Google+

Arama formu

Nermin Çelik: “Seyahat benim vazgeçilmezim, bulduğum her fırsatı değerlendiririm”

Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?
1973 doğumluyum. Bekârım. Mesleğim, muhasebecilik. Bir şirkette muhasebe şefi olarak çalışıyorum. 

Gezmek size ne ifade ediyor? Seyahatlerin hayatınızdaki yeri nedir?
Gezmek benim hayatımın heyecanı. Bir seyahate çıkacağım zaman günler öncesinden uykularım kaçar heyecandan. Her seyahat yeni bir doğuştur benim için. Yeni yerler görmek, yeni kültürler tanımak, yeni insanlarla tanışmak bana her seferinde yeniden doğuyormuşum hissini veriyor.
Seyahat benim vazgeçilmezim, bulduğum her fırsatı değerlendiririm. 

Şimdiye kadar kaç ülke gezdiniz?
Rusya, İtalya, İspanya, Portekiz, Hollanda, Nepal, Hindistan, Makedonya, Hırvatistan şimdiye kadar gezdiğim ülkeler. Ayrıca Türkiye'de de çoğu yeri gezdim hatta ikinci kere gezdiklerim de var. 
 
Bugüne kadar gittiğiniz yerler arasında sizi en çok neresi etkiledi?
Nepal, Hindistan ve Hollanda benim favorilerim. Nepal ve Hindistan’daki onca fakirlik içinde bu kadar mutlu insanlar görmek beni çok şaşırtmıştı. Renkler ve doğası da cabası. Avrupa’da da Amsterdam'ın kasabaları şimdiye kadar en beğendiğim…

Nermin Çelik: “Seyahat benim vazgeçilmezim, bulduğum her fırsatı değerlendiririm”

Nermin Çelik: “Seyahat benim vazgeçilmezim, bulduğum her fırsatı değerlendiririm”-1

Nermin Çelik: “Seyahat benim vazgeçilmezim, bulduğum her fırsatı değerlendiririm”-2

Gezdiğiniz ülkeler arasında tekrar gitmek istediğiniz bir ülke var mı?
Nepal ve Hollanda   

Bize biraz seyahat etme mantığınızı anlatır mısınız? Genelde tek mi yoksa grupla mı seyahat edersiniz?
Eskiden hep turlarla gezerdim son 4 yıldır artık turla gezmek yerine önceden araştırıp kendi programımı çizerek arkadaşlarımla gezmeyi tercih ediyorum. Hem kendi keyfime göre geziyor hem de maliyeti daha uyguna geliyor. Yalnız gezmek çok tercih ettiğim bir şey değil. 2-3 veya 4 kişilik arkadaş gruplarını tercih ediyorum. 

Rotanızı nasıl belirliyorsunuz?
Birçok şeyden etkileniyorum aslında; daha çok arkadaşlarımın tavsiyeleri ve bloglardan okuduklarımdan etkilendiklerim gitmek istediğim ülkeyi belirliyor. Ülke belirlendikten sonra maliyet, kullanabileceğim izin süresi, ulaşım imkânları ve gezilip görülmesi gereken mekânlar rotamı belirliyor.

Nermin Çelik: “Seyahat benim vazgeçilmezim, bulduğum her fırsatı değerlendiririm”-3

Seyahat öncesi nasıl bir hazırlık yapıyorsunuz?
Daha önceden gitmiş insanların bloglarını okuyup tavsiyeleri listeliyorum ve kendime hem tarihi bilgiler hem de tavsiyelerden oluşan bir gezi rehberi hazırlıyorum. Önceden alınması gereken müze giriş biletleri, kalınacak yerlerle ilgili rezervasyonları internetten, seyahat öncesi hallediyorum. Gezi sırasında kullanacağım malzemelerde ise gerekli minimum malzeme ve sırt çantası ile seyahat etmeyi tercih ediyorum.

Nermin Çelik: “Seyahat benim vazgeçilmezim, bulduğum her fırsatı değerlendiririm”-4

Nermin Çelik: “Seyahat benim vazgeçilmezim, bulduğum her fırsatı değerlendiririm”-5

En son nereye gittiniz? 
En son 18-23 Nisan arası Diyarbakır'ı gezdim. 
 
Sırada neresi var?
İnşallah sırada uygun bilet bulabilirsem Ekim ayında Küba var. Kurban Bayramı ile birleştirerek 27 günlük bir yıllık izin kullanabileceğim…

Gezi deneyimlerinizi paylaştığınız blog ya da web siteniz var mı?
http://gezginhayta.blogspot.com/ blog sitem, www.facebook/gezginhayta da Facebook sayfam. Henüz bir web sitem yok.

Nermin Çelik: “Seyahat benim vazgeçilmezim, bulduğum her fırsatı değerlendiririm”-6

Nermin Çelik: “Seyahat benim vazgeçilmezim, bulduğum her fırsatı değerlendiririm”-7

Seyahatleriniz sırasında sizin gibi gezginlerle tanışıyor musunuz? Hiç enteresan anınız var mı?
Evet, tanışıyorum. Geçen sene Selanik'ten Barcelona'ya gideceğim gün  Selanik’te bir DJ ile tanışmıştım Otobüs durağında arkadaşımla Türkçe sohbet ederken Türk olup olmadığımızı sormuştu. Daha önce 2 yıl Türkiye’de bulunup DJ'lik ve masörlük yapmış. Tesadüf odur ki oda Barcelona'ya gidiyormuş. Bize katılmıştı ve seyahatimizi birlikte gerçekleştirmiştik. 

Ülkelerin yeme-içme alışkanlıkları çok farklı olabiliyor. Siz gezilerinizde bu durumu nasıl belirliyorsunuz, yemek yemek için nasıl yerler tercih ediyorsunuz?
Gittiğim ülkelerin tarihi yerleri, doğası kadar yemek kültürünü de tanımayı seviyorum. Oluşturduğum gezi rehberinde mutlaka tavsiyelerden oluşan bir de yemek listesi oluyor ve mutlaka o yemekleri ve restoranları gezip deniyorum ya da kendi keşfettiğim yerler de olabiliyor. Ben de yazılarımda kendi keşiflerimi paylaşıyorum. 

Kalacak yer olarak tercihiniz genelde nedir? Otel, hostel, kamp vs. 
Lüks düşkünlüğüm yoktur. Güvenli olduğu sürece her yerde kalabilirim. Genelde hostelleri tercih ediyorum. Ama çadır kampı olabilir, kiralık bir oda olabilir, hostel olabilir. Gideceğim ülkenin veya şehrin şartlarına göre hareket ediyorum.

Nermin Çelik: “Seyahat benim vazgeçilmezim, bulduğum her fırsatı değerlendiririm”-8

Nermin Çelik: “Seyahat benim vazgeçilmezim, bulduğum her fırsatı değerlendiririm”-9

Nermin Çelik: “Seyahat benim vazgeçilmezim, bulduğum her fırsatı değerlendiririm”-10

Bugüne kadar gittikleriniz arasında sizi hayal kırıklığına uğratan bir yer oldu mu?
Şehir olarak beni hayal kırıklığına uğratan şehrin başında Milano geliyor. Bana inanılmaz kasvetli gelmişti. 

Farklı bir ülkeye yerleşmeyi düşündünüz mü? Düşündüyseniz neresi ve neden?
Şu anda öyle bir düşüncem yok. Ama işten ayrılıp 2 yıl içinde dünya turuna çıkmak gibi bir hayalim var yanıma bir yol arkadaşı bulabilirsem. Kim bilir çok fazla beğendiğim ve yaşamımı sürdürebileceğim bir yere gidersem, kalma kararı alır mıyım zaman gösterecek.

Nermin Çelik: “Seyahat benim vazgeçilmezim, bulduğum her fırsatı değerlendiririm”-11

Nermin Çelik: “Seyahat benim vazgeçilmezim, bulduğum her fırsatı değerlendiririm”-12

Eğer imkânınız olsa 1 sene izin ve limitsiz para verseler, haydi gez deseler, neler yapar nerelere giderdiniz?
Keşke bu dediğiniz olsa böyle bir haber aldığım gün benim en mutlu günüm olurdu herhalde : ) Önce Güney Amerika, Kuzey Amerika sonra da Asya ve Afrika’yı gezerdim. Yapacağım şeyler spontane gelişirdi ama doğayı çok seviyorum önce doğa harikalarını görmek isterdim. Şelaleler, kanyonlar, mağaralar vs.

Türkiye’deki insanlar gezmek, seyahat etmek konusunda biraz eksik kalmış durumda, ne yazık ki ekonomik şartların da etkili olduğu bu durumun gelişmesi için önerileriniz var mı?
Bence gezmek sadece maddiyatla olmuyor. Herkesin tercihleri var, ben gezmek için para biriktirip gezmeye harcarken başkaları gidip marka ayakkabılara, çantalara para yatırıyor. Onun için, gezmek bence bir tutku ve gezmek isteyen bir şekilde zaten geziyor. Ama az gezmekle çok gezmek var tabii ki işte o kısmı bütçe ile ilgili. Bir de bence aşmamız gereken en önemli şey güven sorunu. Mesela yurtdışı olmasa da ülkemizi ucuza gezemez miyiz? Ne bileyim Trabzon’da birinin evine tanrı misafiri olarak gidip en azından yatacak yeri bedava yapıp sadece yol ve yemek parasına gezilemez mi ya da zaten bir şehirden başka bir şehre giden biri varsa onunla gidebilecek olsak… Böyle seyahat siteleri olsa… Ama nasıl güveneceksin soru işte burada devreye giriyor. Bunu suistimal edecek çok fazla insan da var memleketimizde. İnsanlar dünyayı gezip, gelip ülkemizde ölüyorlar : ( 

Gezmeye yeni başlayanlara tavsiyeleriniz nelerdir? Nereden başlamalı, nelere dikkat etmeliler?
Bence gezmeye ilk başlayanlar önce birkaç yeri turla gezip, gezme mantığını öğrenmeli ya da gezi tecrübesi olan biriyle birkaç seyahat yapmalı. Tur harici gezebilmenin ilk şartı bence; harita okuyabilmek ve yön bulabilmek. Bence ilk öğrenilmesi gereken harita okumak ve tabii ki kendini idare edebilecek kadar yabancı dil bilmek.