Büşra Karaca: “Doğru bildiğimi açık açık yazamayacağım gün, blog yazmayı bırakırım”

Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?
34 yaşındayım. 10 yıldır anneyim. 2007 yılından beri annelikle ilgili olan olmayan birçok gözlemimi blogumda paylaşıyorum. Biraz eski topraklar gibi yaşamayı seviyorum. Her neresi olursa olsun dışarıda olmayı çok seviyorum. Eşim sendeki gezme enerjisi kimsede yoktur der. Dört duvar bana göre değil. Toprağa, hayvanlarla ilgilenmeye bayılıyorum. Erken kalkmak ve yalnız başıma bir şeyler yapmak da en büyük tutkum. Sabah 6.00’dan sonra uyanık olmadığım zamanlar çok azdır. Bazen 4.00 ya da 5.00’te kalkarım.

Çocuklarınızın yaşları nedir? Karakter olarak nasıl çocuklar?
Oğlum 10, büyük kızım 8, minik kızımsa 3'e yaklaşıyor. Genel olarak hepsi sakin çocuklar. Oğlum hassas ve duyguludur. Hassaslığının bencilliğe kaymaması lazım tabi. İkisi arasında ince bir çizgi olduğunu biliyorum. Çünkü hassas çocukların anne babayı kontrol etme gücü olabiliyor. Ortancam bir kızdan beklenmeyecek derecede hareketli, hatta zıplayarak yürüyen bir çocuk. Çok soru soran, öpülmeyi ve ilgiyi çok seven klasik bir kız. Miniğimse onların her yaptığını taklit eden ikisinin karışımı bir şey oluyor gibi.

Büşra Karaca: “Doğru bildiğimi açık açık yazamayacağım gün, blog yazmayı bırakırım”

Büşra Karaca: “Doğru bildiğimi açık açık yazamayacağım gün, blog yazmayı bırakırım”

3 çocukla hayat nasıl geçiyor?
Oldukça zor geçiyor. Çocuklarla aramız genelde iyi. Çok gezeriz, çok eğleniriz. Evde de iş bölümü yaparız. Fakat okul ve ekran faktörü sebebiyle biraz sıkıntılıyız. 10 kat daha fazla dertle uğraşıyoruz gibi geliyor bana. Bilgisayar oyunlarını kısıtlama, çocukların telefon isteme krizleriydi, ödeviydi derken çok yıpranıyorum. Şimdi oralara girip isyanları oynamayayım.

Büşra Karaca: “Doğru bildiğimi açık açık yazamayacağım gün, blog yazmayı bırakırım”

Büşra Karaca: “Doğru bildiğimi açık açık yazamayacağım gün, blog yazmayı bırakırım”

Blogunuz http://www.annenotlari.com/ nasıl ortaya çıktı? Hikâyesi ve içeriği nedir?
Etkili iletişim kitapları okuduğum zamanlar aldığım notları paylaşmak amacıyla ortaya çıktı. Sonraları yaşadığım her duyguyu, çocuklarla yaptığım etkinlikleri kaydettiğim bir platforma dönüştü. Tuvalet eğitimi, uyku, ağlama sendromları gibi konular da bir zamanlar en büyük gündemimdi. Fakat şimdi bana bu konular lay lay lom geliyor. Çocuklar büyüdükçe ortaya çıkan kompleks sorunlarının yanında bunlar ne ki diyorum. Geçici süreçler…

Kendinizi bir anne blogger olarak nasıl tanımlarsınız?
Kimin ne diyeceğini pek fazla umursamadan rahat yazmaya çalışıyorum ve her konuda yazıyorum. Doğru bildiğimi açık açık yazamayacağım gün, blog yazmayı bırakırım diyorum. Belli bir okunma hedefimin olmaması beni özgür kılıyor. Beni tatmin eden şey; kendimi sınırlandırmamak.

Büşra Karaca: “Doğru bildiğimi açık açık yazamayacağım gün, blog yazmayı bırakırım”

Bir blogger olarak sosyal medya sizin için ne ifade ediyor?
Sosyal medya, blogumdaki yazıları duyurmak için bir araç. Paylaşımlar çok hızlı yayılıyor. Diğer yandan sosyal medyayı ilgiye doymayan bencil bir insana benzetiyorum ben. Ne kadar verirseniz daha fazlasını istiyor. Bu bakımdan beni korkutuyor. Sosyal medya kullanımımı az ve ciddi bir düzeyde tutmaya çalışıyorum.

Blogunuzdan sonra sosyal medyaya nasıl yöneldiniz? Takipçilerinizle aranızda nasıl bir bağ var, hesaplarınızda size yöneltilen tüm yorumlara cevap veriyor musunuz?
Benim bloga başladığım dönemde sosyal medya yoktu. Arama motorlarında çıkacağız da birileri ziyaret edecek diye uğraşırdık. Bu bakımdan sosyal medya şaşırtıcı büyük bir nimet oldu. Fakat dediğim gibi ben hep kendimi sosyal medyaya kaptırmama tarafındayım. Telefondan Facebook ve Twitter kullanmıyorum. Takipçilerle aramda kişisel bir bağ kurmamak içinse özel çaba sarf ediyorum. Çünkü devam ettirmek için ekrana çok zaman vermem gerekir. Kendimi ön plana çıkarmamaya çalışıyorum. Yazdıklarım ne kadar ilgi çekiyorsa o kadar okunsun. Kişisel şöhreti sebebiyle okunanlardan olmak da istemiyorum.

Blog yazmaya yeni başlayanlara tavsiyeleriniz nelerdir? Nelere dikkat etmeliler?
Çok bildik bir tavsiye olacak ama samimi olmak, her zaman önce insanın kendisini tatmin eder. Blog yazmak da bir insanın her şeyden önce kendisi için yapacağı bir şeydir bana göre. Elbette okunmak da ister insan fakat sadece okunmak için yazmak bir süre sonra tıkanır diye düşünüyorum ve kendi dünyasında en yoğun ne varsa onunla ilgili yazmalı insan. Ben modayla ilgili yazamam mesela. Anne oldukları halde annelikle ilgili yazmak istemeyebilirler. Bu çok normal. Karar noktalarını geçtikten sonra, kendilerini zorlayacaklarsa düzenli yazmak için zorlayabilirler.

Etiketler