Google+

Arama formu

Melih Bildiren: “Gidecek yer kalmayana kadar gitmeye devam”

Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?
1984 Çanakkale doğumluyum. Tüm öğrenim hayatım dâhil olmak üzere hayatımın 20 yılını İzmir'de geçirdim. 4 yıldır da İstanbul'da yaşıyorum. Büyük bir şirkette Pazarlama İletişimi üzerine çalışmaktayım. Çok gezen çok bilir felsefesiyle hayatımı yaşayan, sürekli yeni bir yerler görmek, yeni insanlarla tanışmak ve yeni şeyler öğrenmek için çabalayan biriyim.

Melih Bildiren: “Gidecek yer kalmayana kadar gitmeye devam”

Gezmek size ne ifade ediyor? Seyahatlerin hayatınızdaki yeri nedir?
Gezmek bence bir insanın ruhunu özgürleştirdiği en önemli aktivitelerden biridir. Çok gezen çok bilir söyleminin birebir destekçisi olan bir insan olarak; yeni yerler görmek hayatınızda yeni ufuklar açmanızı sağlar. Böylelikle de hayata bakış açınız ve analiz yeteneğinize çok faydalı şeyler yapmış olursunuz. Dünyayı görmek hayatı anlamanın ilk yoludur. Ben gezmeye önce Türkiye'den başladım. İlk başta felsefem şuydu; önce kendi ülkeni iyi tanı sonra sıra dünyaya gelsin ve böylece Türkiye'de toplamda 53 il gezdim. Bu anlamda en çılgın proje ise 15 günlük büyük bir Anadolu turunda 6000 km’ye yakın sürüş ve birçok deneyim gezisiydi. Ardından sıra dünyaya geldi ve şu zamana kadar 15 ülke gezdim. Gidecek yer kalmayana kadar da gitmeye devam...

Melih Bildiren: “Gidecek yer kalmayana kadar gitmeye devam”-1

Hindistan gezinizi anlatır mısınız? Hindistan’ı gezmek ve görmek isteyenlere önerileriniz nelerdir?
Hindistan gezim, beklediğimin çok ötesinde deneyimler yaşadığım bir geziydi. Ülkenin en büyük kenti olan Bombay'da 5 gün geçirdim. Gitmeden önce araştırmalarım ve okuduklarımla bazı şeylere hazırlıklıydım aslında ama çok ötesinde tecrübelerle karşılaştım. Bir kere bu şehirde düzensizlik, düzen olmuş. Bildiğimiz modern zaman kentleri ve yaşam biçimlerinden çok öte bambaşka hayatlar yaşanıyor bu diyarda. Hindistan gezi yazımda bu anlamda birçok tespite yer vermiştim. Aslında daha yazmak istediğim çok şey var bu tecrübeyle ilgili… Detay yazılarım http://www.dunyabuyuk.com/category/gordugum-ulkeler/hindistan/ linkten okunabilir.

Bugüne kadar gittiğiniz yerler arasında sizi en çok neresi etkiledi?
Benim için en etkileyici tecrübem Bombay seyahatimde yaşadıklarımdı. Yanımda profesyonel fotoğrafçı olan bir arkadaşımla neredeyse Bombay'ın tüm dip köşelerine girdik. İnsanların yaşadıkları ev benzeri şeylerin içlerine kadar hayatlarına şahitlik ettik. Zaman zaman şunu bile söyledik birbirimize; “burada başımıza bir şey gelse bizi asla bulamazlar” belki de insanı yeni keşiflere iten şey bu adrenalin gerçeği.

Melih Bildiren: “Gidecek yer kalmayana kadar gitmeye devam”-2

Hayatınızın büyük bir kısmı İzmir’de geçmiş, sizin gözünüzden İzmir’i dinleyebilir miyiz?
Çanakkale'de doğmuş olmama rağmen hayatımın 20 yılını İzmir'de yaşadım. İzmir'in yeri bende bambaşkadır. İzmir, insanların birbiriyle sorunsuz ve mutlu bir şekilde yaşadıkları ender yerlerden biri. Hani şair diyor ya "İzmir'in denizi kız, kızı deniz. Sokakları hem kız hem deniz kokar" aslında İzmir felsefesi tam anlamıyla budur. Derli toplu insanları, gülen yüzleriyle bol güneşli ve mutlu şehirdir İzmir.   

Gezi deneyimlerinizi paylaştığınız blog ya da websiteniz var mı?
Gezi deneyimlerimi kendime ait http://www.dunyabuyuk.com/'da paylaşıyorum. Elimden geldiğince gittiğim yerlerin internette ulaşılamayan gündelik tecrübe ve bilgilerini paylaşmaya gayret ediyorum. Mesela taksiciyle nasıl pazarlık yaparsın, bir müzenin önünde kaç saat beklemek zorunda kalırsın gibi…

Melih Bildiren: “Gidecek yer kalmayana kadar gitmeye devam”-3

Gezilerinizde yemek yemek için nasıl yerler tercih ediyorsunuz? Gittiğiniz yerlerdeki yerel yemeklerden dener misiniz?
Gittiğim yerlerde genelde yerel ve kültürel lezzetleri denemeye gayret ediyorum [ Hindistan hariç :) ]. Ama özellikle vaktimin sınırlı olduğu gezilerimde veya iş gezilerimde ise asla kendimi riske atmak istemem. Bu nedenle bu tip zamanlarda daha bilindik şeyleri tercih etmeye çalışıyorum.

Motosiklet tutkunu olduğunuzu belirtiyorsunuz, motosikletle de geziler yapar mısınız?
Evet, tam bir motosiklet tutkunuyum. Motosiklet toplumda birçok kişi tarafından tehlikeli görülse de gerekli güvenlik önlemlerinizi aldığınız takdirde gayet güvenli bir hale gelen ve kendinizi en özgür hissedeceğiniz anları yaşatan bir araç. Yaklaşık 6 yıl sadece motosiklete bindim. Yaz-kış, işime giderken, özel hayatımda; yani dolu dolu. Motosikletli yıllarımda geneli 30 yaş üstü olan kalabalık bir motosiklet grubumuz vardı. Bu grupla özellikle her hafta sonu kısa mesafe (200-400 km) seyahatleri ve keşifleri yapıyorduk. Ama bir süredir maalesef motorum yok. Hani derler ya "Baltaları gömdük ama yerini unutmadık" ben de en kısa sürede yeni bir motor alıp eski günlere tekrar dönmeyi planlıyorum. İlk hedefim de motosikletle büyük bir Avrupa turu olacak.

Melih Bildiren: “Gidecek yer kalmayana kadar gitmeye devam”-4

Melih Bildiren: “Gidecek yer kalmayana kadar gitmeye devam”-5

1 sene izin ve limitsiz maddi olanak olsa nerelere gider, nasıl bir rota çizerdiniz?
Bu şekilde yapacağım tek şey büyük bir motorla dünya turu olurdu herhalde. Tamamı yollarda geçen unutulmaz bir deneyim…