nasıl belirliyorsunuz?
Dedim ya seyahat etmek benim için bir tutku diye. Rota yapmak da bu yemeğin tarifi gibi bir şey. Hayatta beni en çok heyecanlandıran ve beni en çok motive eden şey sanırım gezi planı / rotası belirlemek. Interrail rotamızı belirlerken önce başlangıç ve bitiş şehrini belirlemiştik.
 
Sonrasında ortak en çok gitmek istediğimiz şehirleri belirledik ve daha sonra o şehirlerin inceleme yazılarını okuduk, bu yazılar doğrultusuna nerede kaç gün kalacağımızı tahmini olarak belirledik. Ve bir de bakmışız ki rotamız, planımız hazır. 

Batuhan Keleş: “En büyük hayalim sırtçantamla dünyayı dolaşmak”-3
 
Seyahat öncesi nasıl bir hazırlık yapıyorsunuz?
Seyahat öncesi daha çok gideceğim yerler hakkında ilginç bilgiler toplamaya çalışırım. Öyle pek bavuldu, yanıma şunu almalıyım takıntılarım yoktur. Benim için önemli olan gideceğim yerin hakkını vererek gezimi sonlandırmaktır. O yüzden gitmeden önce şehirle ilgili ve çevre şehirlerle ilgili detaylı araştırma yaparım.
 
En son nereye gittiniz? 
En son yurtdışında kayak için Bulgaristan / Bansko'ya gittim.

Sırada neresi var?
Nisanın ikinci haftası Antep, Mardin, Urfa turu yapacağım. Onun dışında Ağustos ayından itibaren 6 aylığına Erasmus programıyla kuzey ülkelerinden birinde okumaya gideceğim. Avrupa'da görmediğim kuzey ülkelerini de böylece gezmiş olacağım.  

Gezi deneyimlerinizi paylaştığınız blog ya da web siteniz var mı?
İlk olarak kendime bir gezi blogu açmıştım fakat olumlu tepkiler alınca ve çok da zevk aldığım için kendime websitesi oluşturdum. Bu sitede artık sadece gezi yazısı yazmıyorum ek olarak fotoğraf çalışmalarımı paylaşıyorum ve çeşitli İstanbul rehberliği yapıyorum. websitem: batukeles.com

Öğrencilik hayatınızın devam etmesi seyahatlerinize nasıl bir yön veriyor?
Öğrencilik güzel ama Sabancı Üniversitesi'nde öğrencilik biraz yoğun diyebilirim. Bu yoğunluk biraz seyahat etmemi frenliyor maalesef. Ama bir genç gezgin olarak her durumda kendime seyahat edecek bir zaman aralığı yaratmaya çalışıyorum.
 
Seyahatleriniz sırasında sizin gibi gezginlerle tanışıyor musunuz? Hiç enteresan anınız var mı?
Aslında pek tanışmadım fakat ilginç bir anım var evet. Interrail'ın son gecesinde Roma'daydık. Bir gece kulübündeydik ve orada şans eseri iki tane İnterrail'a daha o gün başlamış Türkle karşılaştık. Biz o zaman daha üniversiteye başlamamış, daha 18inde toy delikanlılardık onlar ise üniversite son sınıf öğrencileriydiler. Fakat bizim 1 aylık tecrübemiz sayesinde biz onlara tavsiyeler veriyorduk. Gece kulübündeki bizim diğer yabancılarla olan iletişimimizi, girişkenliğimizi gördüklerinde şok olmuşlardı. Onlarsa kulübün bir köşesinde içkilerini yudumluyorlardı. 
 
Ülkelerin yeme-içme alışkanlıkları çok farklı olabiliyor. Siz gezilerinizde yemek yemek için nasıl yerler tercih ediyorsunuz?
Bir ülkeyi geziyorsanız her şeyini tatmanız, denemeniz gerekir diye düşünüyorum. Sonuçta biz oraya kültür öğrenmeye de gidiyoruz. O yüzden yerel tatlarını denemekten yanayım. 

Batuhan Keleş: “En büyük hayalim sırtçantamla dünyayı dolaşmak”-4
 
Kalacak yer olarak tercihiniz genelde nedir? Otel, hostel, kamp vs. 
Bugüne kadar hep hostellerde kaldım. Genç ve sırtçantalı gezginler için aksi düşünülemez bence. 

Bugüne kadar gittikleriniz arasında sizi hayal kırıklığına uğratan bir yer oldu mu?
Bilmiyorum neden ama belki de beklentim çok yüksek gittiğim için olabilir, Paris beni hayal kırıklığına uğratan şehir olmuştu. Afrikalı nüfusunun oranından mıdır, hayatın pahalılığından mıdır bilmem ama Paris kesinlikle beklediğim Paris değildi.

Farklı bir ülkeye yerleşmeyi düşündünüz mü? Düşündüyseniz neresi ve neden?
Bu sorunun cevabı kesinlikle Barcelona olmalı. Dedim ya gezmek benim için bir tutkudur diye. Barcelona şehrinde de çok değişik bir tutku var ki sizi kendine bağlıyor. Sokakları, insanlarının sıcaklığı, eğlencesi, trafiksiz yaşamı. Harikaydı tek kelimeyle.

Batuhan Keleş: “En büyük hayalim sırtçantamla dünyayı dolaşmak”-5
 
Eğer imkânınız olsa 1 sene izin ve limitsiz para verseler, haydi gez deseler, neler yapar nerelere giderdiniz?
Benim sıradaki hayalim Güney Amerika kıtasının altını üstüne getirmek. Ama o kadar uzaklara gitmişken sırf Güney Amerika ile sınırlı kalmak olmaz. Oradan Amerika Birleşik Devletleri'nin California eyaletine çıkıp karavan kiralayıp tüm Amerika'yı da karavanla dolaşmak olurdu sanırım.
  
Gezmeye yeni başlayanlara tavsiyeleriniz nelerdir? Nereden başlamalı, nelere dikkat etmeliler?
Bol bol okusunlar, bir yere gitmeden önce orayla ilgili tüm detayları öğrensinler yoksa döndüklerinde keşke oraya da gitseydik derler. Gezi bloglarını takip etsinler elbet onların gideceği yere daha önce giden birileri kaleme almıştır.